SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od grudnia 2018 roku platformy VoD muszą mieć 30 proc. europejskich filmów

Komisja Europejska zapowiada wprowadzenie w grudniu 2018 roku nowego prawa, które wymusi na Netfliksie, Amazonie i innych serwisach VoD by przynajmniej 30 procent ich oferty stanowiły europejskie produkcje filmowe. Poszczególne kraje członkowskie będą mogły zwiększyć ten limit do 40 procent i zażądać od platform streamingowych dodatkowych opłat na wsparcie lokalnej kinematografii.

Article

Plany wprowadzenia nowych regulacji dotyczących funkcjonowania w Unii Europejskiej serwisów VoD zdradził cytowany przez serwis Variety Roberto Viola, szef departamentu w Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za komunikację, treści oraz technologie.

30 proc. produkcje filmowe pochodzące z Europy

Według urzędnika w grudniu br. zostaną przyjęte przepisy, zgodnie z którymi w bibliotece platform streamingowych takich jak Netflix czy Amazon 30 proc. będą musiały stanowić produkcje filmowe pochodzące z Europy.

Roberto Viola zdradził, że prace nad nowymi regulacjami w zasadzie zostały zakończone, a końcowe głosowanie nad nimi powinno być jedynie formalnością. Po przyjęciu planowanych przepisów kraje członkowskie UE będą miały 20 miesięcy na zastosowanie ich u siebie, będzie im też przysługiwało prawo do podniesienia unijnego limitu do 40 proc. europejskich filmów w serwisach VoD.

Dodatkowo poszczególne państwa unijne będą mogły wymagać od platform streamingowych nieznacznego podniesienia opłat subskrypcyjnych i przekazania uzyskanych w ten sposób pieniędzy na rozwój lokalnych kinematografii.

Inwestycje w europejski przemysł filmowy

Viola przyznał, że niektóre serwisy VoD, np. Netflix już teraz zbliżają się do planowanego minimum europejskich pozycji filmowych w swojej ofercie. Wprowadzenie odgórnych przepisów jest niezbędne po to, by zmusić wszystkie platformy funkcjonujące na rynku unijnym do inwestycji w europejski przemysł filmowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od grudnia 2018 roku platformy VoD muszą mieć 30 proc. europejskich filmów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Czyli platforma VOD z filmami Bollywood, gdyby chciała wejść na rynek europejski, ma oferować 30% produkcji z Europy? Niech ci unijni urzędnicy pukną się w czoło!
17 8
odpowiedź
User
Marek
To samo jest w telewizji, więc nic dziwnego, że podobny limit zostanie wprowadzony w Internecie.
8 13
odpowiedź
User
starydziad
Przecież to nie jest żaden problem. Mało to tanich lokalnych produkcji można zakupić z europejskiego rynku i umieścić w serwisie ? Cała kinematografia Albanii, Mołdawii i Kazachstanu sprzeda się z podziękowaniem. Nie mówiąc już o polskich serialach paradokumentalnych... Można tego udostępnić, podbiję stawkę, nawet 70%. Gorzej będzie jak w kolejnym ukazie UE zarządzi że trzeba to wszystko oglądać...
12 8
odpowiedź
User
bredny
Dokupi się sporo staroci i gniotów by dopasować się do tego chorego prawa. Na pewno nie będzie to z korzyścią dla widza. Już teraz Netflix stawia na lokalne produkcje np Dark czy 1983
12 8
odpowiedź