SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe kanały TVN - TVN Fabuła i TVN Meteo Active - z szansą na dobrą pozycję na rynku

TVN Fabuła mimo wejścia na zatłoczony rynek stacji filmowych może osiągnąć na nim całkiem niezłą pozycję, a sukcesowi TVN Meteo Active sprzyjać powinno coraz większe zainteresowanie Polaków tematyką aktywnego życia - uważają eksperci rynku mediów.

Article

Stacja TVN Fabuła, która ruszyła w czwartek 16 kwietnia br. o 21.00, to kanał nadający amerykańskie filmy fabularne, polskie i zagraniczne seriale (w tym produkcje TVN sprzed lat) oraz programy o świecie filmu (poznaj szczegóły).

- Komentarze Macieja Świerzawskiego (dyrektor TVN Fabuła - przyp. red.) dają wrażenie, że stacja będzie głównie nadawać powtórki z TVN i TVN7. To oznacza dobry programming, ale - przynajmniej dziś - brak silnych wyróżników . Dlatego w pierwszym roku nie spodziewałbym się wyników oglądalności zbliżonych do TVP Seriale, ale kanał zapewne prześcignie kilka istniejących stacji filmowych - uważa Wojciech Kowalczyk, szef sprzedaży i marketingu w Modern Times Group.

Łukasz Wróblewski, ‎media manager w domu mediowym MediaCom, zauważa, że TVN Fabuła emitować będzie m.in. seriale produkcje TVN, które z powodu słabnącego zainteresowania nie doczekały się kontynuacji na głównej antenie. - Dziwnym wydaje się fakt, iż stacja nie postawiła raczek na topowe seriale-lokomotywy takie, jak „Przepis na życie”, „Lekarze” czy „Prawo Agaty”, natomiast zagraniczne seriale, których emisję TVN Fabuła planuje w daytimie w ciągu tygodnia, nie stanowią konkurencji dla produkcji AXN, Universal czy FOX - dodaje Wróblewski.

TVN Fabuła będzie musiała od zera zbudować  pozycję na rynku, na którym jest już grubo ponad 30 kanałów filmowo-serialowych. Na początek trafiła do oferty platformy nc+ oraz sieci kablowych UPC Polska i Toya.

  - TVN Fabuła rzeczywiście startuje w zatłoczonym segmencie. Ale sukces TVP Seriale, czy dobre wyniki Polsat Film, które startowały kilka lat temu, ale na konkurencyjnym już rynku, pokazuje, że bycie częścią wielkiej machiny programowo-promocyjnej sprzyja osiąganiu sukcesu. TVP Seriale i Polsat Film w ub.r. powiększyły udział w czasie oglądania odpowiednio do 1,55 proc. i 0,72 proc., mimo że pojawiła się nowa konkurencja, m.in. w postaci nadającej naziemnie Stopklatki  TV - podkreśla Joanna Nowakowska z domu mediowego MEC.

- Nie możemy jednoznacznie porównać tego kanału do TVP Seriale, która emituje na swojej antenie najbardziej popularne seriale, takie jak „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”, mające stałą i wierną widownię. Z kolei Polsat Film jest stacją bardziej zbliżoną profilowo do TVN Fabuła, ale posiadającą szerszą dystrybucję - uważa Paulina Chudnicka, media specialist z MediaComu. Dodaje, że z estymacji jej firmy wynika, że do końca roku udział TVN Fabuła w rynku może osiągnąć 0,30 proc.

Poświęcony aktywnemu życiu kanał TVN Meteo Active start ma łatwiejszy, bo od pierwszego dnia emisji dostępny jest dla 8,9 mln abonentów platform cyfrowych i sieci kablowych w Polsce. Nadaje on bowiem w miejsce pogodowej stacji TVN Meteo. 

Wojciech Kowalczyk uważa, że przeformatowanie tego kanału w stronę lifestyle’u i sportu jest ryzykowne - Ale bez zmian wkrótce mógłby nie być potrzebny  - dodaje. Obecnie coraz częściej widzowie korzystają z prognozy pogody w internecie, dostępnej w każdej chwili przez komputer czy smartfon.

Start TVN Meteo Active przypada na okres, gdy coraz więcej ludzi chce żyć aktywnie, zdrowo i poszukuje informacji na ten temat.  -  W ostatnim czasie panuje moda na zdrowy tryb życia, zaś wszelkie związane z nim formaty i aktywności zyskują coraz większe grono sympatyków.  Na polskim rynku telewizyjnym jest to nadal niezagospodarowana nisza, a temat aktywnego spędzania czasu nie został jeszcze wyczerpany - podkreśla Paulina Chudnicka.

- Zmiany widać na co dzień – kluby fitness pękają w szwach, powstają wciąż nowe i żaden z nich nie narzeka na brak ćwiczących. Czytając listy od czytelniczek, widzę, jak sport jest ważny w ich życiu, zadają coraz więcej merytorycznych pytań, są ciekawe nowości. W telewizji brakowało fitnessowych programów, dlatego szczerze życzę powodzenia TVN Meteo Active - dodaje Monika Klimczak, redaktor naczelna magazynu „Shape”. Jej zdaniem, kanał będzie kolejnym miejsce szukania inspiracji przez widzów, znaczenie będzie mieć też marka TVN.

Rosnące zainteresowanie  tematyką aktywnego życia widać też zresztą w prasie, w której przybywa tytułów o takim charakterze. Od prawie dwóch lat na rynku ukazuje się magazyn „Women’s Health” (Motor-Presse Polska), który odniósł sukces sprzedażowy (w ub.r. jego średnia sprzedaż ogółem wyniosła 100 424 egz.), a w czerwcu br. Edipresse Polska wyda miesięcznik „Be Active’, którego redaktor naczelną zostanie Ewa Chodakowska (więcej na ten temat). Tytuł nie będzie jednak póki co współpracować z nowym kanałem TVN.

Kowalczyk podkreśla, że wielkość widowni TVN Meteo Active w największej mierze zależeć będzie od oferty programowej stacji oraz wsparcia promocyjnego. Na razie kanał ruszył z 11 własnymi programami poświęconymi m.in. fitnessowi, rowerom, bieganiu, aktywnemu wypoczynkowi czy zdrowemu odżywaniu (dowiedz się więcej).

Przedstawiciele Grupy TVN nieoficjalnie przyznają, że liczą iż pod koniec roku kanał będzie miał 0,17-0,18 proc. udziału w rynku w grupie komercyjnej (w ub.r. TVN Meteo miało średnio 0,07 proc. udziału). - My szacujemy, że sukcesem będzie osiągnięcie przez stację granicy 0,20 proc. udziału w rynku. TVN Meteo nigdy nie przekroczyło progu 0,15 proc. - mówi Łukasz Wróblewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe kanały TVN - TVN Fabuła i TVN Meteo Active - z szansą na dobrą pozycję na rynku

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gostek
TVN Meteo Active, staszny knot, próbowałem to oglądać, po 10 minutach poddałem się. Szanujcie bardziej odbiorców platformy, nie jesteśmy aż takimi debilami!
odpowiedź
User
m.
Podczas wejść na tvn24 widać, że realizują w hd, a podobnie jak bis emitują w sd. Irytujące, zwłaszcza, że połowę ekranu zajmuje pasek i belki, a rzeczywisty obraz to często w bis małe okienko. W dzisiejszych czasach każdy start kanału powinien się z urzędu odbywać w hd. U nas ciagle liczy się ilość, a nie jakość - a na satelicie śmietnik...
odpowiedź
User
mrs
Kolejny kanał, ktòry powstał tylko po to aby wyświetlać reklamy.
odpowiedź