SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ofcom krytykuje ITV za informacje o premierze

Relacja w programie ITV News, w której stwierdzono że Tony Blair był kierowany przez Boga w sprawie wojny w Iraku naruszyła zasady precyzyjności - stwierdził brytyjski regulator rynku medialnego Ofcom.

W wywiadzie jakiego Tony Blair udzielił Michaelowi Parkinsonowi, dziennikarz pytał premiera czy ten modlił się przed wysłaniem wojska do Iraku.

Niektórzy telewidzowie skarżyli się także na późniejsze materiały informacyjne stacji, z których jeden był opatrzony podpisem „Święta Wojna”. Odbiorcy uważali te informacje za niesprawiedliwe i podburzające.

Ofcom stwierdził, że ITV nawet nie rozważała innych interpretacji słów Blaira.

W trakcie wywiadu Michael Parkinson zapytał premiera: „Więc modli się pan do Boga przy podejmowaniu każdej tego typu decyzji?” Tony Blair odpowiedział: „Nie chcę iść w tą stronę tego tematu ale to jest... tak... oczywiście... to jest tak że walczysz z własnym sumieniem w takiej sprawie bo tutaj chodzi o ludzkie życie.”

ITV stwierdziła później, że taka odpowiedź uzasadnia tezę, iż wiara w Boga odegrała rolę w podejmowaniu przez Blaira decyzji o pójściu na wojnę.

Wcześniej podczas tej rozmowy premier powiedział, że będzie musiał żyć z tą decyzją i będzie osądzony przez innych, włącznie z Bogiem.

Ofcom stwierdził, że wywiad ten był w wielu momentach trudny do zinterpretowania, gdyż obaj rozmówcy mówili jednocześnie, a ITV skoncentrowała się tylko na jednym możliwym znaczeniu.

„Zbierając wszystko w całość, jedyne jasno wynikające stwierdzenia są takie, że Blair walczył ze swoim sumieniem w sprawie decyzji o udziale w wojnie i że uważa on, iż historia i Bóg osądzą czy miał rację” – stwierdził Ofcom.

Regulator poinformował, że nie nałoży żadnych dalszych sankcji na ITV.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ofcom krytykuje ITV za informacje o premierze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl