SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 2013 r. Visa obniży stawki interchange dla kart

Komitet Decyzyjny Visa Polska, po rekomendacji organizacji Visa Europe, zatwierdził obniżone stawki opłat interchange dla płatności dokonywanych kartami Visa w Polsce. Stawki te wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. i będą dotyczyć wszystkich rodzajów debetowych i kredytowych kart Visa wydawanych przez banki klientom indywidualnym, podano w komunikacie.

"Obniżka stawek, zatwierdzona przez Komitet Decyzyjny Visa Polska, w którym większość głosów mają polskie banki członkowskie Visa, dotyczy wszystkich debetowych i kredytowych kart Visa dla klientów indywidualnych, włączywszy karty premium - mając za cel zapewnienie akceptantom i agentom rozliczeniowym pełnej przejrzystości i przewidywalności koszów akceptacji kart Visa" - czytamy w komunikacie.

Obniżka dotyczy płatności dokonywanych w tradycyjnych placówkach handlowo-usługowych, czyli około 97% wartości płatności kartami Visa w Polsce. Dla debetowych kart Visa opłata interchange wyniesie 0,9% wartości transakcji dla płatności do 20 zł, czyli tzw. mikropłatności, oraz 1,25% dla płatności powyżej 20 zł. Dla kredytowych kart Visa opłata interchange wyniesie 1,0% wartości transakcji dla płatności do 20 zł oraz 1,30% dla płatności powyżej 20 zł. Nowe stawki wejdą w życie 1 stycznia 2013 r., czyli tak, jak przewidywał "Program redukcji opłat kartowych", podano również.

"W sytuacji, w której wypracowany pod auspicjami NBP Program redukcji opłat kartowych nie mógł wejść w życie, zależy nam na tym, by mimo wszystko realizować jak najwięcej jego założeń, wypracowanych wspólnie przez wiele stron w ramach Zespołu Roboczego przy NBP. Uważamy, że wprowadzona obniżka stawek interchange dla kart Visa tworzy sytuację, w której 'każdy wygrywa' - detaliści mogą otrzymać ze strony agentów rozliczeniowych warunki finansowe bardziej ich zachęcające do przyjmowania kart Visa, banki wydające karty - z którymi blisko współpracujemy i mamy świadomość ponoszonych przez nie kosztów - nadal będą inwestować w rozwój innowacyjnych produktów płatniczych, m.in. w karty zbliżeniowe i płatności mobilne, a konsument nie musi ponosić w punkcie sprzedaży dodatkowych kosztów z tytułu płacenia kartą Visa" - powiedziała wiceprezes Visa Europe Małgorzata O'Shaughnessy.

Na początku czerwca MasterCard poinformował, że obniży od 1 stycznia 2013 r. większość obowiązujących w Polsce stawek opłaty interchange pobieranych z tytułu transakcji kartami debetowymi i kredytowymi. Spółka nie przystąpiła natomiast do umowy proponowanej przez Narodowy Bank Polski (NBP). MasterCard poinformował wówczas, że obniżka nie dotyczy wszystkich produktów, ale te, które zostaną nią objęte stanowią i tak ponad 99% transakcji.

Opłata dla kart debetowych ulegnie obniżeniu średnio o 28,2% w stosunku do dzisiejszego poziomu, a w przypadku kart kredytowych obniżka wyniesie średnio 11,6%, co sprawi, że kwota oszczędności dla akceptantów kart wyniesie w 2013 roku 150-200 mln zł.

"Nasza decyzja o obniżeniu stawek opłaty interchange podjęta w maju, a także dzisiejsza decyzja naszego konkurenta jasno pokazują, że interesy klientów są najlepiej chronione, kiedy wysokość stawek opłaty interchange jest ustalana w oparciu o zasady wolnej konkurencji i przez siły rynkowe, a nie przez odgórne regulacje"- powiedział dyrektor MasterCard w Polsce Michał Skowronek, komentując dzisiejszą decyzję Visa.

Od listopada tego roku w Visa Polska obowiązywać będą niższe stawki na płatności publiczno-prawne kartami tej formy, ale zasada obniżek jest nieco inna niż w przypadku konkurenta. Przykładowo dla użytkowników indywidualnych wprowadzono górne limity opłat - max. 20 gr. za płatność kartą debetową i max. 30 gr. w przypadku karty kredytowej.

Program redukcji opłat kartowych w Polsce, przygotowany przez Zespól Roboczy ds. Opłaty Interchange, powołany przez Radę ds. Systemu Płatniczego zakłada stopniowe obniżanie stawek opłat interchange w Polsce do poziomu średniego w Unii Europejskiej do 2017 r. W szczególności proponuje się, aby poziom opłat interchange został bezwarunkowo obniżony najpóźniej od dnia 1 stycznia 2013 r. do wysokości 1,1% wartości transakcji dla kart debetowych i 1,2% dla kart kredytowych. W następnych latach dalsze obniżki opłat interchange byłyby uzależnione od kształtowania się wybranych wskaźników rozwoju obrotu bezgotówkowego, jak zapowiadał NBP.

Obecnie opłaty intercharge w Polsce wynoszą 1,45-2,00% (w zależności od rodzaju karty).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od 2013 r. Visa obniży stawki interchange dla kart

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl