SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Redakcje czekają na konkrety ws. testów na koronawirusa dla pracowników

Minister zdrowia zapowiedział, że w zapisach planowanej ustawy dotyczącej koronawirusa znajdą się zapisy umożliwiające pracodawcy egzekwowanie u pracowników testów na COVID-19. Redakcje na razie nie przesądzają, czy będą korzystać z przepisu.

Wnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w WarszawieWnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie

We wtorek rząd zapowiedział kolejne obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Od 15 grudnia zamknięte mają zostać dyskoteki i kluby, a w kinach, hotelach, kościołach i lokalach gastronomicznych będzie mogło być zajęte maksymalnie 30 proc. miejsc.

Tego samego dnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planowanych zapisach w ustawie o koronawirusie. Ma się tam znaleźć możliwość poddania pracowników testom na koronawirusa przez pracodawców. - To projekt ustawy, nad którym pracujemy z klubem PiS. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, by zapewniać bezpieczne środowisko pracy. Testy będą za darmo - mówił polityk. Na szybkie i bezpłatne testy antygenowe będzie można zapisać się przez formularz dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia.

Czy w przypadku wejściu przepisów w życie redakcje mediów będą chciały testować swoje zespoły? Na razie wypowiadają się o zapowiedziach rządu ostrożnie.

- Opisywane przepisy prawne są dopiero w fazie planów - będziemy mogli się do nich odnieść, gdy nabiorą konkretnych kształtów i będziemy mogli się zapoznać z zapisami - mówi Nina Graboś, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej Agory. - W Agorze od chwili wybuchu pandemii podejmujemy wiele działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim naszym pracownikom i współpracownikom. Jednym z takich działań są regularne testy w kierunku COVID-19 przeprowadzane od ub.r. w zespołach pracujących stacjonarnie, m.in. w warszawskiej drukarni Agory, w radiostacjach oraz w razie potrzeby także w innych zespołach - podkreśla. I, jak dodaje, w okresie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 akcja testów w spółce jest poszerzana. - Obecnie, w dobie tzw. czwartej fali pandemii w ciągu tygodnia testujemy nawet kilkaset osób - mówi Graboś.

- Nie możemy się odnieść do tych zapowiedzi dopóki nie poznamy ostatecznego kształtu ustawy - wtóruje jej Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN. - Niezależnie od tego w naszej firmie od dawna funkcjonuje punkt testowy, w którym pracownicy i współpracownicy mają możliwość bezpłatnego wykonania testu przed przystąpieniem do wykonywania zadań. Korzystanie z testów pozwala nam się czuć bezpiecznie i odpowiedzialnie w stosunku do koleżanek i kolegów oraz naszych najbliższych, a także zabezpiecza nasz biznes - podkreśla.

- Nie zapominamy też o promocji szczepień przeciwko Covid-19 i przeciwko grypie. Wielu z naszych pracowników i współpracowników mogło skorzystać już z trzeciej dawki szczepienia - obecnie to najskuteczniejsze narzędzie w walce z pandemią. Oczywiście śledzimy bardzo uważnie sytuację prawną i epidemiologiczną w Polsce i na świecie, w razie konieczności będziemy reagować szybko i elastycznie - dodaje Issat.

- Od momentu ogłoszenia stanu pandemii zarząd Polskiego Radia SA, mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz gości, stosuje się do wszelkich zaleceń władz centralnych i sanitarnych. Wprowadziliśmy możliwość pracy zdalnej i rotacyjnej w komórkach, w których jest to możliwe - mówi Monika Kuś, rzeczniczka Polskiego Radia. - O planowanych rozwiązaniach, o które pan pyta, będziemy się mogli wypowiedzieć po wejściu w życie przepisów – zastrzega jednak.

Krócej sprawę ujmuje Maciej Brzozowski, dyrektor public relations Wydawnictwa Bauer. - Wypowiemy się, kiedy będzie ustawa, a nie jej plany – ucina. Także Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF, zaznacza, że firma będzie rozważała działania, gdy będą znane szczegóły zapisów prawnych, a ustawę przyjmie parlament.

W środę wedle danych Ministerstwa Zdrowia potwierdzono 28 542 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Dołącz do dyskusji: Redakcje czekają na konkrety ws. testów na koronawirusa dla pracowników

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arleta
Do Wydawnictwa Bauer - od dawna nie można wejść bez pokazania paszportu covidowego, pozostali muszą zrobić test - po co ta ściema o wypowiadaniu się?
odpowiedź
User
AS
banda foliarzy i dezerterów nami rządzi
odpowiedź
User
Tfuuu
Redakcje robiące na usługach obcego kapitału zamiast testów powinny mieć robione tatuaże bo anty Polskie media tęsknią tak bardzo za faszyzmem że każdego dnia sieją tą urojoną propagandę
odpowiedź