SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Obchody wyzwolenia w TVP

TVP jedynym producentem relacji z 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową związaną z obchodami 60 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

TVP będzie jedynym producentem relacji telewizyjnej głównych uroczystości zarówno w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, jak i na terenie obozu z udziałem byłych więźniów, rodzin zamordowanych oraz prezydentów prawie 50 państw, w tym: Polski, Izraela, Rosji, Francji. Telewizja jako tzw. "host broadcaster" udostępni sygnał telewizyjny wszystkim  nadawcom, zarówno w Polsce, jak i  na świecie, które będą zainteresowane transmisją. 
70 stacji publicznych zrzeszonych w ramach Europejskiej Unii Nadawców - EBU, a także ZDF, CT, ARD, BBC, APTN , Reuters, RAI, F2, TF1, ZDF, IETV już zadeklarowały chęć współpracy.

Główne uroczystości związane z obchodami wyzwolenia Auschwitz Telewizja Polska będzie transmitowała 27 stycznia. Rozpoczniemy od transmisji uroczystości międzynarodowej rangi,  koncertu oraz Międzynarodowego Forum "Pozwólcie żyć Narodowi mojemu" ("Let my People live"), organizowanej przez Europejski Kongres Żydów w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie o godz. 9.30 w TVP2.

Transmisja  najważniejszych uroczystości "Piętno XX wieku", które odbędą się na terenie obozu KL Auschwitz-Birkenau rozpocznie się 27 stycznia o godz. 14.15 w TVP1.  Na program uroczystości złożą się przemówienia i modlitwy, a także specjalny koncert. Ponadto TVP przypomni  historię powstania obozu.

Telewizja Polska w ramach wdrażania projektu Telewizji Interaktywnej iTVP  przygotowuje także bezpośrednią transmisję uroczystości przez Internet (pod adresem: itvp.pl). Będą ją mogli oglądać internauci na całym świecie, którzy posiadają łącza internetowe o różnej przepustowości, począwszy od klasycznych prędkości modemowych. Pierwszą, podobną transmisję TVP zrealizowała z tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy to sygnał transmisji pobierany był  ponad 150 tys. razy przez internautów z blisko 30 tys. miejsc na całym świecie.

Oprócz transmisji z głównych uroczystości związanych z obchodami, telewizja publiczna zaprezentuje felietony, filmy dokumentalne i fabularne. 

Program 1 wyemituje 24 stycznia o 22.30 pierwszy z pięciu odcinków felietonu pt. "Przeżyliśmy". Jest  to opowieść o ludziach, którzy przeżyli piekło obozu koncentracyjnego. Kolejną propozycją Jedynki jest film dokumentalny "Kobiety z Auschwitz" (26 stycznia o 23.05). Przedstawia historie czterech więźniarek KL Auschwitz: Zofii Posmysz - Piaseckiej, Hanny Palarczyk, Aliny Dąbrowskiej i Marii Chodnikiewicz.

Tego samego dnia, o 21.50 Jedynka proponuje debatę "Wojna i pamięć - świadomość historyczna Polaków", natomiast o godz. 23.00 wyemituje pierwszy z 6-odcinkowej serii BBC. Dokument ukazuje dzieje hitlerowskiego planu "Endlosung" pt.: "Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie". W ten sam wieczór, 27 stycznia
o godz. 23.45 TVP1 wyemituje polski film fabularny "Wergili" z 1976 roku. Filmowym piekłem jest obóz koncentracyjny, do którego po latach trafia pewna Francuzka, wdowa po człowieku, który zginął w Auschwitz.

Od 23 do 27 stycznia o 22.40  Program 2 wyemituje 5-odcinkowy cykl dokumentalny w reżyserii Michała Bukojemskiego "Z kroniki Auschwitz". Film zawiera autentyczne wypowiedzi ludzi, którzy przeszli przez piekło obozów zagłady, fragmenty relacji zapisane w tomach akt muzeów, instytutów naukowych, a także fragmenty relacji z książek i filmów dokumentalnych.
27 stycznia o 18.55 także w Dwójce obejrzymy film muzyczny "Holocaust in Memoriam", zrealizowany przez BBC we współpracy z kanadyjską CBC, niemiecką ZDF oraz TVP, dla upamiętnienia 60 rocznicy wyzwolenia obozów Auschwitz-Birkenau. Kulisy nagrywania poszczególnych scen oraz fragmenty sesji nagraniowych filmu, widzowie zobaczą 23 stycznia o godz. 9.40 w programie "Na planie filmu Holokaust in memoriam".

Oddziały terenowe TVP także przygotowały specjalną ofertę programową.

OTV Kraków w okresie poprzedzającym obchody, od 15 do 26 stycznia, w programie informacyjnym "Kronika" przedstawia relacje z  przygotowań do uroczystości w Krakowie i Oświęcimiu.
21 stycznia, OTV Kraków wyemituje dwa reportaże sprzed 60 lat: "Wokół książek Wiesława Kielara" Aleksandry Mączki oraz "Głód życia" Pawła Pacuta.
27 stycznia TVP3 Regionalna proponuje reportaż zrealizowany przez OTV Kraków pt: "Skarb pośród popiołów". Reportaż powstał w koprodukcji z izraelskim producentem.

OTV Katowice, 23 stycznia w programie informacyjnym "Aktualności" o godz. 18.00 i 21.45  wyemituje relacje z Mszy św. w katowickiej katedrze w intencji byłych więźniów Oświęcimia.
26 stycznia o 22.00 OTV Katowice przedstawi program publicystyczny "Porozmawiajmy", którego gośćmi będą przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
27 stycznia we wszystkich programach informacyjnych, emitowane będą relacje z uroczystości w Teatrze Słowackiego w Krakowie. O godz. 17.00 "Magazyn historyczny" poświęcony będzie 60 rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Widzowie zobaczą też relację z konferencji Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obchody wyzwolenia w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl