SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy podatek pielęgnacyjny

Senatorowie PO chcą wprowadzić podatek pielęgnacyjny. Nowe obciążenie w wysokości 1 proc. wynagrodzenia płaciliby wszyscy pracujący. Miałoby ono być przeznaczone na pomoc osobom potrzebującym stałej opieki. Zasiłek pielęgnacyjny, w postaci czeków, przysługiwałby jednak tylko osobom niesprawnym.

Nowy podatek pielęgnacyjny

„To nie jest nowa propozycja. O wprowadzeniu dodatkowej składki pielęgnacyjnej mówi się już od kilku lat. Wzrost liczby osób starszych w społeczeństwie wymuszać będzie zmiany w polityce społecznej, ubezpieczeniach oraz funkcjonowaniu służby zdrowia. Podatek, który proponują senatorowie zasiliłby budżet kwotą 5-6 mld zł rocznie i byłby tak naprawdę ukrytą podwyżką składki zdrowotnej” – komentuje Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Nie znamy jeszcze pełnej treści projektu ustawy. Nie wiadomo, kto miałby ponosić  dodatkowe koszty składki - pracownik czy pracodawca.  Nałożenie na firmy, czy obywateli nowych obciążeń fiskalnych w sytuacji, kiedy wszyscy nadal odczuwają skutki kryzysu, wymaga szczególnej rozwagi i wyliczenia kosztów takiej operacji.

Warto też pochylić się nad zmianami zasad wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego. Dzisiaj otrzymuje go każdy, kto przekroczył 75 rok życia. Wydaje się, że powinien on być bardziej  powiązany ze stanem zdrowia, a nie z wiekiem.

„Starzenie się społeczeństwa wymaga wdrożenia całego pakietu przedsięwzięć w obszarze opieki zdrowotnej. Potrzebne są rozwiązania z dziedziny profilaktyki zdrowotnej, które utrzymają i wydłużą okres zdolności do pracy. Według danych GUS z 2004 roku, w grupie osób w wieku 50 – 69 lat na długotrwałe problemy ze zdrowiem cierpi 60,3 proc. mężczyzn i 67,6 proc. kobiet. Szczególnie częste są schorzenia układu ruchu. Przynajmniej na jedną chorobę przewlekłą cierpi 70,5 proc. mężczyzn i 81,1 proc. kobiet. Tak więc kwestia stosowania odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej ma podstawowe znaczenie dla utrzymania zatrudnienia osób z grupy 50+. Zaś wczesna wykrywalność chorób i odpowiednia rehabilitacja poprawi ogólny stan zdrowia pracowników, a zarazem ich aktywność na rynku pracy” – dodaje Małgorzata Rusewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy podatek pielęgnacyjny

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vasko
Precz z tą mafią od koryta. To złodzieje z PO i tyle. Niestety w samolocie do SMoleńska siedzieli nei ci ludzie co powinni./ Większy VAT, zabranie zasiłku pogrzebowego, obcięcie rent o 10%, wzrost akcyz, teraz jeszcze to... do czego jeszcze posuną sie ci bandyci?
odpowiedź
User
vESR$
zobacz tutaj:

http://zasilek-pogrzebowy.blogspot.com
odpowiedź