SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odświeżone TVP Info przegrywa z TVN24 i Polsat News. “To okres przejściowy”

Odświeżony kanał TVP Info od początku września notuje gorszą oglądalność niż TVN24 i Polsat News. Ma też o 70 proc. niższą widownię niż rok temu. - Stacja jest w specyficznym okresie przejściowym - tłumaczy rzecznik TVP.

TVP Info w pierwszych pięciu dniach września br. oglądało w każdej minucie średnio 68 tys. widzów, co przełożyło się na 1,19 proc. udziału w grupie 4+ i 0,60 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla Wirtualnemedia.pl.

To zdecydowanie mniej niż rok wcześniej, gdy kanał, nadający wówczas także pasma lokalne, gromadził średnio 228 tys. widzów, a jego udział wynosił odpowiednio 4,14 proc. i 2,01 proc. Z kolei jeszcze w sierpniu br. udział TVP Info w grupie 4+ to było 3,52 proc., a w 16-49 - 1,46 proc. (więcej na ten temat).

Widownia TVP Info teraz i rok wcześniej

Wirtualnemedia.pl

TVP Info

Okres

AMR

SHR %

SHR %

01-09-2012 - 05-09-2012

228 058

4,14%

2,01%

01-09-2013 - 05-09-2013

67 928

1,19%

0,60%


Kanał TVP Info po zmianach przegrywa z dostępnymi tylko u operatorów płatnej telewizji kanałami TVN24 i Polsat News. W okresie od 1 do 5 września br. TVN24 miała bowiem 3,50 proc. udziału w grupie 4+, a Polsat News - 1,25 proc.

Jeszcze większą przewagę stacje komercyjne nad publicznym kanałem mają w grupie widzów w wieku od 16 do 49 lat - tam udział kanału informacyjnego TVN wyniósł 2,99 proc., a stacji Polsatu - 0,83 proc. O ile TVN24 w tym roku w kilku miesiącach wyprzedziła już TVP Info w całkowitej średniej oglądalności, o tyle publiczna stacja zawsze miała wyniki - kilka razy lepsze - od Polsatu News.

Oglądalność TVP Info na tle konkurencji

1.09 - 5.09.2013

Wirtualnemedia.pl

Wszyscy 4+

16-49

Stacja

AMR

SHR %

SHR %

TVN24

199 084

3,50%

2,99%

Polsat News

71 072

1,25%

0,83%

TVP INFO

67 928

1,19%

0,60%


Od września br. TVP Info zyskało nowe studio, a w ramówce pojawiły się liczne nowe programy i nowi dziennikarze, w tym wiele osób znanych z innych anten TVP (poznaj szczegóły zmian). Jednocześnie z ramówki znikły popularne programy lokalne (zawsze znajdowały się wśród topowych pozycji kanału), które przeniesiono do nowego kanału TVP Regionalna. Na razie jednak Nielsen Audience Measurement nie podaje danych o widowni tej stacji.

Telewizja Polska nie chce komentować oglądalności odmienionego TVP Info.

- Wynika to z racji wyjątkowo specyficznego okresu przejściowego, w którym z powodów od nas niezależnych TVP Info na pewien czas znikło z części kablówek, a w przypadku wielu widzów musimy poczekać na zmianę ich nawyków w postaci przeprogramowania telewizora lub "zafiksowanie", że TVP Info znajduje się teraz pod innym przyciskiem na pilocie. Dlatego sądzę, że najwcześniej będziemy cokolwiek oceniać pod koniec miesiąca - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

 

W związku z usunięciem pasm lokalnych TVP Info nadaje od września br. na koncesji satelitarnej. Nie jest zatem objęte tzw. zasadą must carry, co odbiło się na zmniejszeniu jego zasięgu technicznego. Liczne sieci kablowe umieściły TVP Info tylko w cyfrowych pakietach, gdy wcześniej był on obecny też w ofercie analogowej.

Mimo migracji abonentów do pakietów cyfrowych, największa w Polsce kablówka, czyli UPC Polska ma jeszcze 462 tys. użytkowników wyłącznie telewizji analogowej (stanowią oni 36 proc. wszystkich klientów telewizji, więcej na ten temat). Z kolei w Vectrze wyłącznie z analogu korzysta jeszcze 318,5 tys. klientów (39 proc., dowiedz się więcej). Warto też dodać, że nawet klienci telewizji cyfrowej zwykle korzystają z oferty analogowej na drugim telewizorze w domu.

Natomiast w pakietach cyfrowych TVP Info dostępne jest często na innym miejscu na liście dekoderów niż wcześniej, bo dotychczasowa jego pozycja została zajęta przez TVP Regionalną (dodatkowo w Vectrze kanał był włączany stopniowo w kolejnych lokalizacjach. Kanał bez zmian oglądać można na platformach cyfrowych Cyfrowy Polsat i nc+. Nadaje także naziemnie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (na MUX-3 zastąpiła go TVP Regionalna), ale nie wszędzie. Tymczasowo TVP Info nie jest obecne w naziemnej telewizji cyfrowej na Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce, gdzie w jego miejscu na siedmiu nadajnikach włączono sygnał TVP Rzeszów (powodem są wybory uzupełniające do Senatu, sytuacja ta potrwa aż do 29 września br.).

Jacek Rakowiecki podkreśla, że merytorycznie zmiany w TVP Info Telewizja Polska ocenia bardzo dobrze. -  Co najważniejsze - nie jesteśmy w tym osamotnieni, bo chwali nas nawet wielu ekspertów medialnych, co wcześniej raczej było rzadkością, a także poszczególnych widzów kontaktujących się z nami - dodaje rzecznik TVP.

Trzeba też dodać, że odświeżone TVP Info wspierane jest kampanią reklamową, która obejmuje prasę, radio i internet (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Odświeżone TVP Info przegrywa z TVN24 i Polsat News. “To okres przejściowy”

72 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zszokowany
Jezu... porażka
odpowiedź
User
Nick
No to koniec pana Sandaka już blisko. Wielu sie ucieszy.
odpowiedź
User
jenny
Jak długo jeszcze rada nadzorcza i krritv będzie "zafiksowana"na Brauna
odpowiedź