SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowoczesna donosi na TVP prokuraturze ws. kampanii wyborczej. Szef TAI: nie damy się zastraszyć

Szef Nowoczesnej Adam Szłapka złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Telewizję Polską. Poseł zarzuca nadawcy „nielegalne finansowanie PiS” w ubiegłorocznej kampanii wyborczej do parlamentu. - Inwektywy, szczucie. Nie damy się zastraszyć - odpowiada szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

Adam Szłapka, fot. TVPArticle

Adam Szłapka w piśmie do prokuratury upublicznionym na Facebooku i Twitterze wskazuje, że „TVP wykonała na rzecz partii PiS i utworzonego przez nią komitetu wyborczego usługę, której rynkowa wartość jest znacznych rozmiarów i można ją szacować w setkach tysięcy lub milionach złotych”.

- Zawiadamiam prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym finansowaniu partii Prawo i Sprawiedliwość oraz nielegalnym finansowaniu kampanii wyborczej komitetu wyborczego utworzonego przez tę partię w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 r. poprzez nieodpłatne świadczenie usług reklamowych na rzecz partii i komitetu wyborczego przez Telewizję Polską - czytamy w zawiadomieniu złożonym w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

 

Szłapka pisze, że w kampanii wyborczej TVP działała „jednoznacznie i konsekwentnie na rzecz jednej partii politycznej, tj. Prawa i Sprawiedliwości, oraz jednego z komitetów wyborczych, tj. KW Prawo i Sprawiedliwość, korzystając ze wszystkich dostępnych jej środków i kanałów”, jednak szczególne miejsce w jego pozwie zajmują „Wiadomości”. Jego zdaniem, z racji tego, że są one nadawane w paśmie największej oglądalności, każda informacja „mająca charakter agitacji lub reklamy” ma wysoką wartość finansową.

W pozwie przewodniczący Nowoczesnej wiąże przedwyborcze materiały na temat PiS z rekompensatą na media publiczne, w wysokości 1,95 mld, której przyznanie w grudniu ub.r. zaproponowali posłowie PiS. W styczniu rekompensatę w tej wysokości przegłosował Sejm.

- Można zakwalifikować to ogromne wsparcie dla TVP jako zapłatę za świadczone na rzecz Prawa i Sprawiedliwości oraz komitetu wyborczego utworzonego przez tę partię usługi reklamowe w okresie kampanii wyborczej, wypłacone nie z kasy partii czy funduszu wyborczego, a nielegalnie z budżetu państwa - pisze Adam Szłapka.

Jego zdaniem, takie działanie publicznej telewizji (wspieranie jednego z komitetów w czasie wyborów) łamie art. 49c ustawy o partiach politycznych i art. 507 kodeksu wyborczego. Pierwszy z nich zakłada karę od tysiąca do 100 tys. zł za przekazywanie partii politycznej środków finansowych lub wartości niepieniężnych (w tym przypadku byłaby to reklama), a drugi przewiduje taką samą karę finansową za przekazywanie i przyjmowanie niedozwolonych wartości niepieniężnych.

Szef TAI: nie damy się zastraszyć

Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski skomentował na Twitterze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, pisząc: „Inwektywy, fałszywe oskarżenia, szczucie. Trwa polityczna kampania pogardy, której celem jest zniszczenie wolnych mediów w Polsce. Nie damy się zastraszyć!”.

W listopadzie 2019 roku Towarzystwo Dziennikarskie zaprezentowało raport z przedwyborczego monitoringu mediów, w ramach którego analizowało „Wiadomości” TVP1, „Fakty” TVN, „Wydarzenia” Polsatu i główne programy informacyjne Polskiego Radia. Wynikało z niego m.in., że w trakcie kampanii wyborczej 6 najczęściej pokazywanych polityków było z PiS, w tym prezydent i premier. jeśli chodzi o najczęściej pojawiających się rozmówców, w „Wiadomościach” przez 15 dni spośród 21 gości – 14 było z PiS, 4 z Koalicji Obywatelskiej, po jednym z PSL i Lewicy.

W 2018 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowoczesna donosi na TVP prokuraturze ws. kampanii wyborczej. Szef TAI: nie damy się zastraszyć

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
i tyle
A może zamiast bojowości choć trochę moralności i mniej cynizmu, szefie TAI?
odpowiedź