SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe ramy kwalifikacji zawodowych podniosą jakość kształcenia

Stworzenie zasad i wdrożenie ogólnopolskiego systemu uznawania i potwierdzania wyników uczenia się (nabywania kwalifikacji), niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób zdobyto wiedzę jest kluczowe dla realizacji idei uczenia się przez całe życie oraz zwiększenia mobilności pracowników - uważa PKPP Lewiatan.

Nowe ramy kwalifikacji zawodowych podniosą jakość kształcenia

„Polska Rama Kwalifikacji wydaje się kluczowa dla podniesienia jakości i przejrzystości kształcenia oraz powinna doprowadzić do istotnych zmian w podejściu do uczenia się oraz inwestowania w kapitał ludzki.

Tempo zmian na rynku pracy wymusza nowe podejście do edukacji. Ważna jest wiedza, umiejętności i kompetencje osobiste, czyli efekty uczenia się. Niestety dzisiejszy system edukacji nie odpowiada na potrzeby rynku pracy, a pracodawcy wciąż mają trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników.

Choć co 10 Polak ma dziś wyższe wykształcenie to w styczniu br. liczba bezrobotnych poniżej 25. roku życia wynosiła w Polsce blisko pół miliona. Trzy lata temu takich osób było niemalże o połowę mniej. Co więcej, według wyliczeń GUS ponad jedna trzecia bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, to absolwenci szkół wyższych.

Firmy zmuszone są do ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych związanych z uzupełnieniem kwalifikacji zawodowych nowo przyjętych pracowników. Niedopasowania te pogłębia szybko postępujący rozwój technologii teleinformacyjnych, który wymusza w wielu dziedzinach gospodarki częste i systematyczne inwestowanie w uzupełnianie umiejętności posiadanych przez pracowników w zakresie obsługi komputerów, Internetu, czy innych nowinek teleinformatycznych.

Ważnym zadaniem powinno być stworzenie spójnego systemu prawnego oraz rozwiązań finansowych, które będą zachęcać i stymulować pracowników do ciągłego rozwoju intelektualnego, a pracodawców do stałego inwestowania w kapitał ludzki i zasoby pracy” – mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe ramy kwalifikacji zawodowych podniosą jakość kształcenia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl