SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowelizacja ws. HbbTV: obligatoryjne dla tv z możliwością podłączenia do internetu. "Kompromis nadawców i producentów"

Najnowsza nowelizacja rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych zakłada, że HbbTV miałoby być obligatoryjne dla wszystkich odbiorników, które posiadają możliwość podłączenia do sieci oraz mają funkcje interaktywne. - Kompromis pomiędzy oczekiwaniem nadawców telewizyjnych, a możliwościami technicznymi producentów telewizorów - komentuje Paweł Tutka, ekspert Hybra.tv.

fot. Shutterstock.comArticle

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych datowane było na 7 października 2019 roku. Na początku stycznia minister cyfryzacji zaproponował projekt nowelizacji, który zakłada zmiany w punkcie 14. Informuje on, że „jeśli odbiornik posiada możliwość podłączenia do Internetu i ma zaimplementowane funkcje interaktywne, to umożliwia wykorzystywanie telewizji hybrydowej HbbTV i obsługuje co najmniej wersję 2.0.1”.

Dodano, że wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać funkcję HbbTV. - „Odbiornik HbbTV poprawnie odbiera i wykonuje aplikacje programowe (API) zgodne z HbbTV (według normy ETSI TS 102 796) w wersji V1.4.1 lub nowszej - informuje ministerstwo.

Tym samym nowelizacja zakłada wprowadzenie starszej wersji HbbTV – 2.0.1 (poprzednio było to 2.0.2.), a HbbTV miałoby być obligatoryjne dla odbiorników, które mają możliwość podłączenia do internetu i mają funkcje interaktywne.

Cyfrowa Polska: propozycja poszerzy ofertę

W opinii przekazanej nam przez Związek "Cyfrowa Polska" zrzeszającego producentów sprzętu m.in. Samsung, LG, Sony, Panasonic propozycja resortu cyfryzacji poszerzy dotychczasową ofertę dla konsumentów o nowe usługi. - Jest dla nas ważne, by z jednej strony pojawiały się nowe usługi, które będą atrakcyjne dla widzów i będą zachęcały do oglądania telewizji, a z drugiej, by zachęcały konsumentów do inwestowania w odbiorniki wykorzystujące najnowsze technologie. Dlatego chcemy współpracować z nadawcami, w szczególności z Telewizją Polską, przy wdrażaniu i promocji w Polsce HbbTV. Bardzo ważna jest też współpraca przy standaryzacji odbiorników i aplikacji - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dominik Dobek ze Związku Cyfrowa Polska.

Zaznacza, że kluczowym jest, aby nowe przepisy „w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny wprowadzały zmiany w oferowanych na polskim rynku odbiornikach telewizyjnych”. - Dlatego naszą szczególną uwagę w znowelizowanym rozporządzeniu zwraca jego termin wejścia w życie. Uważamy, że taka regulacja powinna zacząć obowiązywać z początkiem roku, a nie wchodzić w życie w środku roku kalendarzowego. Kwestia obligatoryjności wymagań dla telewizji hybrydowej HbbTV w wersji 2.0.1 jest teraz przez nas analizowana pod kątem tego, na ile może ona stanowić problem dla przedsiębiorców na polskim rynku oraz jej wpływu na ceny odbiorników - uzasadnia.

"Kompromis nadawców i producentów telewizorów"

Według Pawła Tutki - eksperta z Hybra.tv - telewizja hybrydowa HbbTV dysponuje olbrzymim potencjałem, na bazie którego nadawcy telewizyjni mogą zaoferować swoim widzom usługi interaktywne, a "wszelkie działania związane ze zwiększeniem dostępności telewizorów obsługujących HbbTV są korzystne dla widzów". - Zaproponowana przez Ministerstwo Cyfryzacji zmiana w rozporządzeniu jest zdrowym kompromisem pomiędzy oczekiwaniem nadawców telewizyjnych, a możliwościami technicznymi producentów telewizorów - uważa Paweł Tutka. - Z jednej strony mamy drobny krok wstecz w zakresie wyboru wersji standardu HbbTV. Mamy zmianę z najnowszej wersji standardu HbbTV 2.0.2 (październik 2018) na starszą wersję HbbTV 2.0.1 opublikowaną w kwietniu 2016 roku. Z drugiej strony mamy obligatoryjność wsparcia dla HbbTV w telewizorach z zaimplementowanymi funkcjami interaktywnymi - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl.

Jego zdaniem zwiększenie dostępności na polskim rynku urządzeń z telewizją hybrydową HbbTV będzie zwiększało motywację dla nadawców telewizyjnych w zakresie rozwoju nowych usług telewizyjnych. - Planując zakup nowego telewizora warto zwrócić uwagę na to, jaka wersja standardu HbbTV wspierana jest przed dany model TV. Kilku producentów TV posiada już w sprzedaży telewizory obsługujące HbbTV w najnowszej wersji 2.0.2 - zwraca uwagę ekspert.

Pod koniec listopada 2019 r. Związek "Cyfrowa Polska" oceniał, że polski rynek nie jest gotowy na przyjęcie rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych dla telewizji hybrydowej (HbbTV).

Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 września 2020 roku - w momencie wejścia w życie punktu 14. Pozostałe zapisy rozporządzenia obowiązują od 1 grudnia 2019 roku. Organizacja chciała natomiast, aby okres przejściowy obowiązywał do 1 stycznia 2021 roku.

Telewizja hybrydowa od 2012 roku

W Polsce pierwsze testy zastosowania rozwiązania HbbTV rozpoczęły się w 2012 roku we współpracy z TVN. Emisję testową po praz pierwszy nadano na kanale TVN HD, później na tę technologię zdecydowała się telewizja publiczna, która w związku z Mistrzostwami Euro 2012 udostępniła studio ze statystykami z meczów. Obecnie TVP ma swoją platformę hybrydową, od listopada 2012 roku takie rozwiązanie zaoferowała również Eska TV.

Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostarczył Orange Polska platformę telewizji hybrydowej, która łączy funkcję OTT i IPTV. Wdrożenie trwało osiem miesięcy. Za pośrednictwem HbbTV swój kanał nadaje także Legia Warszawa, gdzie pokazuje m.in. sparingi i kulisy meczowe.

Dołącz do dyskusji: Nowelizacja ws. HbbTV: obligatoryjne dla tv z możliwością podłączenia do internetu. "Kompromis nadawców i producentów"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl