SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ofcom, brytyjski organ kontrolujący rynek mediów, prowadzi cztery nowe dochodzenia w sprawie stacji GB News

Ofcom, czyli brytyjski organ powołany do kontroli rynku mediów i telekomunikacji potwierdził, że bada cztery skargi dotyczące łamania zasady bezstronności przez stację GB News.

Article

Ofcom poinformował, że bada wydanie programu „Friday Morning with Esther and Phil”, które zostało wyemitowane 12 maja 2023 r. Program zawierał dyskusję na temat nastolatka skazanego za terroryzm. Dochodzenie ustali, czy program złamał zasadę 5.3 Kodeksu Radiofonii i Telewizji, która zabrania politykom pełnienia funkcji prezentera wiadomości, przeprowadzającego wywiady lub reportera w jakichkolwiek programach informacyjnych, chyba że jest to sytuacja, uzasadniona wyjątkowymi okolicznościami.

Ofcom bada także dwa inne programy: „State of the Nation” Jacoba Reesa-Mogga z 13 czerwca 2023 r., który dotyczył incydentu z użyciem noża w Nottingham, oraz „Saturday Morning with Esther and Phil” z 13 maja 2023 r., w którym przeprowadzono wywiad z Howardem Coxem – kandydatem partii Reform UK w wyborach na burmistrza Londynu – przemawiającym na żywo z demonstracji przeciwko Strefie Ultra Niskiej Emisji. Ofcom oceni również zgodność tego ostatniego programu z Zasadą 5.1 Kodeksu Radiofonii i Telewizji, która wymaga, aby wiadomości, w jakiejkolwiek formie, były prezentowane z należytą bezstronnością.

W czwartym dochodzeniu Ofcom zbada odcinek programu Laurence'a Foxa, który został wyemitowany 16 czerwca 2023 r., a gościnnie wystąpił w nim Martin Daubney pod nieobecność Foxa. Zawierał on dyskusję na temat polityki imigracyjnej i azylowej, w szczególności w odniesieniu do kwestii przepływania małych łodzi przez kanał La Manche, a także wywiad z liderem partii Reform UK, Richardem Tice. Ofcom zbada program zgodnie z zasadami 5.11 i 5.12 Kodeksu Radiofonii i Telewizji, które wymagają zachowania należytej bezstronności w sprawach budzących poważne kontrowersje polityczne, społeczne lub odnoszących się do bieżącego porządku publicznego.

Stacja GB News uznaje, że jest zbyt często i zbyt drobiazgowo weryfikowana przez regulatora brytyjskiego rynku mediów. Stacja od początku swojego istnienia (czerwiec 2021 r.) aspiruje do bycia konkurencją dla BBC News i Sky News.

Dołącz do dyskusji: Ofcom, brytyjski organ kontrolujący rynek mediów, prowadzi cztery nowe dochodzenia w sprawie stacji GB News

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl