SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe logo Volvo

Symbol żelaza, jakim od niemal 80 lat posługuje się Volvo, powraca pod postacią unowocześnionego logotypu.

Przez lata zajmował ledwie jedno eksponowane miejsce – na chłodnicy wszystkich samochodów Volvo. Teraz ponownie znajdzie się w centrum uwagi – i to dosłownie.

Kiedy w sierpniu 1926 roku zapadła decyzja o podjęciu produkcji aut Volvo, sponsor tego przedsięwzięcia Svenska Kullagerfabriken – SKF – reaktywował do tego celu firmę, która w 1920 roku zawiesiła działalność. Nazwa tej firmy brzmiała VOLVO, a została ona stworzona w roku 1915 do produkcji i wprowadzania na rynek łożysk dla branży motoryzacyjnej.

Volvo – proste, zgrabne i łatwe do wymówienia
Nazwę VOLVO wymyślił ktoś mądry z kierownictwa SKF. Nazwa jest nie tylko genialnie prosta, ale też łatwa do wymówienia dla większości ludzi na świecie, zaś ryzyko przekręcenia jej pisowni jest zupełnie minimalne. Co jednak najlepsze – miała ona zawsze niezwykle silny symboliczny związek z obszarem działań firmy.

Słowo „volvere" to bezokolicznik łacińskiego czasownika oznaczającego „toczenie”. W pierwszej osobie liczby pojedynczej czasownik ten brzmi „volvo”, co znaczy „toczę się”.
Łacińska forma daje początek wielu wyrazom pochodnym, których znaczenie w wielu językach związane jest z ruchem obrotowym, jak na przykład rewolwer.

Wszystko co się toczy
Kiedy produkcja ruszyła, działalność firmy według ówczesnego opisu obejmowała: „łożyska kulkowe, łożyska wałeczkowe, maszyny, skrzynie biegów, auta, rowery, tabory kolejowe, urządzenia transportowe, środki transportu wszelkiego rodzaju oraz części i akcesoria do wyżej wymienionych produktów”.

Niektóre spośród tych produktów nigdy nie ujrzały światła dziennego, jednak w ciągu lat wiele samochodów i innych urządzeń transportowych zeszło z taśm produkcyjnych Volvo. Wśród innych wyrobów, również noszących nazwę Volvo, znalazły się takie osobliwości, jak palniki gazowe, przyczepy kempingowe i krzesła biurowe. A nazwa i tak doskonale pasowała do działalności firmy.

Starożytne logo
W tym samym czasie, kiedy reaktywowano VOLVO, przyjęto też logotyp firmy – starożytny symbol chemiczny żelaza – koło ze strzałką biegnącą po ukosie ku górze.
Jest to jeden z najstarszych i najlepiej znanych w zachodniej kulturze ideogramów, który w okresie Rzymskiego Imperium reprezentował planetę Mars. Ponieważ symbolizował też rzymskiego boga wojny – Marsa – oraz płeć męską (co wiadome każdemu ornitologowi), powiązano symbol Marsa
z metalem, z którego wykonywano w dawnych czasach większość narzędzi – żelazem.
Ideogram ten był więc przez lata wykorzystywany w hutnictwie, także w Szwecji. Znak żelaza na samochodzie miał przejąć tę symbolikę i nawiązać do cenionych wartości szwedzkiego hutnictwa
i stali: siły, bezpieczeństwa, jakości i trwałości. Nazwa nowego samochodu została też wypisana czcionką we własnym „egipskim” stylu.
Dziś żelazne logo reprezentuje markę, która promieniuje nowoczesnością i świeżością projektu oraz silnie przemawia do emocji klientów.

Logo zostało uzupełnione ukośnym paskiem, wprowadzonym po raz pierwszy już w kwietniu 1927 roku. Początkowo był on konieczny, aby utrzymać chromowany znaczek we właściwym miejscu, lecz z czasem zaczął pełnić funkcje dekoracyjne. Nadal widać go na chłodnicy każdego samochodu Volvo.

Dziś symbol żelaza znaleźć można w nieco zmodernizowanej stylistyce także na środku kierownicy oraz piast kół, jak również we wszystkich komunikatach firmowanych przez Volvo: reklamach, broszurach, na firmowej papeterii, stronach Internetowych itd.

               

               

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe logo Volvo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl