SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Obserwator Finansowy” ukazuje się jako kwartalnik

Wydawany przez Narodowy Bank Polski „Obserwator Finansowy” zadebiutował w lutym jako kwartalnik. Teraz ukazał się drugi numer tytułu.

Article

„Obserwator Finansowy” jest magazynem skierowanym do ekonomistów, finansistów, ludzi biznesu, a także studentów kierunków ekonomicznych. W każdym numerze na czytelników czekają analizy najważniejszych tematów gospodarczych z Polski i ze świata, raporty, wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin oraz najnowsze kierunki i trendy rozwoju gospodarki i myśli ekonomicznej.

Drukowany kwartalnik „Obserwator Finansowy” jest nową formą funkcjonującego od 13 lat serwisu internetowego Obserwatorfinansowy.pl – portalu wydawanego przez NBP, w którym codziennie publikowane są merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów w formie przystępnej nie tylko dla ekspertów. Serwis według NBP zajmuje wysokie miejsca w rankingu Instytutu Monitorowania Mediów wśród najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w Polsce.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy” wypełnia lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej. Wydawca stawia sobie za cel, by magazyn stał się ważnym źródłem wiedzy ekonomicznej, miejscem dyskusji o gospodarce i wymiany myśli – swoistym forum i przestrzenią do debaty. Na łamach „Obserwatora Finansowego” czytelnicy mają okazję poznać głosy naukowców i ekspertów, którzy w sposób rzetelny wyjaśniają mechanizm funkcjonowania różnych zjawisk ekonomicznych. Autorami tekstów są zarówno eksperci Narodowego Banku Polskiego, jak również naukowcy, dziennikarze oraz publicyści specjalizujący się w szeroko pojmowanej tematyce gospodarczej.

Jednym z tematów najnowszego numeru „Obserwatora Finansowego” są społeczne i gospodarcze elementy nauczania Jana Pawła II. „Trwający ponad ćwierć wieku pontyfikat obfitował w wydarzenia ważne dla Kościoła, świata, a przede wszystkim dla Polski. Swoistym paradoksem i naszym wspólnym niedopatrzeniem pozostaje jednak to, że dziedzictwo myśli Karola Wojtyły jest w wielkiej mierze nieznane (…) Przybliżamy zatem główne koncepcje jego myśli społecznej i wizji sprawiedliwej gospodarki służącej wspólnocie” – pisze redakcja „Obserwatora Finansowego”.

W bieżącym numerze, Marta Świerczyńska i Beata Zdanowicz próbują odpowiedzieć na pytanie, czy branża kryptowalut zostanie lepiej uregulowana, natomiast Anna Marszal zwraca uwagę na konsekwencje rozwoju sztucznej inteligencji (AI – Artifical Intelligence), w tym pojawienia się narzędzia ChatGPT. „Z całą pewnością są to zjawiska, których złożonych konsekwencji jeszcze nie jesteśmy w stanie zrozumieć, ale już dziś musimy się zmierzyć z pytaniem, na ile i w jakim zakresie mogą okazać się dla nas groźne” – zauważa redakcja „Obserwatora Finansowego”. Jan Cipiur i Mariusz Tomczak w swoich artykułach poruszają temat kosztów związanych z wydatkami na obronę oraz wysiłku zbrojeniowego. O wartości posiadania przez kraj własnej waluty opowiadają prof. Leon Podkaminer oraz przepytany przez red. Rafała Wosia Ljubo Jurčić, były minister gospodarki Chorwacji. Chorwacki ekonomista i polityk przybliża również negatywne konsekwencje wynikające z przystąpienia jego kraju do strefy euro. Na uwagę czytelników zasługuje również tekst prof. Elżbiety Mączyńskiej, przedstawiający biografię polskiego ekonomisty – Michała Kaleckiego.

Warto również poświęcić uwagę wywiadowi z prof. Jackiem Łaszkiem, który wnikliwie opowiada o polskim rynku nieruchomości.

Na łamach czasopisma czytelnicy znajdą także QR-kody, które pozwolą w prosty sposób dotrzeć do wywiadu na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego”Otwiera się w nowym oknie oraz do podcastu na kanale „Obserwatora Finansowego” w serwisie Spotify.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy” dostępny jest od 11 maja w salonach Empik, wybranych punktach sieci Ruch i Kolporter oraz w sklepach Relay, InMedio, 1-Minute, Świat Prasy, Tabak, a także na stacjach paliw Orlen.

Dołącz do dyskusji: „Obserwator Finansowy” ukazuje się jako kwartalnik

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kacper
Prowadzę salonik prasowy na jednym z najwiekszych dworców w Polsce i sprzedaż zeszłego numeru - 0 szt 😄. Zatem życzę powodzenia w utrzymaniu tytułu na rynku
2 4
odpowiedź
User
HTML
Hej, ale okładkę to chyba wzięliście przerobioną z Demotywatorów, bo ten Jan Paweł to mem?
2 4
odpowiedź