SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy rodzaj „czarnego” SEO oszukuje algorytm Google, może być niebezpieczny

Specjaliści od pozycjonowania stron niezgodnego z regułami Google znaleźli nowy sposób na oszukanie algorytmu wyszukiwarki. Wykorzystują zaufanie do dokumentów PDF jako narzędzie marketingu, ale mogą tą drogą dokonać też ataku na komputery - alarmują eksperci z SophosLabs.

Article

Zajmująca się bezpieczeństwem w sieci firma SophosLabs podkreśla, że pomimo ciągle zmieniającego się algorytmu wyszukiwarki Google, który ma zapobiegać niedozwolonym działaniom w wyszukiwarce w systemie nadal istnieją luki.

Jedna z nich pozwala na wyświetlenie przeglądającemu strony internetowe robotowi Google innej treści niż ta, która jest przedstawiana użytkownikowi. SophosLabs zauważa, że ostatnio osoby zajmujące się promowaniem serwisów maklerskich w ten właśnie sposób wykorzystują fakt, że mechanizm Google darzy z definicji dużym zaufaniem pliki w formacie PDF.

W rezultacie w sposób niezgodny z regulaminem Google specjalistom od „czarnego” SEO udało się umieścić na szczycie wyników wyszukiwania linki do spreparowanych dokumentów PDF. Po kliknięciu na taki odnośnik użytkownik nie zobaczy w przeglądarce spodziewanej treści PDF-a, zostanie natomiast przekierowany na promowaną stronę internetową, w tym przypadku związaną z branżą maklerską i finansową.

Eksperci podkreślają, że ten sposób postępowania może zostać wykorzystany nie tylko w branży marketingowej. - Podejrzewamy, że ta technika może być użyta do wielu różnych celów, wliczając dystrybucję złośliwego oprogramowania - ostrzega Dmitry Samosseiko z SophosLabs. -  Jednak na razie zaobserwowaliśmy tylko jej zastosowanie w kampanii marketingowej, użytej do promowania usług maklerskich oferujących tzw. opcje binarne.

Google, które zostało poinformowane o ustaleniach SophosLabs nie zajęło na razie stanowiska w sprawie tego problemu. Eksperci radzą, by na wszelki wypadek podczas otwierania stron zawierających pliki PDF korzystać z opcji dostępnych przy strzałce umieszczonej obok linka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy rodzaj „czarnego” SEO oszukuje algorytm Google, może być niebezpieczny

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łukasz Rogala
W porę odkryliście cloaking. ;)
9 9
odpowiedź
User
seozgred
Ale to żadna nowość. Śmiem twierdzić że to działa od libko 10 lat a już na pewno od mniej więcej 2007/2008 roku więc proponuję firmie aby była na czasie :)
9 9
odpowiedź
User
toDOwasZAROZUMIALIgamonie
fejsbukowi "specjalisci" znow trafnie komentują co za pozerstwo:)
10 8
odpowiedź
User
Lukasz Lewczuk
WOW such news, many SEO! Czekam na newsa że SLWe są złe, iOS nie wspiera technologii flash a Google kupiło YouTube :D brawo.
8 8
odpowiedź