SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy prezes Telekomunikacji Polskiej

Rada Nadzorcza powołała wczoraj Macieja Wituckiego z Lukas Banku na nowego prezesa TP SA.

Rada Nadzorcza Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) wybrała w poniedziałek na nowego prezesa operatora Macieja Wituckiego, dotychczasowego prezesa Lukas Banku, poinformował wieczorem przewodniczący RN Andrzej Koźmiński. Witucki zastąpi na tym stanowisku od 6 listopada Marka Józefiaka.

                

„Nowy prezes będzie miał pełną swobodę w wyborze swojego zespołu. Do czasu objęcia stanowiska przez Wituckiego nie sądzę, żeby były dalsze zmiany w zarządzie” – powiedział Koźmiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RN.

Według Koźmińskiego, głównym zadaniem nowego prezesa będzie poprawa wizerunku spółki.

France Telecom, główny udziałowiec TP SA, złożyło Józefiakowi propozycję objęcia prezes w jednej ze spółek grupy.

- Ocena Józefiaka nie jest zła, skoro Francuzi chcą mu powierzyć stanowisko w grupie France Telecom. Ale w aktualnej sytuacji politycznej, wobec naszych napiętych stosunków z Urzędem Komunikacji Elektronicznej właściciele chcą postawić na nowy garnitur menedżerów - mówi rozmówca "Rzeczpospolitej".

Według szefa RN, bardzo ważne jest doświadczenie Wituckiego w kierowaniu firmą, która oferuje swoje usługi masowym odbiorcom.

„Zasadniczy powód [zmiany prezesa – przyp. ISB] był taki, że po bardzo długich poszukiwaniach znaleźliśmy kandydata, który wydawał się kandydatem idealnym na to stanowisko. I tak istniał zamiar zakończenia kadencji prezesa Józefiaka po drugiej kadencji” – wyjaśnił Koźmiński.

Obecna kadencja Józefiaka upływa w marcu 2007 roku.

O zmianie szefa TP SA była mowa co najmniej od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w jesiennych wyborach parlamentarnych. Marek Józefiak kojarzony jest z lewicowym środowiskiem Stowarzyszenia "Ordynacka".

Prof. Koźmiński odrzuca hipotezę, że zmiany w zarządzie spółki mają związek z sytuacją polityczną.  - Poszukując nowego szefa zarządu, kompletnie nie interesowaliśmy się jego zapatrywaniami politycznymi - powiedział "Rz" prof. Koźmiński. Mimo to stwierdził wprost, że ze strony TP było zbyt mało "rzeczowego dialogu" z UKE, który jest wszak urzędem państwowym obsadzonym przez kandydata PiS.

Witucki, który rozpoczął karierę w Ecole Centrale Paris, w 2002 roku został członkiem zarządu Lukas Banku, a następnie wiceprezesem. W grupie obecnego właściciela banku, Credit Agricole, pracuje od października 2001 roku.

Największym akcjonariuszem TP SA jest France Telecom z 47,5% akcji uprawniających do tyluż z ogólnej liczby głosów na WZ. Skarb Państwa ma wciąż 3,87% akcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy prezes Telekomunikacji Polskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl