SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Fakty” liderem, „Wydarzenia” Polsatu na głównej antenie przyciągają więcej widzów niż przed rokiem. „Nie angażujemy się w polityczne boje”

Liderem oglądalności wśród programów informacyjnych w sierpniu br. na głównych antenach były „Fakty”. Z czwartego na drugie miejsce awansowały „Wydarzenia”, które po raz drugi w historii wyprzedziły „Teleexpress” i „Wiadomości” w TVP1 - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.  - Od lat mówimy, że chcemy budować rzetelny i wiarygodny przekaz, bez pouczania i angażowania się w polityczne boje. To przynosi efekty - komentuje Dorota Gawryluk, szefowa pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat. Uwzględniając emisję także z kanałów informacyjnych na czele znalazły się „Fakty” przed „Teleexpressem”.

Dorota Gawryluk, fot.polsat Article

„Fakty” TVN w sierpniu 2018 roku oglądało średnio 2,10 mln widzów, co zapewniło TVN 21,45 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 8,02 proc. widzów, czyli 183 tys. oglądających, a jego udział zmalał z 23,53 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Warto dodać, że średnia oglądalność „Faktów” w TVN i TVN24 BiS w zeszłym miesiącu wyniosła 2,28 mln widzów, co przełożyło się na 23,23 proc. udziału. Było to o 5,72 proc. mniej, niż w sierpniu 2017 roku.

„Wydarzenia” na drugim miejscu

Z czwartego na drugie miejsce awansowały „Wydarzenia” Polsatu, które po raz drugi w historii miesięcznych zestawień oglądalności wyprzedziły „Teleexpress” i „Wiadomości” TVP1. Widownia tego dziennika wyniosła 1,65 mln osób, po wzroście o 16,11 proc. (229 tys. widzów) - jedynym w zestawieniu. Dziennik ten emitowany jest jeszcze na antenie Polsatu News oraz Polsatu News 2. Łącznie zatem „Wydarzenia” na trzech stacjach w sierpniu br. oglądało 1,81 mln widzów, czyli o 16,23 proc. więcej, niż przed rokiem.

Na podium uplasował się „Teleexpress” TVP1. Jego oglądalność zmalała o 10,92 proc. (186 tys. widzów). W sierpniu 2018 roku wyniosła ona 1,52 mln osób. Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 19,03 proc. (rok wcześniej było to 21,99 proc.).

- Cieszą nas te wyniki. „Wydarzenia” od lat budują swoją pozycję, jest to proces rozłożony na lata. Jesteśmy bardzo konsekwentni w sposobie prezentacji informacji. Od lat mówimy, że chcemy budować rzetelny i wiarygodny przekaz, bez pouczania i angażowania się w polityczne boje. Taka postawa procentuje i przynosi efekty - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dorota Gawryluk, szefowa pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat.

Od czwartku, 24 sierpnia 2017 roku Telewizja Polska pokazuje swoje główne programy informacyjne „Wiadomości”, „Panoramę” i „Teleexpress” również na antenie TVP Info. Średnia widownia „Teleexpressu” na antenie newsowej stacji w sierpniu br. wyniosła 410 tys. osób, a udział - 5,11 proc. Oznacza to, że łącznie program na dwóch antenach miał 1,93 mln widzów (24,14 proc. udziału). Było to o 13,12 proc. więcej, niż „Teleexpress” gromadził rok wcześniej tylko na jednej antenie. Z kolei w TVP Info serwis ten od 24 do 31 sierpnia ub.r. miał 421 tys. osób (5,55 proc. udziału; z racji różnicy okresów danych tych nie można sumować).

Z drugiego na czwarte miejsce spadły „Wiadomości” TVP1. Widownia tego serwisu na głównej antenie zmniejszyła się najbardziej w zestawieniu - o 19,06 proc. (356 tys. osób) do 1,51 mln oglądających. Udział „Wiadomości” w rynku zmalał z 17,34 proc. do 14,03 proc.

Łączna widownia tego dziennika z uwzględnieniem danych TVP Info wyniosła 1,91 mln widzów, będąc o 2,27 proc. niższą niż rok wcześniej, kiedy „Wiadomości” emitowane był na głównej antenie (8 emisji w TVP Info miało wówczas 407 tys. osób i 3,70 proc. udziału).

Z kolei wynik plasującej się na piątej pozycji „Panoramy” TVP2 zmalał o 11,36 proc. do 873 tys. widzów.

Równoległa emisja tego dziennika w TVP Info również wpłynęła na jego wzrost oglądalności. W sierpniu br. „Panorama” na obu antenach miała o 18,76 proc. więcej widzów, niż rok temu, kiedy emitowana była tylko w Dwójce (pokazane wówczas 8 wydań w stacji newsowej miało 344 tys. oglądających i 4,29 proc. udziału).

Emisja łączona: „Fakty” przed „Teleexpressem”

Analizując trendy widowni wszystkich pięciu dzienników emitowanych równolegle na wszystkich antenach to cztery z nich zanotowały wzrosty, a największym wzrostem pochwalić się mogła wspomniane już „Panorama”. Jedyny spadek odnotowały „Fakty”.

W rankingach ze zsumowaną widownią z głównych i newsowych anten największe audytorium w sierpniu br. gromadziły „Fakty”, a następnie uplasowały się: „Teleexpress”, „Wiadomości”, „Wydarzenia” i „Panorama”.

Wśród widzów w wieku 16-49 lat w sierpniu 2018 roku na pozycji lidera oglądalności znalazły się „Fakty”, których widownia zmniejszyła się o 7,32 proc. do 742 tys. oglądających.

Drugie miejsce zajęły tutaj „Wydarzenia”, które w samym Polsacie śledziło 630 tys. osób (do góry o 24,11 proc. - największy wzrost w zestawieniu). Podium uzupełniają „Wiadomości” (344 tys. widzów; spadek o 15,07 proc.).

Największy spadek w tym ujęciu zanotował „Teleexpress” - było to 19,87 proc. do 316 tys. oglądających.

Porównując ze sobą wyniki serwisów ze wszystkich anten to największym wzrostem pochwalić się mogły „Wydarzenia” (23,51 proc.). Z kolei najwięcej widzów straciły: „Fakty” (4,81 proc.).

Dane oglądalności dzienników w grupie wiekowej 16-59.

Dane oglądalności „Teleexpressu”, „Wiadomości” i „Panoramy” w okresie od 24 do 31 sierpnia 2017 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Fakty” liderem, „Wydarzenia” Polsatu na głównej antenie przyciągają więcej widzów niż przed rokiem. „Nie angażujemy się w polityczne boje”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Telemetr Polski
Wg Telemetrii Polskiej liderem oglądalności byly Wiadomosci z ogladalnoscia na poziome 127% (niektorzy ogladali kilka razy).
57 31
odpowiedź
User
Andrzej D.
Polsat. Ostry skret w prawo. Polsat uklada sie z TVP (wydarzenia sportowe), wiec Solorz wie ze nie powinien w rzadzych uderzac zbyt mocno. Kasa nie smierdzi
58 26
odpowiedź
User
Marek
W programach TVP większość widzów ma ponad 49 lat.
45 25
odpowiedź
User
Alex
A Biedron układa się z Palikotem...
26 18
odpowiedź
User
poPO
Histeria "Faktów" tvenu czy propaganda "Wiadomości" TVP trafiają już tylko do największych wyznawców. Coraz więcej widzów wybiera wyważoną, rzetelną formułę oferowaną przez "Wydarzenia" Brawa dla Pani Doroty.
50 32
odpowiedź