SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 40 mln zł od NFOŚiGW dla „dzieł” o. Rydzyka, najwięcej – dla Geotermii

W ciągu ostatnich pięciu lat przedsięwzięcia związane z o. Tadeuszem Rydzykiem dostały ponad 40 mln zł. od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - wynika z odpowiedzi na interpelację senatora Krzysztofa Brejzy. Najwięcej z tego przypadło spółce Geotermia Toruń.

W wykazie znalazły się trzy przedsięwzięcia związane z o. Rydzykiem. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w 2017 roku dostała z NFOŚiGW ponad 108 tys. zł w ramach dofinansowania studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie”. Wartość przedsięwzięcia ogółem oszacowano na ponad 160 tys. zł.

Ponad 270 tys. zł na „Ogrody zimowe”

Rok później Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał szkole o. Tadeusza Rydzyka ponad 273,7 tys. zł – na termomodernizację części budynku akademickiego, tzw. „Ogrody zimowe”.

Fundacja Lux Veritatis, będąca wydawcą Radia Maryja i Telewizji Trwam, była beneficjentką Funduszu w roku 2017. We wrześniu tego roku odbywała się w Warszawie konferencja naukowa „Żywność darem dla zdrowia i  życia – w świetle zagrożeń od GMO”. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej była współorganizatorem przedsięwzięcia, zaś TV Trwam relacjonowała je. Koszty tej transmisji wyniosły 73 800 zł., pokrył je właśnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – przelewając tę kwotę Fundacji Lux Veritatis.

Ponad 39 mln zł na ciepłownię w Toruniu

Trzy kolejne umowy zawarto z innym „dziełem” związanym z o. Rydzykiem – spółką Geotermia Toruń. Prezesem spółki jest bliski współpracownik o. Tadeusza Rydzyka, o. Jan Król, który jednocześnie zasiada też w zarządzie Fundacji Lux Veritatis oraz jest wiceszefem TV Trwam i Radia Maryja. Z danych, przekazanych senatorowi Krzysztofowi Brejzie wynika, że w 2017 roku NFOŚGW przekazał geotermii Toruń 31 637 398,55 zł – na budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu.

Rok później - w lutym - z Funduszu trafiło do tej spółki 7 996 896,79 zł – z takim samym przeznaczeniem. W kwietniu zawarto umowę na przekazanie kolejnych środków – 3 191 333,76 zł na „budowę sieci ciepłowniczej zasilającej budynki mieszkalne i placówki systemu oświaty miasta Torunia”. Jak wynika z przekazanych parlamentarzyście dokumentów – tę umowę anulowano w styczniu 2020 roku i ostatecznie pieniędzy nie przekazano. Łącznie w latach 2015 – 2020 zawarto umowy na 43 207 493,33 zł, z czego anulowano niecałe 3,2 mln zł.

PZU przekazało 6 mln zł w 4 lata

W latach 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia zapłaciło Fundacji Lux Veritatis (nadawcy Telewizji Trwam), 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi. Tylko w 2020 roku te wydatki wyniosły 421,9 tys. zł.  Na początku lutego z kolei napisaliśmy, że w 2020 roku z dwóch ministerstw: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Spraw Zagranicznych –media o. Tadeusza Rydzyka otrzymały 413 tys. zł. 

W latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała też 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji od podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Dodatkowo w ub. roku powiązana z o. Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis oraz spółki: Nasz Przyszłość i Bonum uzyskały łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych We wrześniu 2020 roku media ujawniły też, że Fundacja Lux Veritatis dostała w ciągu czterech lat ponad 6 mln zł. dotacji z Fundacji PZU.

„Strategiczne cele państwa”

Kilka dni temu Radio Maryja wydało oświadczenie, w którym bierze w obronę o. Tadeusza Rydzyka przed mediami. - W ostatnich tygodniach różnego rodzaju media usiłują przedstawić o. Tadeusza Rydzyka CSsR jako człowieka działającego ponad prawem, bardzo bogatego, otrzymującego od państwa Polskiego wielomilionowe dotacje, realizującego jakieś prywatne cele. Dotacje, które otrzymały WSKSiM, Fundacja Lux Veritatis, czy Geotermia były poprzedzone konkursami, w których jako podmioty zarejestrowane w Polsce miały prawo uczestniczyć (startować) i dzięki którym Państwo Polskie realizuje swoje strategiczne cele - czytamy w dokumencie, podpisanym przez o. Jana Króla.

Ze sprawozdania finansowego Fundacji Lux Veritatis wynika, że w roku 2018 zanotowała ona 48 mln zł przychodów i 3,33 mln zł zysku netto, wobec 39,48 mln zł wpływów i 1,58 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z darowizn wzrosły o 14,2 proc. do 34,21 mln zł, z Telewizji Trwam - o 44,7 proc. do 13,55 mln zł, a z książek i płyt - o 55,4 proc. do 242,4 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Ponad 40 mln zł od NFOŚiGW dla „dzieł” o. Rydzyka, najwięcej – dla Geotermii

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krystyna
Wytykanie tego to atak na naszego Ojca Duchownego, na Narud, na Kościół i Pana Boga. Niech ci z PO zajmą się lepiej swoimi sprawami.
odpowiedź
User
mela
Wszystkie pieniądze, które ONI rozdają - pochodzą z naszych podatków.
Już jestem po akcie apostazji, a mimo wszystko płacę haracz na toruńskiego hochsztaplera. Jakim prawem? Prawem kaczystanu.
Dlatego Wolne Media powinny go prześwietlać ze wszystkich stron i kontrolować, na co idą nasze podatki.
odpowiedź
User
Hg
Ciągle Rydzyk i Rydzyk. A ile publicznej kasy idzie na kościoły i ich remonty. Ostatnio w gazecie powiatowej napisali że powiat przeznaczył na remonty kościołów 40 tys zł. I ciągle można przeczytać albo powiat albo gmina przeznaczyła pieniądze na remont kościołów.Na wsi nie ma chodnika a kasa na kościoły jest, w skali kraju to może więcej niż dostaje Rydzyk
odpowiedź