SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Fakty” liderem, „Wydarzenia” Polsatu na głównej antenie przyciągają więcej widzów niż przed rokiem. „Nie angażujemy się w polityczne boje”

Liderem oglądalności wśród programów informacyjnych w sierpniu br. na głównych antenach były „Fakty”. Z czwartego na drugie miejsce awansowały „Wydarzenia”, które po raz drugi w historii wyprzedziły „Teleexpress” i „Wiadomości” w TVP1 - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.  - Od lat mówimy, że chcemy budować rzetelny i wiarygodny przekaz, bez pouczania i angażowania się w polityczne boje. To przynosi efekty - komentuje Dorota Gawryluk, szefowa pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat. Uwzględniając emisję także z kanałów informacyjnych na czele znalazły się „Fakty” przed „Teleexpressem”.

Dorota Gawryluk, fot.polsat Dorota Gawryluk, fot.polsat

„Fakty” TVN w sierpniu 2018 roku oglądało średnio 2,10 mln widzów, co zapewniło TVN 21,45 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 8,02 proc. widzów, czyli 183 tys. oglądających, a jego udział zmalał z 23,53 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Warto dodać, że średnia oglądalność „Faktów” w TVN i TVN24 BiS w zeszłym miesiącu wyniosła 2,28 mln widzów, co przełożyło się na 23,23 proc. udziału. Było to o 5,72 proc. mniej, niż w sierpniu 2017 roku.

„Wydarzenia” na drugim miejscu

Z czwartego na drugie miejsce awansowały „Wydarzenia” Polsatu, które po raz drugi w historii miesięcznych zestawień oglądalności wyprzedziły „Teleexpress” i „Wiadomości” TVP1. Widownia tego dziennika wyniosła 1,65 mln osób, po wzroście o 16,11 proc. (229 tys. widzów) - jedynym w zestawieniu. Dziennik ten emitowany jest jeszcze na antenie Polsatu News oraz Polsatu News 2. Łącznie zatem „Wydarzenia” na trzech stacjach w sierpniu br. oglądało 1,81 mln widzów, czyli o 16,23 proc. więcej, niż przed rokiem.

Na podium uplasował się „Teleexpress” TVP1. Jego oglądalność zmalała o 10,92 proc. (186 tys. widzów). W sierpniu 2018 roku wyniosła ona 1,52 mln osób. Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 19,03 proc. (rok wcześniej było to 21,99 proc.).

- Cieszą nas te wyniki. „Wydarzenia” od lat budują swoją pozycję, jest to proces rozłożony na lata. Jesteśmy bardzo konsekwentni w sposobie prezentacji informacji. Od lat mówimy, że chcemy budować rzetelny i wiarygodny przekaz, bez pouczania i angażowania się w polityczne boje. Taka postawa procentuje i przynosi efekty - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dorota Gawryluk, szefowa pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat.

Od czwartku, 24 sierpnia 2017 roku Telewizja Polska pokazuje swoje główne programy informacyjne „Wiadomości”, „Panoramę” i „Teleexpress” również na antenie TVP Info. Średnia widownia „Teleexpressu” na antenie newsowej stacji w sierpniu br. wyniosła 410 tys. osób, a udział - 5,11 proc. Oznacza to, że łącznie program na dwóch antenach miał 1,93 mln widzów (24,14 proc. udziału). Było to o 13,12 proc. więcej, niż „Teleexpress” gromadził rok wcześniej tylko na jednej antenie. Z kolei w TVP Info serwis ten od 24 do 31 sierpnia ub.r. miał 421 tys. osób (5,55 proc. udziału; z racji różnicy okresów danych tych nie można sumować).

Z drugiego na czwarte miejsce spadły „Wiadomości” TVP1. Widownia tego serwisu na głównej antenie zmniejszyła się najbardziej w zestawieniu - o 19,06 proc. (356 tys. osób) do 1,51 mln oglądających. Udział „Wiadomości” w rynku zmalał z 17,34 proc. do 14,03 proc.

Łączna widownia tego dziennika z uwzględnieniem danych TVP Info wyniosła 1,91 mln widzów, będąc o 2,27 proc. niższą niż rok wcześniej, kiedy „Wiadomości” emitowane był na głównej antenie (8 emisji w TVP Info miało wówczas 407 tys. osób i 3,70 proc. udziału).

Z kolei wynik plasującej się na piątej pozycji „Panoramy” TVP2 zmalał o 11,36 proc. do 873 tys. widzów.

Równoległa emisja tego dziennika w TVP Info również wpłynęła na jego wzrost oglądalności. W sierpniu br. „Panorama” na obu antenach miała o 18,76 proc. więcej widzów, niż rok temu, kiedy emitowana była tylko w Dwójce (pokazane wówczas 8 wydań w stacji newsowej miało 344 tys. oglądających i 4,29 proc. udziału).

Emisja łączona: „Fakty” przed „Teleexpressem”

Analizując trendy widowni wszystkich pięciu dzienników emitowanych równolegle na wszystkich antenach to cztery z nich zanotowały wzrosty, a największym wzrostem pochwalić się mogła wspomniane już „Panorama”. Jedyny spadek odnotowały „Fakty”.

W rankingach ze zsumowaną widownią z głównych i newsowych anten największe audytorium w sierpniu br. gromadziły „Fakty”, a następnie uplasowały się: „Teleexpress”, „Wiadomości”, „Wydarzenia” i „Panorama”.

Wśród widzów w wieku 16-49 lat w sierpniu 2018 roku na pozycji lidera oglądalności znalazły się „Fakty”, których widownia zmniejszyła się o 7,32 proc. do 742 tys. oglądających.

Drugie miejsce zajęły tutaj „Wydarzenia”, które w samym Polsacie śledziło 630 tys. osób (do góry o 24,11 proc. - największy wzrost w zestawieniu). Podium uzupełniają „Wiadomości” (344 tys. widzów; spadek o 15,07 proc.).

Największy spadek w tym ujęciu zanotował „Teleexpress” - było to 19,87 proc. do 316 tys. oglądających.

Porównując ze sobą wyniki serwisów ze wszystkich anten to największym wzrostem pochwalić się mogły „Wydarzenia” (23,51 proc.). Z kolei najwięcej widzów straciły: „Fakty” (4,81 proc.).

Dane oglądalności dzienników w grupie wiekowej 16-59.

Dane oglądalności „Teleexpressu”, „Wiadomości” i „Panoramy” w okresie od 24 do 31 sierpnia 2017 roku.

Dołącz do dyskusji: „Fakty” liderem, „Wydarzenia” Polsatu na głównej antenie przyciągają więcej widzów niż przed rokiem. „Nie angażujemy się w polityczne boje”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zabawne
Pani Gawryluk! A jak się czuje psiapsiółka Klimek alias Kurska;-)?
0 0
odpowiedź
User
Telemetr Polski
Wg Telemetrii Polskiej liderem oglądalności byly Wiadomosci z ogladalnoscia na poziome 127% (niektorzy ogladali kilka razy).
0 0
odpowiedź
User
Andrzej D.
Polsat. Ostry skret w prawo. Polsat uklada sie z TVP (wydarzenia sportowe), wiec Solorz wie ze nie powinien w rzadzych uderzac zbyt mocno. Kasa nie smierdzi
0 0
odpowiedź