SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Ó", "ł", "ą" coraz popularniejsze w domenie .ue

Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości rejestrowania adresów internetowych z polskimi znakami diakrytycznymi. Od grudnia 2009 r. w domenie .eu zarejestrowano prawie 3700 takich nazw.

Od ponad roku używanie narodowych znaków diakrytycznych w nazwie strony internetowej umożliwia EURid - organizacja, która zarządza rejestracją domen .eu. W tym czasie zarejestrowano ponad 71 tys. takich adresów (tzw. domen IDN - z ang. Internationalized Domain Name), zaś w samej Polsce prawie 3,7 tys.

Największą popularnością adresy ze znakami narodowymi cieszą się w Niemczech (ok. 46 proc.) i w Czechach (ok. 15 proc.). Polska znajduje się w tym rankingu na 3. miejscu (ok. 5 proc. wszystkich rejestracji IDN dla domeny .eu), wyprzedzając Francję. Domeny IDN są popularne zwłaszcza wśród firm.

Spośród polskich liter za znakami diakrytycznymi, najczęściej wykorzystywaną w nazwach rejestrowanych domen była "ó" - używana prawie 1800 razy, oraz "ł" - blisko 1300 razy. Najmniej popularna okazała się litera "ź".

"90 proc. wszystkich nazw ze znakami narodowymi IDN w adresie .eu to nazwy pisane w alfabecie łacińskim ze znakami diakrytycznymi, takimi jak np. ł, ś, ć, ą. Pozostałe 10 proc. jest niemal równo podzielone na litery alfabetu greckiego oraz cyrylicę" - powiedziała Regina Fuchsova, regional manager EURid dla Europy Środkowej.

Liczba domen .eu ze znakami narodowymi IDN od 9 grudnia 2009 r.

Liczba nazw ze znakami diakrytycznymi rośnie w tempie proporcjonalnym do rejestracji domen .eu. Nazwy te stanowią obecnie 2,3 proc. wszystkich rejestracji.

Według raportu kwartalnego EURid z listopada 2010 r., domena europejska .eu utrzymała swoją 9. pozycje na liście 10 najpopularniejszych domen najwyższego poziomu na świecie. Liczba zarejestrowanych adresów na koniec zeszłego roku wyniosła 3,33 mln (oznacza to 6-proc. roczny wzrost rejestracji). Największy udział domena eu. ma na rynku niemieckim, gdzie we wrześniu 2010 r. sprzedano milionową domenę (przy rocznym wzroście o 8,9 proc.). Dynamiczny rozwój przeżywa także w krajach nadbałtyckich (blisko 40-proc. wzrost w Estonii oraz na Litwie).

W Polsce liczba rejestracji domen .eu wzrosła w ubiegłym roku o ponad 14,4 proc. (25 tys. nowych domen), co plasuje polski rynek na drugim miejscu w Europie pod względem dynamiki wzrostu (po Niemczech, a przed Włochami). W sumie w Polsce zarejestrowano już ponad 200 tys. domen .eu. Daje to nam 5. miejsce wśród krajów Unii (tuż za Francją).

Dołącz do dyskusji: "Ó", "ł", "ą" coraz popularniejsze w domenie .ue

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl