SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Omnicom ze spadkiem wpływów, 113 mln dol. kosztów związanych z wojną

Holding reklamowy Omnicom Group (OMC), do którego należą takie agencje, jak BBDO, DDB, TBWA i Omnicom, w zeszłym kwartale finansowym zanotował spadek przychodów o 0,5 proc., co spowodowane było w dużej mierze wojną w Ukrainie i decyzją firmy o zaprzestaniu działalności w Rosji. 

Wyniki za I kwartał br. odzwierciedlają rosyjską działalność firmy tylko do końca lutego br.

Prezes i dyrektor generalny Omnicom, John Wren, rozpoczął spotkanie z inwestorami, informując o trwającym konflikcie. - Naszym celem pozostaje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych ukraińskich kolegów i ich rodzin – powiedział. Zaznaczył, że firma nadal koncentruje się na dostarczaniu pomocy humanitarnej potrzebującym i podkreślił, że „będzie nadal oferować wszelką niezbędną pomoc” swoim pracownikom w regionie.

Holding odnotował 11,9 proc. organiczny wzrost przychodów rok do roku i przewiduje dobre wyniki do końca tego roku. Przychody firmy spadły o 3,41 mld dolarów (0,5 proc.), głównie z powodu opłat związanych z wojną w Ukrainie.

Koszty operacyjne wzrosły o 3,2 proc., do 95,8 mln dolarów, osiągając około 3,05 mld dolarów powyżej pierwszego kwartału 2021 r. Spadek ten obejmuje 2,5 proc. spadek spowodowany wpływem przeliczenia walut obcych, a także opłaty związane z wojną na Ukrainie.

Opłaty związane z wojną w Ukrainie i wycofaniem biznesu Omnicom z Rosji wyniosły 113,4 mln dolarów, co wpłynęło na zysk operacyjny spółki. W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku zysk operacyjny spadł o 112,4 mln dolarów, czyli o 24,2 proc.,  do 353 mln dolarów.

Marża zysku operacyjnego spółki spadła z 13,6 proc. do 10,4 proc. Jednak z wyłączeniem opłat związanych z Rosją i Ukrainą skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 0,2 proc.,  a skorygowana marża zysku operacyjnego osiągnęła 13,7 proc.

Zysk netto za I kwartał spadł rok do roku o 39,6 proc., do 173,8 mln dolaró . Pomimo tych strat firma odnotowała 11,9 proc. organiczny wzrost przychodów, co odpowiada 408 mln dolarów.

Zysk na akcję za kwartał, skorygowany o koszty jednorazowe (takie jak opłaty Ukraina-Rosja), wyniósł 1,39 dolara – o 4,5 proc.więcej niż w zeszłym roku.

- Nasz przepływ środków pieniężnych i bilans pozostają bardzo mocne i wspierają nasze podstawowe wykorzystanie środków pieniężnych, dywidend, przejęć i odkupu akcji – mówi Wren.

Które regiony i obszary wypadły najlepiej?

We wszystkich regionach zaobserwowano silny wzrost organiczny rok do roku. W Ameryce Północnej Stany Zjednoczone odnotowały wzrost o 10,6 proc.przychodów, podczas gdy reszta kontynentu odnotowała wzrost o 9,6 proc. Ameryka Łacińska wzrosła o 9,3 proc. W Wielkiej Brytanii wzrost organiczny wzrósł o 10,3 proc. Reszta Europy odnotowała wzrost o 13,8 proc., podczas gdy region Azji i Pacyfiku odnotował wzrost na poziomie 11,1 proc.Wreszcie, Bliski Wschód i Afryka odnotowały największy 63,8 proc. wzrost.

Firma odnotowała dodatnią dynamikę we wszystkich głównych obszarach swojej działalności: 9,1 proc. w dziale reklamy i mediów, 20,3 proc. w dziale marketingu precyzyjnego, 13,8 proc. w dziale Commerce and Brand Consulting oraz 68 proc.w dziale Experiential.

Omnicom zauważył, że ​​wraz ze słabnięciem wpływu pandemii na biznes rośnie popyt ze strony klientów na usługi detaliczne, e-commerce i DTC.

- Chociaż mamy mocny start w 2022 roku nadal ostrożnie planujemy resztę roku, biorąc pod uwagę trwającą wojnę na Ukrainie, skutki pandemii na rynkach, ciągłe zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw i ryzyko gospodarcze związane z wyższą inflacją i cenami ropy. Mając to na uwadze, biorąc pod uwagę nasze dobre wyniki w pierwszym kwartale, zwiększamy naszą prognozę wzrostu organicznego do od 6 proc. do 6,5 proc. na cały rok 2022 - powiedział Wren.

Dodał, że Omnicom nadal inwestuje w „obszary wysokiego wzrostu”, takie jak CRM, marketing precyzyjny, transformacja cyfrowa, dane i analityka, media wydajnościowe, e-commerce i sektor zdrowia.

Ponadto Wren podkreślił, że Omnicom, podobnie jak wszystkie czołowe grupy marketingowe na świecie, koncentruje się na tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie kierowania reklam i pomiarów dla świata post-cookie. Chwalił się opatentowanym przez firmę rozwiązaniem opartym na tożsamości bez plików cookie, OmniID, który, jak powiedział, obiecał „zasięg i precyzję” w sposób „zgodny z prywatnością” i „przyszłościowy”

Dołącz do dyskusji: Omnicom ze spadkiem wpływów, 113 mln dol. kosztów związanych z wojną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl