SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy prezes PKO BP. Z zarządu znika dwóch wiceprezesów

Rada nadzorcza PKO Banku Polskiego na stanowisko prezesa powołała Dariusza Szweda, wcześniej związanego m.in. z BGK i Alior Bankiem. Z zarządu odszedł wiceprezes Mieczysław Król, a odwołany został wiceprezes Maks Kraczkowski.

Dariusz Szwed, fot. PKO BPArticle

Dariusz Szwed stanowisko prezesa PKO Banku Polskiego obejmie pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Do tego czasu jako wiceprezes będzie kierował pracami zarządu, funkcję obejmie w piątek.

W zeszłym tygodniu wiceprezes Paweł Gruza poinformował, że z dniem 12 kwietnia rezygnuje z kierowania pracami zarządu PKO BP i ubiegania się o pełnienie funkcji prezesa zarządu. Na prezesa został powołany przez radę nadzorczą w sierpniu ub.r.

Równocześnie z zarządu PKO BP odchodzi dwóch wiceprezesów. Mieczysław Król złożył rezygnację (pełnił to stanowisko od czerwca 2016 roku). Nadzór nad sprawowanym przez niego obszarem operacji obejmie Paweł Gruza

Natomiast Maks Kraczkowski, w przeszłości m.in. poseł PiS, został odwołany. Wiceprezesem był od końcówki czerwca 2016 roku, nadzór nad obszarem rynku detalicznego obejmie po nim Maciej Brzozowski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Celem dzisiejszych zmian w składzie zarządu PKO Banku Polskiego jest wzmocnienie i ugruntowanie pozycji banku jako gwaranta stabilności finansowej milionów Polaków oraz jednego z motorów napędowych krajowej gospodarki. Szczególnie istotne jest wzmocnienie roli banku w zakresie wspierania polskich przedsiębiorców, finansowania inwestycji oraz wzmocnienia segmentu detalicznego. PKO Bank Polski jest największym bankiem w kraju oraz liderem rodzimego rynku pod względem skali działania oraz liczby klientów, zamierzamy sukcesywnie wzmacniać siłę marki banku - komentuje Robert Pietryszyn, przewodniczący rady nadzorczej PKO Banku Polskiego (na tym stanowisku niedawno zastąpił Macieja Łopińskiego, kierującego też radą nadzorcza Telewizji Polskiej).

Kim jest Dariusz Szwed, nowy prezes PKO BP

Dariusz Szwed ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 roku był w zarządzie Banku Gospodarstwa Krajowego, nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru strategicznego „Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025".

W latach 2019-2021 pełnił funkcję wiceprezesa Alior Banku, w którym nadzorował całość biznesu banku - sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem Alior TFI. Był członkiem kilku komitetów, w tym komitetu kredytowego.

Wcześniej, od roku 1995 roku, Dariusz Szwed był związany z Santander Bank Polska, ostatnio jako dyrektor departamentu private banking, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, obejmującą także ryzyko operacyjne, kredytowe i reputacyjne tego obszaru. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku. Ponadto, był członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku, w którym odpowiadał za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych private banking w połączonym banku.

Dariusz Szwed jest absolwentem wydziału bankowości i finansów w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Częstochowskiej. Ma też dyplom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Dołącz do dyskusji: Nowy prezes PKO BP. Z zarządu znika dwóch wiceprezesów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl