SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NWZ chce dywidendy z PKO BP, jeśli bank nie przejmie konkurenta do 10 grudnia

Akcjonariusze PKO Banku Polskiego zdecydowali w piątek o warunkowej wypłacie dywidendy za 2009 r., w wysokości 2.375 mln zł, tj. 1,90 zł na akcję (zgodnie z propozycją Ministerstwa Skarbu Państwa), jeśli do 10 grudnia tego roku bank nie przejmie - pośrednio lub bezpośrednio - kontroli nad większościowym pakietem akcji Banku Zachodniego WBK.

NWZ chce dywidendy z PKO BP, jeśli bank nie przejmie konkurenta do 10 grudnia

Na kapitał zapasowy przeznaczono w takiej sytuacji 50 mln zł, a na kapitał rezerwowy - 7,15 mln zł.

W uchwale nie wymieniono z nazwy BZ WBK, ale minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał wcześniej, że dywidenda z PKO BP będzie zależała od starań tego banku o przejęcie 70,4% akcji BZ WBK, wystawionych na sprzedaż przez Allied Irish Banks (AIB).

Kolejna uchwała przewiduje, że dniem dywidendy będzie 23 października, a dniem wypłaty - 20 grudnia br.

"Warunkowa konstrukcja uchwały o podziale zysku daje nam czas na przeprowadzenie głębokich analiz dotyczących przejęcia kontroli nad bankami działającymi na terenie Polski" - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło po NWZ.

Zapytany, jakimi bankami zainteresowane jest PKO BP, powiedział, że są to podmioty o wartości aktywów od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów złotych.

Prezes dodał, że choć proponowana dywidenda jest wyższa, niż proponował zarząd, nie wpłynie negatywnie na wskaźniki efektywności PKO BP.

Komentując stress testy, których wyniki mają być znane w piątek po południu, Jagiełło powiedział także: "Nie przewidujemy, że taki test zdamy niekorzystnie, my takie testy zdajemy 'na piątkę'".

PKO BP miał 2311,78 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 3139,19 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym, w 2009 roku bank miał 2432,15 mln zł zysku netto wobec 2881,26 mln zł zysku rok wcześniej.

Obecnie Skarb Państwa ma 40,99% akcji PKO BP, Bank BGK - 10,25%, a pozostali akcjonariusze - 48,76%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NWZ chce dywidendy z PKO BP, jeśli bank nie przejmie konkurenta do 10 grudnia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl