SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obecność NBP na rynku walutowym będzie stała

Narodowy Bank Polski (NBP) będzie stale obecny na rynku walutowym, choć nie przeprowadza na razie interwencji, wynika z wypowiedzi prezesa NBP Sławomira Skrzypka dla agencji ISB.

W jego ocenie, pomoże to bankowi centralnemu zdobywać cenne informacje i stale monitorować wydarzenia, by w razie potrzeby być przygotowanym na szybką reakcję.

"W dalszym ciągu złoty nie odzwierciedla swoich fundamentów, a na nasz rynek walutowy bardziej działają sentymenty niż analiza fundamentalna. Dlatego bardzo ściśle monitorujemy rynek walutowy i jesteśmy na nim obecni, ale nie ma to charakteru interwencji. Pozwala nam na pozyskiwanie informacji i na lepsze monitorowanie wydarzeń. I z tych powodów nasza obecność na rynku walutowym będzie już stała" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla ISB.

Na początku marca szef banku centralnego poinformował, że NBP od dwóch miesięcy jest obecny na rynku walutowym, prowadząc operacje na parach walut obcych, a obecnie rozważa podjęcie operacji na złotym, ale w takim stopniu, by nie były to jeszcze interwencje.

Skrzypek powiedział też ISB, że oprócz tego stale kontynuowana jest bliska współpraca regionalna, a prezesi banków centralnych naszego regionu odbywają cykliczne spotkania, na których omawiane są bieżące wydarzenia na rynkach. W tym tygodniu planowane są kolejne spotkania we Frankfurcie oraz w Budapeszcie.

"Bliska współpraca w regionie pozwala mam wymieniać się wiedzą na temat sytuacji na rynku i koordynować działania, jeśli będą potrzebne. Ale współpraca może dotyczyć tylko tych obszarów, które są dla nas wspólnym interesem.

23 lutego banki centralne Polski, Czech i Węgier, a następnie Rumunii, opublikowały komunikaty, w których stwierdzały, że sytuacja makroekonomiczna tych krajów nie uzasadnia skali ówczesnego osłabienia lokalnych walut i zapowiedziały działania w celu uniknięcia niekorzystnego wpływu wahań kursu na gospodarkę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obecność NBP na rynku walutowym będzie stała

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl