SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 6 maja Juliusz Braun prezesem TVP

Juliusz Braun - prezes oraz Bogusław Piwowar i Marian Zalewski jako członkowie zarządu - KRRiT przychyliła się do wniosku rady nadzorczej TVP o powołanie nowego zarządu telewizji publicznej w takim właśnie składzie.

Od 6 maja Juliusz Braun prezesem TVP

Nie wszyscy członkowie zarządu obejmą jednak swoje funkcje równocześnie. Braun i Zalewski obejmą stanowiska w zarządzie 6 maja, Bogusław Piwowar - 15 lipca - poinformowała w środę rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji  Katarzyna Twardowska.

Zwłoka w powołaniu Piwowara podyktowana jest faktem, iż obecnie jest on jednym z członków rady nadzorczej TVP, wyłonionym w konkursie organizowanym przez KRRiT. Z ekspertyzy prawnej zamówionej przez KRRiT wynika, że po rezygnacji któregokolwiek z członków rady nadzorczej organ ten nie będzie mógł odbywać posiedzeń i podejmować uchwał, a co za tym idzie zostanie sparaliżowany.

Dlatego do 15 lipca Krajowa Rada dała sobie czas na przeprowadzenie uzupełniającego konkursu na miejsce zwalniane w RN TVP przez Piwowara. Jak będzie wyglądała procedura konkursowa, KRRiT na razie nie informuje. Nie wiadomo, czy Krajowa Rada ponownie zwróci się o rekomendowanie kandydatów przez uczelnie wyższe, czy też wskaże ich sama.

Wprawdzie Juliusz Braun także jest członkiem RN TVP, ale delegowanym tam przez ministra kultury. W tym przypadku nie obowiązują żadne procedury konkursowe, stąd ministerstwu dano mniej czasu na wskazanie następcy Brauna.

Do czasu ukonstytuowania się nowego zarządu TVP (6 maja) spółką jednoosobowo zarządza Braun jako p.o. prezes TVP.

Czzytaj więcej: Przedstawiamy wideo z przesłuchań do zarządu TVP

Decyzję o zatwierdzeniu nowego zarządu TVP poprzedziło wtorkowe spotkanie KRRiT z przewodniczącym RN TVP Stanisławem Jekiełkiem oraz reprezentującym w niej ministra skarbu Grzegorzem Borowcem. Wcześniej zaś KRRiT spotkała się z Braunem, Piwowarem i Zalewskim.

Juliusz Braun w przeszłości był m.in. członkiem (w latach 1999-2005) oraz przewodniczącym KRRiT. W okresie od 1989 do 1999 r. był posłem, przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji kultury. Był też m.in. dyrektorem generalnym Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy.

W latach 1973-1981 był dziennikarzem "Echa Dnia" w Kielcach, następnie do 1989 - publicystą Tygodnika Katolickiego "Niedziela" w Częstochowie. Jest radcą generalnym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykłada w Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorem wielu publikacji na temat kultury i mediów, m.in. książek "Potęga czwartej władzy. Media, rynek, społeczeństwo" oraz "Telewizja publiczna w czasach transformacji".

Braun jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzował się z zakresu nauki o mediach na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Czytaj więcej: Kto prezesem TVP? Walczą oto m.in.: Juliusz Braun, Sławomir Zieliński i Maciej Pawlicki

Bogusław Piwowar to m.in. menedżer specjalizujący się w zarządzaniu mediami elektronicznymi, ekspert i wykładowca w dziedzinie reklamy, public relations i lobbingu. Zasiadał w RN TVP poprzedniej kadencji, pełniąc wówczas funkcję p.o. prezesa. W latach 90. był szefem Zespołu Informacji Biura Prasowego Rządu, następnie - dyrektorem Departamentu Reklamy w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. W kolejnych latach pełnił funkcję dyrektora Biura Zarządu TVP, szefa Zespołu Public Relations i rzecznika prasowego spółki Nafta Polska, wiceprezesa Business Centre Club. Jest autorem licznych publikacji eksperckich o problematyce reklamy, sponsoringu i lobbingu.

Piwowar jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, podyplomowych studiów z zakresu prawa mediów na Wydziale Prawa UJ oraz podyplomowych studiów menedżerskich w Katedrze Zarządzania i Finansów SGH. Ukończył również seminarium poświęcone problematyce nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi z zakresu studiów MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.

Marian Zalewski to obecny wiceminister rolnictwa i członek PSL. W przeszłości był m.in. wiceprzewodniczącym RN telewizji (1996-1998) oraz członkiem zarządu TVP (w latach 1998-2000) nadzorującym m.in. programy informacyjne: Teleexpress, Panoramę, Wiadomości oraz Telegazetę i pion administracji. W 1999 roku koordynował z ramienia Zarządu TVP medialną obsługę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

W latach 1994-1997 pełnił funkcję doradcy Prezesa Rady Ministrów i Wiceprezesa Rady Ministrów. Pracował też jako redaktor naczelny miesięcznika ZG ZOSP RP "Strażak" oraz kierownik Zespołu Informacji i Marketingu, a następnie ekspert i redaktor naczelny czasopisma NFOŚiGW "Nasze Środowisko".

Zalewski jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta. Od 2006 roku jest członkiem Rady Programowej TVP S.A. Zalewski jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od 6 maja Juliusz Braun prezesem TVP

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kublik
ZSL Rulezzz !!! Nie ma to jak ukochany sojusz robotniczo-chłopski pod przewodem Grzesia Schetyny.
odpowiedź
User
no brakuje tylko Rywina...
w tym towarzystwie. moze zostanie dyrektorem biura zarzadu hie hie...
wstyd mi, ze kiedys glosowalem na platforme. pan Dworak powinien stluc w domu lustro, zeby nie ogladac swojego zaklamanego odbicia.
pol Polski wierzylo, ze jednak ODPOLITYCZNI media publiczne. a zrobil na odwrot. upolitycznil je tak mocno, jak nigdy jeszcze nie byly...
czas powtorzyc haslo premiera - nie placcie abonamentu...
odpowiedź
User
Mark
No to zacznie się zabawa: Wyszyńska w pląsach wokół PO, Dobrosz wokół SLD a Hałas zostaje z PSLem. I dalej bredzić te głupoty: jak o papieżu to o kremówkach, jak o smoleńsku to o pilotach , jak o kaczorze to o oszołomach. Dacie rade laleczki! Tylko obciach czegoś straszny...
odpowiedź
User
Seba
Pytanie-kto teraz z hukiem wyleci?
odpowiedź
User
teletermometr
Jak to mówią
Dworak - clown szef wszystkich clownów.

Jaja, po prostu jaja !!!!!!

Brak słów.

Trzeba tą bandę z PO przepędzić na 4 wiatry, jak nie teraz to za cztery lata.

Wstyd Dworak, nie moge napisać panie dworak, bo jakoś nie mogę znaleźć w sobie odrobine szacunku do cudaka dworaka.
(brak chęci nawet do napisania nazwiska z dużej litery)

Zobaczymy kim ta śmieszna ekipa cyrkowa obsadzi anteny ?

Amen
odpowiedź