SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Obniżony rating BZ WBK w ślad za niższą oceną Santandera. UKNF zaskoczony

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) z zaskoczeniem przyjął informację o obniżeniu przez agencję ratingową Fitch Ratings długoterminowego ratingu Banku Zachodniego WBK z 'A'- do 'BBB', poinformował urząd w komunikacie.

Obniżony rating BZ WBK w ślad za niższą oceną Santandera. UKNF zaskoczony

Zmiana została przez agencję ratingową uzasadniona obniżeniem ratingu podmiotu dominującego BZ WBK, tj. Banco Santander oraz oceną profilu kredytowego podmiotu, który powstanie po połączeniu BZ WBK i Kredyt Banku.

Dodatkowo według agencji, obniżenie ratingu Banco Santander zmniejsza możliwości udzielenia wsparcia przez ten podmiot na rzecz BZ WBK i połączonego banku.

"Tymczasem takie uzasadnienie jest niezrozumiałe ze względu na fakt, że BZ WBK jest notującą wysokie i stabilne zyski oraz dobrze skapitalizowaną spółką giełdową, która nie jest zaangażowana w rynki państw strefy euro uważane za ryzykowne, w tym w rynek hiszpański oraz której działalność nie jest zależna od finansowania i wparcia z grupy Santander"- podano w komunikacie. 

Komisja wskazuje także, że dodatkowo trudno uznać za poprawne odnoszenie się przy obecnej ocenie sytuacji banku do sytuacji przyszłej i niepewnej związanej z ewentualnym połączeniem BZ WBK i Kredyt Banku.

"W ocenie UKNF, mając na uwadze obecny stan międzynarodowych rynków finansowych, przy ocenie banków działających w Polsce, w świetle poziomu ich efektywności oraz stabilności, w tym wysokości i jakości kapitałów oraz źródeł finansowania działalności, bardzo istotne jest zachowanie należytej staranności i profesjonalizmu"- podkreśla UKNF.

Fitch Ratings obniżył długoterminowy rating podmiotu (IDR) dla Banku Zachodniego WBK do BBB z A-,  z perspektywą stabilną. Agencja podtrzymała rating viability (VR) na poziomie "bbb" i usunęła go z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (RWN). Zmiana ratingów nastąpiła w wyniku obniżenia ratingu podmiotu dominującego BZ WBK - Banku Santander (obecnie "BBB+"/ perspektywa negatywna) oraz oceny profilu kredytowego podmiotu, który powstanie po połączeniu BZ WBK i KB. Według agencji, obniżenie ratingu Banku Santander zmniejsza możliwości udzielenia wsparcia przez ten podmiot na rzecz BZ WBK i połączonego podmiotu.

Dołącz do dyskusji: Obniżony rating BZ WBK w ślad za niższą oceną Santandera. UKNF zaskoczony

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
leon
Oj, możni tego świata coś planują. Pora wycofać kaskę z tego banku. Szykują się czary-mary, a prosty lud jak zwykle dostanie.....
odpowiedź