SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT będzie mogła karać finansowo osoby zarządzające mediami publicznymi

W piątek senat zagłosował za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy zmieniają m.in. definicję misji publicznej, wprowadzają kartę powinności mediów i zasadę, że środki publiczne nie mogą być wyższe niż koszty netto tej misji.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz Kiełczewski Article

W nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji bardziej szczegółowo opisano zadania nadawców publicznych wynikające z misji publicznej, dodając m.in. działania w zakresie internetu i technologii cyfrowych.

Karta powinności mediów publicznych na 5 lat

Według nowelizacji 19 podmiotów publicznej radiofonii i telewizji (TVP, Polskie Radio i 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia) będzie ustalać z przewodniczącym KRRiT kartę powinności. Dokument będzie określać projekty, jakie będą realizowane w ramach misji publicznej, oraz plan ich finansowania (zarówno ze środków publicznych, jak i wpływów z działalności komercyjnej).

Projekt takiego planu na najbliższy rok nadawca będzie musiał przekazywać KRRiT do końca kwietnia danego roku, a jego ostateczna wersja będzie uzgadniana i publikowana do końca listopada. Na podstawie tych planów KRRiT będzie przekazywać nadawcom środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego, a środki te nie będą mogły być wyższe niż koszt netto misji publicznej (czyli nakłady poniesione na projekty realizowane w ramach tej misji, pomniejszone o wpływy z tych projektów, np. przychody reklamowe).

Nadawcy publicznie będą mieć prawo do zachowania maksymalnie 10 proc. środków od KRRiT, jeśli przy realizacji projektów w ramach misji publicznej poniosą niższe od planowanych, koszty netto. Większe nadwyżki będą musieli zwrócić regulatorowi.

Większy nadzór KRRiT

Nowelizacja ma również wyznaczyć zasady skutecznego nadzoru nad realizacją misji publicznej. W myśl nowych przepisów doprecyzowano obowiązki sprawozdawcze nadawców, poszerzono kompetencje nadzorcze nad nadawcami oraz wprowadzono możliwość wydawania wiążących zaleceń dotyczących realizacji misji, a jeśli nie byłyby one realizowane - nakładania kar finansowych przez KRRiT na osoby z władz nadawców. De facto więc nowe przepisy wyposażą Radę w nowe instrumenty prawne oraz wzmocnią jej pozycję w zakresie nadzoru nad spółkami publicznej radiofonii i telewizji.

W nowelizacji nie wprowadzono żadnych zmian w zakresie sposobu finansowania mediów publicznych. Zmieniona ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. Nie dotyczy to jednak przepisów dotyczących sprawozdań, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Projekt nowelizacji obu ustaw został przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmiany mają dostosować ład prawny w zakresie mediów publicznych w Polsce do zasad wspólnego rynku Unii Europejskiej (do stanowiska Komisji Europejskiej z maja 2011 roku). Prawo europejskie nakazuje bowiem maksymalne sprecyzowanie misji publicznej mediów oraz ograniczenie pomocy państwa dla mediów publicznych.

W głosowaniu wzięło udział 89 senatorów – za przyjęciem było 76 z nich, 4 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT będzie mogła karać finansowo osoby zarządzające mediami publicznymi

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gg
Teoretyczne możliwości w teoretycznej republice, przed którą dopiero konkretny wstrząs ekonomiczny i to na własne życzenie , a potem brak prawnej możliwości stwierdzenia nielegalności pewnych działań, które mogą nastąpić.
14 9
odpowiedź
User
Bartek
Skoro nic na ten temat nie było w TVN i Wyborczej to znaczy, że ta nowelizacja jest zła dla nadawców publicznych.
8 8
odpowiedź