SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Redemptoryści tłumaczą się ze słów o. Rydzyka o "pokusach księży": Radio Maryja potępiało pedofilię

Prymas Polski, abp Wojciech Polak zażądał wyjaśnień od prowincjała Ojców Redemptorystów w sprawie sobotnich wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. W poniedziałek redemptoryści wydali oświadczenie w tej sprawie, w którym „potępiają grzech i przestępstwo pedofilii”.

O. Rydzyk zabrał głos w czasie sobotnich uroczystości z okazji 29. rocznicy startu Radia Maryja. Mówił wówczas o sprawie bpa Edwarda Janiaka. Pod koniec mszy stwierdził, że dostał właśnie wiadomość od bp. Janiaka.

- To jest współczesny męczennik mediów. Media to zrobiły. Teraz zwłaszcza te filmy, te filmidła. Jeszcze nazywają to niektórzy „dokument”. To jest manipulacja, to nie jest żaden dokument. To jest oszczerstwo, dopóki mu nie udowodnią - stwierdził szef Radia Maryja.

Bagatelizował też przestępstwa popełniane przez duchownych: - To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże.

Po tej wypowiedzi głos zabrał Tomasz Sekielski (bp. Janiak był jednym z negatywnych bohaterów filmu pt. „Zabawa w chowanego”). - Biedny biskup Janiak stracił dobrą fuchę, ciepłe stanowisko, niezłą posadę, a wszystko przez tych Sekielskich - skomentował ironicznie dziennikarz. Podkreślił też, że o dymisji duchownego zdecydowały władze kościelne.

Prymas żąda wyjaśnień

W poniedziałek abp Wojciech polak zażądał wyjaśnień od prowincjała zakonu Redemptorystów, o. Janusza Soka. Poinformował o tym media ks. dr Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.  Stwierdził, że prymas wystosował pismo jako Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

- Smuci fakt, że w słowach o. Rydzyka dotyczących bpa Janiaka całkowicie brakuje perspektywy osób pokrzywdzonych. Ta wypowiedź bagatelizuje przestępstwa i grzechy wykorzystania seksualnego, zadając tym samym kolejne cierpienie osobom skrzywdzonym w taki sposób - czy to w Kościele, czy w innym środowisku – powiedział mediom ks. Studnicki.

Redemptoryści: Wypowiedź o. Rydzyka była komentarzem

W poniedziałek zakon Redemptorystów wydał oświadczenie w sprawie wypowiedzi szefa Radia Maryja. - Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie ich lub zwłokę w wyjaśnianiu spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą – czytamy w nim na wstępie.

Zakon wyjaśnia też, że „Radio Maryja i inne media z nim związane niejednokrotnie wyrażały swoje stanowisko potępienia dla pedofilii i konieczności pomocy ofiarom, zgodne z dokumentami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce”. - Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka 5 grudnia 2020 r. była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej. Ojciec Dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka.

W związku z wystąpieniem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja, w czasie toruńskich uroczystości kolejnej...

Opublikowany przez Redemptoryści Poniedziałek, 7 grudnia 2020

Z danych CBOS wynika, że działalność Radia Maryja częściej spotyka się z dezaprobatą niż aprobatą, krytycznie ocenia ją 26 proc. ankietowanych, pozytywnie mówi na jej temat 18 proc. badanych.

W ub.r. przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie. Wpływy z darowizn zmniejszyły się z 34,21 mln zł w 2018 roku do 30,73 mln zł w ub.r.

Dołącz do dyskusji: Redemptoryści tłumaczą się ze słów o. Rydzyka o "pokusach księży": Radio Maryja potępiało pedofilię

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Analityk
Tą zdegenerowaną i ciemną sektę nic nie uratuje przed niebytem.
odpowiedź