SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy układ miejsc na sali prasowej w Białym Domu, debiutują BuzzFeed i Al Jazeera

Stowarzyszenie Korespondentów Białego Domu po kilku miesiącach negocjacji dokonało zmian w konfiguracji miejsc dla mediów w sali prasowej siedziby prezydenta USA. Debiutują przedstawiciele BuzzFeedu i Al Jazeery, pojawiła się też koncepcja „gorących krzeseł”.

fot. White House Museum Article

Sala prasowa w Białym Domu to miejsce, w którym codziennie odbywają się krótkie briefingi poświęcone bieżącym wydarzeniom w USA i na świecie. Do dyspozycji dziennikarzy jest 49 krzeseł, z których każde jest przypisane do konkretnej redakcji. Miejsce zajmowane na sali ma spore znaczenie jeśli chodzi o szanse zadania pytania przedstawicielom amerykańskiej administracji występującym na mównicy lub prezydentowi USA.

Obecnie pierwszy rząd krzeseł najbliżej mównicy zajmują największe agencje prasowe oraz amerykańskie stacje telewizyjne, m.in. Reuters, CNN, ABC News i Associated Press. Niepisanym zwyczajem jest, że pierwsze pytanie na każdej konferencji należy do przedstawiciela AP.

Teraz jednak, jak donosi dziennik „USA Today” (któremu przypada obecnie drugie krzesło od lewej w trzecim rzędzie), Stowarzyszenie Korespondentów Białego Domu postanowiło dokonać zmian w topografii sali prasowej. Miejsce „The Hill” zostało przesunięte o jeden rząd do przodu kosztem „The New York Daily News”. Na sali pojawiły się także miejsca dla przedstawicieli nowych mediów - serwisu BuzzFeed oraz telewizji Al Jazeera. Jednak obie redakcje muszą dzielić miejsca ze stacją Scripps Networks oraz dziennikiem „Chicago Sun - Times”.

To nie wszystkie zmiany wprowadzone po kilku miesiącach żmudnych negocjacji. Pojawił się także pomysł mówiący o tym, że redakcje, które nie będą korzystać aktywnie z prawa do uczestnictwa w briefingach, mogą stracić swoje cenne miejsce na sali. Takie rozwiązanie zdaniem władz Stowarzyszenia Korespondentów ma wprowadzić nieco więcej dynamiki w ustalonym od lat układzie medialnych sił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy układ miejsc na sali prasowej w Białym Domu, debiutują BuzzFeed i Al Jazeera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl