SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet zamyka serwis Republika WWW, ale nie rezygnuje z usług hostingowych

Grupa Onet wycofuje swoją dotychczasową ofertę usług hostingowych, przy której przez ostatnie lata współpracowała z firmą nazwa.pl. W konsekwencji z końcem marca br. definitywnie znika serwis Republika WWW. - W najbliższych tygodniach planujemy nową atrakcyjną ofertę z tego obszaru, w szczególności małych i średnich przedsiębiorców, zawierającą m.in. usługi hostingowe i strony internetowe, ale w zupełnie nowym wydaniu - zapowiada Wirtualnemedia.pl Paweł Jurek, dyrektor zarządzający segmentem Onet.

Article

W ramach usług hostingowych Grupa Onet pozwalała użytkownikom tworzyć własne serwisy i firmowe systemy poczty mailowej. W sierpniu 2013 roku wydawca podjął w tym zakresie współpracę z firmą hostingową nazwa.pl. Grupa Onet odpowiadała m.in. za pozyskiwanie nowych klientów i integrację usług hostingowych ze swoimi kolejnymi produktami, natomiast nazwa.pl - za ofertę i obsługę klienta. W efekcie różne usługi hostingowe wydawcy (Onet.Domeny, pakiet Ja w Sieci, Republika PRO i Poczta dla Firm) skupiono pod marką Hosting.onet.pl, osobno działała nadal Republika WWW.

W marcu ub.r. przestało działać automatyczne przekierowywanie adresów mailowych w domenach republika.pl i adres.pl na adres nazwa.pl. Jednocześnie zamknięto platformę Hosting.onet.pl, a ten adres zaczął przekierowywać na nazwa.pl.

W połowie ub.r. na Republika WWW wyłączono możliwość logowania się przez użytkowników i zarządzania stronami za pomocą narzędzia WebAdmin (nadal mogli to robić przy użyciu klasycznego programu FTP). Natomiast w lutym br. użytkownicy Republiki WWW otrzymali komunikat, że serwis zostanie zamknięty, więc osoby zainteresowane zachowaniem danych ze swoich kont powinny je zarchiwizować. W odpowiedzi na prośby internautów ostateczny termin zamknięcia witryny przesunięto na 30 marca - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

- Od kilku miesięcy kontaktujemy się z użytkownikami mailowo oraz poprzez komunikaty na stronie, informując o tym, że na przełomie marca i kwietnia serwis zostanie wyłączony. Można bez przesady powiedzieć, że Republika.pl to legenda polskiego internetu, czasy swojej świetności miała jednak kilkanaście lat temu, a jej technologia jest przestarzała. W ostatnim miesiącach liczba osób logujących się do serwisu spadła do około tysiąca miesięcznie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Paweł Jurek, dyrektor zarządzający segmentem Onet.

- Dodam jednak, że w najbliższych tygodniach planujemy nową atrakcyjną ofertę z tego obszaru, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców, zawierającą m.in. usługi hostingowe i strony internetowe, ale w zupełnie nowym wydaniu - zaznacza Jurek.

Republika WWW została uruchomiona w 1999 roku. W 2003 roku Onet informował, że w witrynie założono już ponad 300 tys. kont. - Oprócz najbardziej powszechnych stron hobbystycznych, związanych z prywatnymi zainteresowaniami internautów, serwer Republiki WWW udostępnia strony małych i średnich firm, organizacji społecznych, samorządowych, szkół, wielu instytucji publicznych oraz społeczności internetowych - opisywano wtedy.

Jest to kolejna wieloletnia marka znikająca z internetu. Z końcem stycznia br. Onet zamknął platformę Blog.pl. Natomiast Agora zrezygnowała z serwisu Ludzie.gazeta.pl, a Wirtualna Polska - z Bloog.pl.

Według badania Gemius/PBI w lutym br. strony i aplikacje Grupy Onet-RAS Polska zanotowały 21,44 mln realnych użytkowników i 2,99 mld odsłon, a sam portal Onet.pl - 17,65 mln użytkowników i 1,75 mld odsłon.

Dołącz do dyskusji: Onet zamyka serwis Republika WWW, ale nie rezygnuje z usług hostingowych

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
użytkownik Republiki
Tak się wykańcza historię polskiego internetu! Usunięcie blogów to pikuś przy likwidacji Republiki, na której jest tysiące stron internetowych. To nie tylko zamknięcie serwisu, ale też skasowanie tych wszystkich stron WWW z internetu! To, że nikt się do nich nie loguje przez FTP, nie znaczy że ludzie ich nie odwiedzają przez przeglądarkę! Kto podejmuje ostatnimi czasy tak głupie decyzje? To tak jakby YouTube ogłosił, że kasuje swoje najstarsze wideo. Zero poszanowania dla własnej przeszłości i użytkowników, którzy tworzyli sukces Onetu.
odpowiedź
User
GiewKa
Czasy się zmieniają. Kiedyś zakładanie blogów było cool i trendy, ale dzisiaj już nie. Dzisiaj cool i trendy jest posiadanie konta na Facebooku.

Marketingowo dobra decyzja Onetu. Po co dopłacać do nieopłacalnego już interesu?

Nikt poważny nie zakłada stron na Republice i tym podobnych. Jeśli się chce mieć stronę internetową, kupuje się płatny hosting, domenę i ma się pełną kontrolę nad swoją stroną, dostęp do plików bazy danych itd. I nawet jeśli taki płatny hosting kiedyś zwinie interes, baza danych jest twoja i nic nie tracisz - można zainstalować stronę na innym hostingu. Poważni ludzie tak właśnie robią, a gimnazjaliści zakładają na Republice i tym podobnych.
odpowiedź
User
FFF
Będzie więcej dla innych - natura nie znosi próżni
odpowiedź