SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fuzja WarnerMedia i Discovery z zielonym światłem od regulatorów w USA

Federalna Komisja Handlu i Departament Sprawiedliwości USA zgodziły się na zapowiedzianą w maju ub.r. fuzję koncernów WarnerMedia (obecnie należy do AT&T) i Discovery. Do finalizacji transakcji potrzeba jeszcze zgody akcjonariuszy tej drugiej firmy.

Article

W komunikacie giełdowym Discovery poinformowano, że w środę uprawomocniły się zgody Departament Sprawiedliwości USA i Federalnej Komisji Handlu na połączenie WarnerMedia i Discovery. Zgodnie z ustawą Hart-Scott-Rodino fuzje o bardzo dużej wartości muszą uzyskać akceptację obu organów antymonopolowych.

W grudniu ub.r. bezwarunkową zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska.

Amerykańscy regulatorzy zaakceptowali obecną fuzję dużo szybciej niż poprzednią zmianę właścicielską Time Warnera. Przejęcie koncernu przez AT&T zostało ogłoszone jesienią 2016 roku, a Departament Sprawiedliwości USA zgłosił szereg zastrzeżeń do transakcji, które zostały oddalone przez sąd dopiero w połowie 2018 roku. Przeciwnikiem tamtej fuzji był ówczesny prezydent USA Donald Trump.

Potrzeba zgody akcjonariuszy Discovery

Do finalizacji połączenia WarnerMedia i Discovery niezbędna jest jeszcze zgoda walnego zgromadzania tego drugiego koncernu. Niektórzy z jego akcjonariuszy, m.in. John Malone i rodzina Newhouse, poinformowali już, że popierają transakcję.

Największymi inwestorami w Discovery są Vanguard Group (ma 10,67 proc. akcji), Blackrock (7,99 proc.) i ClearBridge Investments (5,47 proc.).

W zeszłym tygodniu warunki fuzji zostały zaakceptowane przez radę dyrektorów AT&T. Poinformowano, że przed zapowiedzianą fuzją WarnerMedia zostanie wydzielony ze struktur AT&T, a następnie połączy się z Discovery.

W utworzonym koncernie, działającym pod nazwą Warner Bros. Discovery, 71 proc. akcji będzie należeć do obecnych akcjonariuszy AT&T. Każdy inwestor za jeden walor AT&T dostanie dodatkowo ok. 0,24 akcji nowego podmiotu. Pozostałe 29 proc. akcji trafi do akcjonariuszy Discovery w zamian za obecnie posiadane walory.

AT&T otrzyma natomiast 43 mld dolarów w gotówce i innej formie (we wcześniejszych komunikatach wskazywano obligacje i zmniejszenie zadłużenia WarnerMedia).

W komunikacie telekomu podkreślono, że jego akcjonariusze nie muszą wykonywać żadnych czynności, żeby otrzymać walory Warner Bros. Discovery.

Warner Bros. Discovery zastąpi Discovery także na nowojorskiej giełdzie, będzie notowane z oznaczeniem WBD. Finalizacja fuzji jest planowana w drugim kwartale br.

Warner Bros. Discovery ma już hasło i logo

W połowie ub.r. zaprezentowano już logo Warner Bros. Discovery i hasło główne firmy: „the stuff that dreams are made of” („rzeczy, z których stworzono sny”).

Prezesem nowego podmiotu będzie David Zaslav. Rada dyrektorów nowej firmy ma składać się z 13 członków, początkowo sześciu zostanie powołanych przez AT&T, a sześciu (w tym David Zaslav) przez Discovery.

- Naszą wspólną wizją jest firma zajmująca się czystą rozrywką. Łącząca najbardziej cenione formaty na świecie z najlepszych gatunków programowych, w tym telewizji i filmów premium, animacji, światowego sportu i wiadomości, dzieci i rodzin, stylu życia - rozrywka pod jednym dachem - poinformował David Zaslav w maju ub.r., gdy ogłaszano transakcję.

 

Discovery i WarnerMedia razem oszczędzą 3 mld dolarów

Fuzja ma pozwolić osiągać wyższe przepływy pieniężne, które umożliwią szybkie zmniejszenie poziomu zadłużenia - do wartości 3-krotności rocznego zysku EBITDA w ciągu 24 miesięcy (z ok. 5-krotności w momencie fuzji). Potem zadłużenie ma utrzymywać się w przedziale 2,5-3-krotności rocznej EBITDA. WarnerMedia ma zapewniono finansowanie od JP Morgan i spółek zależnych Goldman Sachs.

W prezentacji z maja ub.r. podano, że jeśli fuzja zostanie sfinalizowana w połowie przyszłego roku, w 2023 roku nowy podmiot ma osiągnąć 52 mld dolarów wpływów, z czego ponad 15 mld dolarów od subskrybentów cyfrowych. W ub.r. Discovery i WarnerMedia łącznie miały 39 mld dolarów przychodów.

Skorygowany zysk EBITDA połączonych firm w 2023 roku ma sięgnąć 14 mld dolarów, wobec 12 mld dolarów ich łącznej skorygowanej EBITDA w ub.r. Synergie kosztowe są prognozowane na ponad 3 mld dolarów.

Nowy koncern w ponad 220 krajach

Koncern powstały w efekcie fuzji będzie obecny w ponad 220 krajach i 50 obszarach językowych. Jego biblioteka wideo będzie liczyć ponad 200 tys. godzin.

- Nowa firma będzie mogła rywalizować na całym świecie w szybko rosnącym sektorze usług bezpośrednio do konsumentów - zapewniając frapujące treści subskrybentom w ramach całej swojej oferty, obejmującej HBO Max i niedawno uruchomione discovery+ - zapowiedziano w komunikacie w maja br.. Zwrócono uwagę, że oferta WarnerMedia obejmuje głównie produkcje fabularne, natomiast Discovery tworzy wiele treści niefabularnych.

- Nowa firma będzie mogła inwestować w więcej oryginalnych treści na platformy streamingowe, zwiększyć możliwości programowe swoich globalnych płatnych stacji linearnych oraz kanałów nadawanych na poszczególnych rynkach oraz oferować więcej innowacyjnych doświadczeń wideo - wyliczono.

- Umowa łączy dwóch liderów rozrywki z komplementarnymi atutami w zakresie treści i pozycjonuje nową firmę jako jedną z czołowych globalnych platform streamingowych. Wesprze fantastyczny wzrost i międzynarodową ekspansję HBO Max oraz globalną obecność Discovery oraz pozwoli osiągnąć wydajność umożliwiającą tworzenie więcej wspaniałych treści, żeby dawać konsumentom to, czego chcą - podkreślił John Stankey w maju ub.r.

Zaznaczył, że AT&T skupi się na rynku telekomunikacyjnym, natomiast akcjonariusze telekomu dodatkowo będą mieć akcje nowego podmiotu.

WarnerMedia kupiony za 85 mld dolarów

Do WarnerMedia należą przede wszystkim nadawcy telewizyjni CNN, HBO i Cartoon Network, a także wytwórnia filmowa Warner Bros. W połowie 2018 roku firma, wówczas działająca pod nazwą Time Warner została przejęta przez operatora telekomunikacyjnego AT&T za ok. 85 mld dolarów, z czego 42,5 mld dolarów w gotówce.

Transakcję zapowiedziano jesienią 2016 roku, po czym prawie dwa lata zabrało uzyskanie zgody sądu federalnego na jej realizację. Negatywnie wypowiadał się o niej Donald Trump, już w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku zapowiedział, że ją zablokuje.

Obecnie AT&T skupia się na rynku telekomunikacyjnym, zbiera środki na zakup częstotliwości do rozwoju sieci 5G. Niedawno koncern wziął kredyt 14 mld dolarów kredytu, a w lutym br. sprzedał funduszowi TPG Capital jedną trzecią udziałów platformy telewizyjnej DirecTV za 16,25 mld dolarów. W 2015 roku kupił ją za 68 mld dolarów.

Discovery kupiło Eurosport i Scrippsa z TVN

Koncern Discovery w latach 2012-2015 roku przejął 100 proc. udziałów Eurosportu, a na początku 2018 roku za 14,6 mld dolarów kupił Scripps Networks Interacitve, ówczesnego właściciela Grupy TVN, płacąc 8,4 mld dolarów w gotówce, a resztę w swoich akcjach.

W drugim kwartale 2021 r. Discovery osiągnął wzrost przychodów o 21 proc. do 3,06 mld dolarów oraz zysku netto z 271 do 672 mln dolarów.

Dołącz do dyskusji: Fuzja WarnerMedia i Discovery z zielonym światłem od regulatorów w USA

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Kołchoz nad kołchozy.
odpowiedź
User
Adaw
To niby to TVN 7 z polskim kapitałem?

Jak w tym kraju ma być dobrze jak opozycja czy TVN sam się tak podkłada
odpowiedź
User
Tomek
Ciekawe, czy wydadza zgode na kupno Activision Blizzard przez Microsoft?
odpowiedź