SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Onet przegrał proces o zdjęcie ofiary nazistów przy tekście o okupacyjnej prostytucji. Będą dwie apelacje

Serwis Onet.pl przegrał proces w pierwszej instancji z Redutą Dobrego Imienia. Musi przez miesiąc codziennie publikować sprostowanie określonej ściśle wielkości, a także zapłacić 50 tys. odszkodowania oraz pokryć koszta sądowe. - Będziemy się odwoływali - informuje portal Wirtualnemedia.pl Agnieszka Odachowska, rzeczniczka Grupy Onet-RAS Polska.

PAP / Marcin Bielecki Article

Sprawa dotyczy zdjęcia zamieszczonego w marcu 2016 roku przez Onet.pl. Fotografia pokazuje kobiety prowadzone w czasie II wojny światowej na rozstrzelanie w Palmirach. Redaktor Onetu umieścił zdjęcie jako ilustrację tekstu o prostytucji w czasie okupacji. Syn jednej z uwiecznionych na zdjęciu kobiet, Krystian Brodacki, udzielił pełnomocnictwa Reducie Dobrego Imienia w dochodzeniu przed sądem praw znieważonej kobiety. Reduta i Brodacki w kwietniu br. wytoczyli Onetowi proces o naruszenie dóbr osobistych. Kobieta na zdjęciu - Maria Brodacka - była konspiratorką Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej i więźniarką rozstrzelaną w Palmirach podczas niemieckiej okupacji.

Pozywający żądali 150 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał publikację zdjęcia za przykład „rażącej niedbałości dziennikarskiej” i przyznał Brodackiemu 50 tys. zadośćuczynienia na cele społeczne. Nakazał także Onetowi przez miesiąc (począwszy od siedmiu dni od ogłoszenia wyroku) publikować na głównej stronie przeprosiny, które powinny zajmować powierzchnię jednej czwartej ekranu. Wydawca ma także pokryć 3 tys. zł kosztów procesowych.

- Z zasady nie komentujemy wyroków sądowych i tak będzie i tym razem. Jednak zapewniam, że na pewno odwołamy się – informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Onet-RAS Polska.

Apelację zapowiada także pozywający. Będzie żądać podwyższenia kwoty zadośćuczynienia do 150 tys. zł.

Według badania Gemius/PBI w październiku br. portal Onet.pl zanotował 17,3 mln realnych użytkowników i 1,82 mld odsłon, a wszystkie strony i aplikacje Grupy Onet-RASP - 21,23 mln użytkowników i 2,96 mld odsłon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet przegrał proces o zdjęcie ofiary nazistów przy tekście o okupacyjnej prostytucji. Będą dwie apelacje

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
To teraz na onecie już nic więcej się nie zmieści tylko przeprosiny i reklamy
30 2
odpowiedź
User
Mari
Newsweek przegrał, Onet przegrał trudny tydzień RASP. W apelacji sędzia powinienem podwyższyć kwotę zadośćuczynienia do 500k.
37 2
odpowiedź
User
erer
A od czego oni chcą się jeszcze odwoływać? Wstydu i honoru nie mają.
42 0
odpowiedź
User
Apsik
Pani dyr. Odachowska powinna przeprosić, posypać łeb popiołem i błyskawicznie zastosować się do werdyktu. Stawianie się i buńczuczne zapowiedzi odwołania są conajmniej nie na miejscu. Wstyd i tyle na ten temat,
40 0
odpowiedź
User
Adam
W głowie się nie mieści na co sobie onet pozwolił. Do kary powinni przynajmniej na końcu kwoty dwa zera dodać.
25 1
odpowiedź
User
helmut
ciśnijcie do samego Sztrasburga jak jesteście niewinni i się do odpowiedzialności nie poczuwacie
10 0
odpowiedź
User
prawnik
No to mamy w Polsce to, z czego śmialiśmy się, gdy pisano o USA. Rzeczywistość, w której czyjś potomek za pośrednictwem jakiejś organizacji występuje o wielkiej wysokości zadośćuczynienia.
W USA doczekaliśmy się potem artykułów bez zdjęć lub gwiazdek, że zdjęcie jest poglądowe i nie dotyczy wydarzenia - nawet w przypadku zdjęć niepoglądowych robionych przez fotoreportera.

Na poważnie: ludzkość produkuje miliardy zdjęć rocznie. Za kilkadziesiąt lat niemożliwe będzie ustalenie, czy dane zdjęcie jest rzeczywiście zdjęciem i co naprawdę pokazuje.
1 18
odpowiedź
User
An
Do peawnik-Nikt nie chciałby zobaczyc zdjęcia swojej zamordowanej, niewinnej matki z dopiskiem,, prostytucja". Powinni zapłacić i przeprosić.
20 0
odpowiedź
User
Don
Niestety, braki profesjonalizmu pismaków z Onetu, czasami porażają.
14 0
odpowiedź
User
Monika
Nie wiem co gorsze: zamieszczenoe tego zdjęcia, czy procesowanie się zamiast przyznania do błędu i przeproszenia!?!
Czy gdby pokazano w takim kontekście zdjęcie matki tej pani z Onetu, to też tak arogancko deklarowałaby, że onet się odwoła od wyroku, zamiast przeprosić? Masakra komunikacyjna proszę pani! - a tak po ludzku to zwyczajnie wstyd.
9 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing