SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obowiązkowa rejestracja kart SIM: promocje operatorów przyciągają klientów, ale wciąż brakuje przepisów wykonawczych

Od 25 lipca rejestracja kart SIM będzie obowiązkowa w oparciu o ustawę antyterrorystyczną, ale już teraz wszyscy operatorzy telekomunikacyjni deklarują, że w minionych tygodniach znacząco wzrosła liczba zarejestrowanych kart. Jest to efekt kampanii informacyjnej dotyczącej nowych przepisów, ale również ofert promocyjnych wprowadzonych przez telekomy. Z prawnego punktu widzenia nadal nie ustanowiono jednak ustandaryzowanej procedury rejestracji kart SIM.

Article

Po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej, rejestracja wszystkich kart SIM, w tym kart pre-paid, będzie obowiązkowa. Od 25 lipca br. każda nowo aktywowana karta przedpłacona będzie musiała być zarejestrowana, inaczej nie zostanie uruchomiona. W przypadku już aktywnych kart proces rejestracji musi zostać przeprowadzony do 1 lutego 2017 roku. Po tej dacie wszystkie niezarejestrowane karty pre-paid zostaną wyłączone.

Zarówno Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, jak i Marcin Gruszka, rzecznik Play, w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl podkreślają, że ich firmy odnotowały w ostatnich tygodniach znaczący wzrost w liczbie rejestrowanych kart pre-paid. Żaden z operatorów nie ujawnia jednak dokładnych danych. - Po wprowadzeniu promocji obserwujemy wyraźny wzrost liczby rejestrowanych kart - mówi Jabczyński. Gruszka wypowiada się w podobnym tonie.

Obaj operatorzy z dużym wyprzedzeniem zaczęli zachęcać klientów do rejestracji już działających i nowych kart SIM oferując z tej okazji specjalne promocje. Play na początku czerwca br. wprowadził ofertę, w której każdy z użytkowników taryf na kartę otrzyma w momencie rejestracji 100 zł na rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz 10 GB transferu, a ważność konta wyniesie 12 miesięcy. Marcin Gruszka nie wyklucza, że w związku z wejściem w życie przepisów o obligatoryjnej rejestracji kart SIM zostaną do oferty Play wprowadzone nowe promocje.

- Jeszcze dużo czasu przed nami i rozważamy różne scenariusze. Ta promocja jest bardzo fajna, potrzebujemy jednak czasu, żeby komunikat dotarł do wszystkich zainteresowanych - informuje rzecznik Play.

Orange Polska zachęca natomiast swoich użytkowników do obowiązkowej rejestracji kart pre-paid, oferując przez miesiąc 1 tys. minut rozmów do wszystkich sieci i 10 GB internetowego limitu danych. - Obecna promocja obowiązuje do 18 sierpnia. Jeśli będziemy podejmowali inne działania marketingowe, poinformujemy o nich - podkreśla w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński.

Do tych dwóch operatorów dołączyła właśnie sieć Plus. 500 zł, 50 GB oraz rok ważności konta to specjalne bonusy tego operatora dla użytkowników usług na kartę, mogą z nich skorzystać wszyscy klienci, którzy zarejestrują swój numer. Promocja jest dostępna zarówno dla nowych, jak i obecnych użytkowników usług Plus na Kartę oraz Plus Internet na Kartę. Klienci Plusha za rejestrację swoich numerów otrzymają bonusy 500 zł oraz 50 GB.

Specjalnej oferty związanej z rejestracją kart SIM nie ogłosił na razie T-Mobile Polska.

Operatorzy nie chcą prognozować, jak obowiązkowa rejestracja kart SIM wpłynie na ich biznes. Wiadomo natomiast, że obligatoryjna rejestracja kart pre-paid sprawi, że na rynku marketingu SMS dojdzie do przetasowań. Z ofert firm specjalizujących się w tego typu działaniach marketingowych znikną wiadomości ECO, które były wysyłane właśnie z niezarejestrowanych kart SIM.

Ustawa antyterrorystyczna została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 22 czerwca br. Zapisy mówiące o obowiązkowej rejestracji kart SIM wejdą w życie 25 lipca br., lecz nadal nie ma oficjalnych wytycznych wyjaśniających w jaki sposób owa rejestracja ma się odbywać.

- Czekamy na ostateczne przepisy. Dziś odwiedzasz sklep z dowodem i warto mieć telefon z kartą. Jeżeli jesteś naszym klientem abonamentowym możesz zarejestrować kartę przez telefon. Pracujemy nad kolejnymi kanałami - mówi Marcin Gruszka, rzecznik Play.

Cały proces wygląda podobnie w przypadku innych dużych operatorów telekomunikacyjnych. Rejestracji numeru dokonuje się w salonie sieci komórkowej, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość klienta - dowodu osobistego lub paszportu. Procedura ta nie jest jednak oficjalną wykładnią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które przygotowywało ustawę antyterrorystyczną.

O ile w przypadku operatorów posiadających własne fizyczne punkty sprzedaży cały proces można wdrożyć łatwo w różnych wariantach, o tyle problemy mogą mieć tzw. wirtualni operatorzy. Virgin Mobile Polska na swojej stronie internetowej informuje, że rejestracji kart SIM można dokonywać w punktach stacjonarnych współpracujących z siecią oraz przez internet. Zachęca szczególnie do tego drugiego sposobu.

Problem w tym, że ani MSW, ani resort cyfryzacji nie wyznaczyły jeszcze sposobów rejestracji kart SIM przez internet, a stosowany przez wirtualnego operatora model, w którym klienci przesyłają scany lub zdjęcia dokumentów tożsamości, był poddawany w przeszłości w wątpliwość przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W kwestii rejestracji kart SIM GIODO nie zajął jeszcze stanowiska.

Innymi metodami zdalnego potwierdzania tożsamości przez posiadaczy kart pre-paid za pomocą internetu mogą być przelewy bankowe na niskie kwoty, które jednocześnie stanowiłyby doładowanie konta. Taką metodę proponuje Telestrada, ale nie wiadomo jeszcze czy rząd zaakceptuję tę formę rejestracji kart SIM.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obowiązkowa rejestracja kart SIM: promocje operatorów przyciągają klientów, ale wciąż brakuje przepisów wykonawczych

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam
W Polsce jak zawsze wszystko od d.py strony. Najpierw się ustanawia przepisy, a dopiero potem myśli jak to wszystko ma wyglądać. Przecież przepisy wykonawcze powinny być od razu....
36 8
odpowiedź
User
qwerty
Na podstawie doświadczeń innych państw rejestracja kart pre-paid nie przyniosła wymiernych korzyści. Nie o bezpieczeństwo tu chodzi, a o inwigilację. Wiadomo przecież, że #dobra zmiana lubi spędzać czas ze słuchawkami na uszach podsłuchując obywateli... taki fetysz, obsesja, paranoja.
37 15
odpowiedź
User
dryń...
Więc ja swoją kartę zarejestruję 31 stycznia, chociaż mam nadzieję, że do tej pory będziemy mieli już inne czasy.
28 11
odpowiedź