SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obowiązek płacenia abonamentu RTV, Polska najgorsza w UE

W ubiegłym roku wpływy abonamentowe były najniższe w historii polskich mediów publicznych. Polacy zajmują pierwsze miejsce pośród narodów Unii Europejskiej w niepłaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Obowiązek płacenia abonamentu RTV, Polska najgorsza w UE

W 2005 roku Polskie Radio otrzymało z tego źródła 205 milionów złotych. W ubiegłym roku rekordowo mało - zaledwie 135 milionów. W 2012. spodziewano się jeszcze gorszego wyniku, ale być może, bo trend spadkowy wyhamował, wpływy pozostaną na ubiegłorocznym, historycznie niskim poziomie.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Jan Dworak, przypomniał, że Rada pracuje nad zmianami prawnymi, które radykalnie poprawią ściągalność abonamentu, ale - zaznaczył - będzie to wymagało decyzji ustawodawcy, czyli parlamentu. Póki tej decyzji nie ma, KRRiT stara się usprawnić obecny system: chodzi o pobór abonamentu, za który odpowiada Poczta Polska.

We Francji abonament płacą wszystkie gospodarstwa: opłata jest ściągana razem z podatkiem katastralnym. W Irlandii abonament jest płacony za urządzenia odbierające sygnał telewizyjny, a więc nie tylko za telewizory, ale również za anteny satelitarne, komputery, czy zaawansowane technologicznie telefony. W Wielkiej Brytanii płaci 96% gospodarstw - sklepy mają obowiązek informowania odpowiednich organów o klientach kupujących sprzęt mogący odbierać sygnał radiowy i telewizyjny. W Niemczech prawie 100% gospodarstw płaci abonament. Niemcy płacą, bo uważają, że tak jest uczciwie.

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Graboś, zwraca uwagę na kwestię mentalności. W niej widzi przyczynę niepłacenia przez Polaków abonamentu. W przekonaniu Witolda Grabosia, chodzi o elementarną uczciwość, bo przecież rejestracja odbiornika na poczcie jest bardzo prosta, a opłata abonamentowa niewysoka: za radioodbiornik wynosi 5,50 złotych miesięcznie, za telewizor lub radioodbiornik i telewizor- 18,50. Jeśli płacimy za parę miesięcy z góry, otrzymujemy rabat.

Opłaty abonamentowe wnosi się do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli zdążą państwo zapłacić do 25. stycznia - jeden miesiąc będzie gratis.

Gospodarstwo domowe płaci tylko za pierwszy odbiornik radiowy i telewizyjny. Kolejnych nie trzeba już rejestrować. Nie ma też już archaicznych książeczek wydawanych przez pocztę. Płaci się tak, jak wszystkie inne rachunki, również przez internet.

Ewentualne zaległości mogą być rozłożone na raty albo nawet umorzone. W tej sprawie trzeba się zwrócić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej warto sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie osób zwolnionych z płacenia abonamentu. Należą do niej między innymi osoby starsze, niezamożne, kombatanci i inwalidzi.

Do płacenia abonamentu są zobowiązane firmy i to za każdy odbiornik, również we wszystkich samochodach służbowych. Opłacanie tak zwanej "kablówki" nie zwalnia z wnoszenia opłaty radiowo-telewizyjnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obowiązek płacenia abonamentu RTV, Polska najgorsza w UE

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
ten spot z moda jest bez sensu
8 8
odpowiedź
User
jac
Polacy nie płacą bo tacy już są. I szukają wymówek, że media upolitycznione, że nic nie ma w TV, że mam kablówkę... Polacy słyną ze złodziejstwa, sknerstwa... A ustawodawca nic nie robi, bo ustawodawcę po wprowadzeniu skutecznego systemu ściągania abonamentu szybko nazwą złodziejem, który sięga do kieszeni biednych i nieszczęśliwych.
9 8
odpowiedź
User
jaszek
Dla Niemca premier wzywający do płacenia abonamentu, który ma obowiązek płacenia zgodnie z ustawą, to człowiek uczciwy, bo wzywa do przestrzegania prawa. Dla Polaka premier wzywający do płacenia to złodziej, a bohaterem jest wówczas, jak wzywa do niepłacenia.
9 8
odpowiedź
User
exp
Nie płacą, bo mają dość "wyciskania" kasy z TVP przez kolesi... Umowy na horrendalne kwoty, kaska pod stołem, "gwiazdy" z gażą 50tys miesięcznie i 5tys ludzi robiących telewizję!
I dlatego NIKT NIE CHCE ZA TO PŁACIĆ!
Nie macie kaski, to zacznijcie oszczędzać!
8 9
odpowiedź
User
joozio
jakby tvp i poczta wymyslily o przesylaniu informacji raz do roku o tym ile sie ma zaplacic za rok, na jakie konto, albo fakture by przysylali to by wiekszosc ludzi placila. bo tak to nie wiedza gdzie i ile maja placic i to zlewaja
8 8
odpowiedź