SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od 1 września wszystkie torby foliowe będą płatne

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że od 1 września każda torba foliowa wydawana w sklepach (oprócz tzw. zrywek) będzie kosztowała 20 groszy plus podatek VAT.

Article

W środę na antenie "Sygnałów Dnia" Henryk Kowalczyk mówił m.in. o egzekucji przepisów tzw. ustawy foliówkowej, która obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku. Szef resortu środowiska przyznał, że przedsiębiorcy obchodzą przepisy nakazujące pobieranie od klientów opłat recyklingowych za torby foliowe o grubości mniejszej niż 50 mikrometrów. Sprzedawcy wydawali bez opłat torby grubsze, przez co skarb państwa miał tracić miliony złotych.

Henryk Kowalczyk przyznał, że ustawa śmieciowa w obecnym kształcie nie spełniła swojej roli  jeśli chodzi o przewidywane wpływy do budżetu państwa. - Nie osiągnęliśmy też efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami - mówił minister.

Od początku września każda torba foliowa wydawana w sklepie będzie podlegała opłacie 20 groszy plus VAT. Wyłączone będą z niej tylko najcieńsze torebki i folia do owijania produktów (np. pieczywa, warzyw).

- Szacuje się, że wpływy z opłaty recyklingowej były znikome, bo ustalenie górnej granicy grubości dawało możliwość sprzedaży komercyjnej reklamówek grubszych niż 50 mikrometrów. Dlatego nie dziwi nas chęć wprowadzenia zmian. Nie sądzimy, aby zmieniło to w znaczący sposób kwestie rentowności sklepów. Być może sklepy, które sprzedawały grubsze reklamówki i miały ten zysk dla siebie w nieznacznym stopniu odczują tę zmianę - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Nowela tzw. ustawy śmieciowej

Z początkiem września ma wejść w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (nazywana ustawą śmieciową). Nowela czeka na podpis prezydenta. Według szacunków resortu finansów, wpływy z opłaty recyklingowej mają tylko w tym roku wynieść 63 mln złotych, a w przyszłym 1,4 mld. W 2018 roku wpływy do budżetu z tytułu opłaty za foliówki wyniosły tylko 64 mln zł zamiast 1,15 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od 1 września wszystkie torby foliowe będą płatne

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polones
Właściwie dlaczego "zrywki" mają być zwolnione. Smiecą tak samo.
2 1
odpowiedź
User
ekologia
To co? Nie pasuje, że ludzie przenieśli się na cieńsze torebki? Czyli wyłazi szydło z worka, że to nie chodzi o żadną ekologię, tylko o łupienie- "bo budżet z +500" . Gdyby Kuchciński odwiedzał rodzinę rowerem, miast samolotem, to też by było dużo ekologiczniej, a mnożąc to przez całą resztę rządowo-sejmowo-senackich darmozjadów....
2 1
odpowiedź
User
.
Zrywki moim zdaniem rownież powinny być brane pod uwagę w tej ustawie, one są dosłownie wszędzie, a przez to ze za darmo to każdy bierze, więc śmiecą najbardziej.. Ktoś ewidentnie nie pomyślał.
0 0
odpowiedź