SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spike Lee nakręcił dla HBO dokument o wydarzeniach z 11 września 2001 r.

23 sierpnia na HBO Go zadebiutuje czteroodcinkowy serial dokumentalny autorstwa Spike’a Lee pt. „Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½”. To zapis prywatnej podróży reżysera przez zagrożenia współczesnego świata, pokazane przez pryzmat dwóch dekad od wydarzeń z 11 września 2001 roku.

 

Kadr z produkcji „Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½” Fot. HBO/Materiały prasoweArticle

HBO zapowiada nową produkcję jako „esej dokumentalny”, przedstawiający portret Nowego Jorku XXI wieku. Usłyszymy w nim historie, wspomnienia i przemyślenia osób, które były świadkami najbardziej pamiętnych wydarzeń w dziejach miasta.

Podczas pracy nad serialem Spike Lee przeprowadził ponad 200 wywiadów, w których mieszkańcy miasta z bardzo różnych środowisk (m.in. ratownicy, politycy i dziennikarze), członkowie rodziny i znajomi reżysera, dzielą się przed kamerą swoimi wspomnieniami, które zestawiono z nieszablonową grafiką i materiałami archiwalnymi. Reżyser przedstawia barwny portret miasta, w którym w ciągu ostatnich 20 lat doszło do wielu przełomowych wydarzeń.

Na początku Spike Lee przedstawia sceny nakręcone niedawno, podczas trwającej globalnej pandemii i protestów Black Lives Matters, a potem cofa się w czasie, by przypomnieć tragiczny w skutkach atak z 11 września. Skłaniający do refleksji serial jest zrealizowaną z rozmachem i wyczuciem kroniką życia, straty i przetrwania w miejscu, które Lee sam nazywa „najwspanialszym miastem na stworzonej przez Boga na Ziemi”. Serial przedstawia niezwykłą atmosferę i rytm życia w Nowym Jorku, podkreśla jego odporność na przeciwności losu i zdolność, aby podnosić się, odbudowywać i trwać nawet w najczarniejszych momentach w historii.

 

Lee mieszka od lat na Brooklynie – w dzielnicy, która boleśnie odczuła skutki kryzysu, spowodowanego przez pandemię COVID-19. Tam właśnie rozpoczyna swój czteroodcinkowy serial, prezentując kronikę życia w czasach zagrożenia. Reżyser rozmawia z lekarzami, pracownikami służby zdrowia, ratownikami, bliskimi ofiar, by wysłuchać ich pełnych emocji, bolesnych wspomnień. Produkcja nie jest suchym zapisem tragicznego żniwa szerzącej się na całym świecie choroby i związanej z tym traumy, bo Lee przedstawia także krzepiące historie o ludzkiej solidarności, pokazując, jak mieszkańcy Nowego Jorku połączyli siły, by wspierać lekarzy i pielęgniarki na pierwszej linii frontu.

W dokumencie „Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½” zobaczymy także materiały, które są zapisem protestów zorganizowanych w Nowym Jorku jako wyraz poparcia dla ruchu Black Lives Matter oraz późniejszych zamieszek. Reżyser rozmawia z działaczami, fotoreporterami i dziennikarzami, którzy byli naocznymi świadkami brutalnego tłumienia wystąpień przez policję.

Twórca podsumowuje także rok, który przyniósł wiele przełomowych zmian w polityce i przenosi się z kamerą do Waszyngtonu, aby porozmawiać na miejscu z reprezentantami miasta Nowy Jork oraz naocznymi świadkami szturmu na Kapitol, który miał miejsce 6 stycznia br. Po przeanalizowaniu kontekstu ataku na amerykańską demokrację, Lee kieruje kamerę na pamiętne wydarzenia z 11 września 2001 roku i przedstawia niezwykle sugestywny obraz tego dnia, na który składają się wspomnienia nowojorczyków oraz ratowników. Dzień ataku i jego skutki zostały pokazane z różnych punktów widzenia.

W serialu dokumentalnym zobaczymy wywiady m.in. z Jonem Stewartem, Rosie Perez, Jeffrey’em Wrightem, Johnem Turturro, politykami Chuckiem Schumerem, Billem De Blasio, Alexandrią Ocasio-Cortez, Ronem Kimem, Mondaire Jonesem, Stacey Plaskett, Ritchie’m Torresem, MurielBowser; pracownikami służby zdrowia: dr Anthony’m Fauci’m, dr Ianem Lipkinem, dr Fritzem Francoisem, funkcjonariuszami nowojorskiej policji, operatorami sprzętu budowlanego, którzy pracowali w strefie zero, inżynierami i architektami, prezenterami telewizyjnymi i reporterami.

Dokument wyprodukowany został przez spółkę 40 Acres and a Mule. Jego reżyserem i producentem jest Spike Lee. Obowiązki współproducenta pełni Jason Sokoloff, zaś producentką materiałów archiwalnych jest Judy Aley. Obowiązki producentek wykonawczych ze strony HBO pełnią Nancy Abraham i Lisa Heller, a starszą producentką jest Sara Rodriguez.

Premiera „Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½” („NYC EPICENTERS 9/11➔2021½”) odbędzie się 23 sierpnia w HBO GO. Tego dnia do serwisu dodany zostanie pierwsza część produkcji. Premiery kolejnych odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki. Premierowe emisja wszystkich czterech części zaplanowana została w HBO2 na 13 września od godz.21:00.

W HBO GO aktualnie dostępnych około 800 filmów i 300 seriali. Według danych z badania Gemius/PBI w maju br. platformę odwiedziło 2,35 mln realnych użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Spike Lee nakręcił dla HBO dokument o wydarzeniach z 11 września 2001 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl