SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ochrona dzieci w cyberprzestrzeni. Rząd pozytywnie ws. projektu unijnego rozporządzenia

Jednoznacznie popieramy działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni oraz zharmonizowanie zasad zwalczania materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci - poinformował podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak poinformowała Kancelaria Premiera w przesłanym PAP komunikacie, wypowiedź Lewandowskiego wyraża stanowisko polskiego rządu do projektu rozporządzenia unijnego ustanawiającego przepisy mające na celu zapobieganie niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i jego zwalczaniu. Jak podano, projekt rozporządzenia w założeniu Komisji Europejskiej ma stworzyć ramy prawne dla ochrony dzieci w cyberprzestrzeni.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni

"Jednoznacznie popieramy działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni oraz zharmonizowanie zasad zwalczania i zapobiegania CSAM (materiałom związanym z wykorzystywaniem seksualnym dzieci - PAP). Poza słusznymi postulatami proponowanymi przez Komisję, wydaje się, że niektóre środki zawarte w projekcie zbyt głęboko mogą ingerować w podstawowe prawa obywatelskie, takie jak prawo do tajemnicy korespondencji. Działania te muszą być przemyślane, a na kolejnych etapach legislacji trzeba do tego tematu podejść z najwyższą delikatnością, żeby za słusznymi intencjami nie stworzono precedensu ograniczającego podstawowe prawa obywatelskie" – powiedział Lewandowski.

Z informacji przekazanej przez Kancelarię Premiera wynika, że działający w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Dyżurnet.pl rejestruje do 300 incydentów CSAM miesięcznie. "Jak wskazują eksperci, statystyka ta nie zmienia się już od wielu lat, a analitycy punktu kontaktowego wielokrotnie natykają się w internecie na publikacje powtarzających się treści. Wskazują, że projektowana unijna regulacja i nowy system zgłaszania nielegalnych treści w internecie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci, powinien uczynić znacznie bardziej efektywną współpracę gorących linii z organami ścigania, zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim" - podała KPRM.

W przesłanym komunikacie poinformowano też o działaniach podejmowanych przez rząd ws. bezpieczeństwa dzieci w sieci. "Walkę z naruszeniami praw dzieci i młodzieży podejmuje zespół ekspertów Dyżurnet.pl w NASK, który jest punktem kontaktowym do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, w tym tych związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci" - informuje Kancelaria Premiera.

Jak dodano, w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) realizowane są też działania edukacyjne podnoszące bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie.

Dołącz do dyskusji: Ochrona dzieci w cyberprzestrzeni. Rząd pozytywnie ws. projektu unijnego rozporządzenia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl