SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest projekt nowego Prawa komunikacji elektronicznej. Rozpoczęto konsultacje

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt nowego Prawa komunikacji elektronicznej, które ma zastąpić ustawę Prawo telekomunikacyjne z 2004 r. Wśród zapisów są regulacje dotyczące między innymi usług OTT, komunikacji M2M oraz rozwiązań typu direct billing. Rozpoczęto konsultacje projektu, które potrwają do końca sierpnia 2020 roku.

Article

W ramach prac nad nowymi przepisami telekomunikacyjnymi Ministerstwo Cyfryzacji opracowało 2 projekty. Pierwszy, główny projekt to ustawa Prawo komunikacji elektronicznej. Drugi to projekt ustawy wprowadzającej. Głównym celem obu ma być wdrożenie w Polsce dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (EKŁE). To dokument z 20 grudnia 2018 r.

Kompleksowe regulacje

EKŁE zawiera pakiet przepisów kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej w Unii Europejskiej i zastępuje 4 dotychczas obowiązujące dyrektywy łączności elektronicznej – ramową, dostępową, o usłudze powszechnej oraz o zezwoleniach.

Według zapowiedzi nowe Prawo komunikacji elektronicznej będzie kompleksowo precyzować m.in. kwestie wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług komunikacji elektronicznej, regulowania rynków komunikacji elektronicznej, zapewniania dostępu, warunki gospodarowania częstotliwościami, zasobami orbitalnymi oraz zasobami numeracji, a także prawa i obowiązki użytkowników, zasady przetwarzania danych telekomunikacyjnych i ochrony tajemnicy komunikacji elektronicznej.

Autorzy projektu zaznaczają, że dotychczas te kwestie były regulowane w ustawie z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, która zostanie zastąpiona nową.

Czytaj także: Prawo jazdy w aplikacji mobilnej mObywatel zamiast fizycznego dokumentu, ministerstwo ogłasza testy

- Przygotowanie całkiem nowej ustawy jest ogromnym przedsięwzięciem legislacyjnym. - wyjaśnia w komunikacie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. - Nowe Prawo komunikacji elektronicznej zawiera rozległe, systemowe zmiany merytoryczne, zarówno te wynikające bezpośrednio z EKŁE, jak i z krajowego przeglądu przepisów, ale także niezmienione przepisy Prawa telekomunikacyjnego, w uporządkowanej i usystematyzowanej formie. To projekt odpowiadający na potrzeby dzisiejszych czasów.

Nowe zapisy w ustawie

Według MC w projekcie po raz pierwszy uregulowane zostaną m.in. zagadnienia związane z usługami OTT (Over-the-top), czyli komunikacji interpersonalnej niewykorzystującej numery, transmisję stosowaną na potrzeby świadczenia usług komunikacji maszyna – maszyna czy usługą direct billing (dodatkowego obciążenia rachunku).

Nowa ustawa reguluje m.in.:

  • kwestie obejmujące wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych i rejestru jednostek samorządu terytorialnego, obowiązki informacyjne podmiotów funkcjonujących na rynku komunikacji elektronicznej, obowiązki przedsiębiorców związane z bezpieczeństwem sieci i usług, obowiązki na rzecz bezpieczeństwa państwa oraz opłaty związane z funkcjonowaniem na rynku komunikacji elektronicznej
  • gospodarowanie częstotliwościami oraz zasobami numeracji, w tym warunki uzyskania, zmiany czy odnowienia rezerwacji częstotliwości, kwestie związane z pozwoleniem radiowym, procedury związane z prowadzonymi przez Prezesa UKE postępowaniami selekcyjnymi
  • kwestie zapewnienia dostępu do sieci telekomunikacyjnych, w tym wprowadzenie uprawnienia Prezesa UKE do wydawania decyzji generalnych, które w kompleksowy sposób będą mogły regulować kwestie dostępowe
  • regulację rynku komunikacji elektronicznej, w tym m.in. procedurę analizy rynków właściwych, nakładanie obowiązków regulacyjnych, obowiązki na rynkach hurtowych, ograniczenia na rynkach detalicznych, szczegółowe warunki inwestowania oraz rachunkowość regulacyjna i kalkulacja kosztów
  • funkcjonowanie multipleksów
  • prawa użytkowników końcowych, w tym m.in. kwestie dotyczące zawierania i rozwiązywania umów, reklamacji usługi, zakres dokumentów składających się na umowę o świadczenie usług komunikacji elektronicznej, dostęp do niezależnego narzędzia porównawczego ofert usług komunikacji elektronicznej, regulacja usług tzw. direct billing (usługa dodatkowego obciążenia rachunku)
  • funkcjonowanie usługi powszechnej, w tym tryb powoływania operatora wyznaczonego
  • funkcjonowanie organów właściwych w sprawach telekomunikacji oraz komunikacji elektronicznej

Ruszają konsultacje

Projekty obu ustaw zostały przekazane do zaopiniowania do kilkudziesięciu podmiotów, w tym izb zrzeszających przedsiębiorców, innych organów administracji, a także organizacji społecznych reprezentujących interesy konsumentów. Według MC wszystkie zgłoszone uwagi zostały dokładnie przeanalizowane oraz omówione podczas siedmiu całodziennych spotkań warsztatowych.

Efektem tych prac są przekazywane do zaopiniowania projekty ustaw. Do konsultacji zaproszone są nie tylko podmioty zainteresowane regulacjami z zakresu komunikacji elektronicznej, ale także obywatele. Uwagi i opinie można kierować w terminie do 28 sierpnia 2020 r. na adres konsultacje.pke@mc.gov.pl.

Czytaj także: Nie będzie blokady TikToka w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji: to fake news

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jest projekt nowego Prawa komunikacji elektronicznej. Rozpoczęto konsultacje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl