SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Openfiled zajmie się badaniem fake newsów dla KIM

Firma Openfield wygrała przetarg Krajowego Instytutu Mediów na realizację badań dotyczących fake newsów - ustalił serwis Wirtualnemedia.pl. Pokonała w nim m.in. IQSi ASM Research Solutions Strategy. 

Article

Krajowy Instytut Mediów rozstrzygnął przetarg na realizację badań jakościowych dotyczących tematyki fake newsów. 

Zgłosiło się do niego 9 firm: IQS, Masmi Poland, ASM Research Solutions Strategy, Fundacja Zatoka, WiseRabbit, Centrum Badań Terenowych, Meritum, Openfield i Konsulab.

Instytut wybrał ofertę Openfield. KIM na realizację badań przeznaczy maks. 207,9 tys. zł.

Ma to być badanie o charakterze eksploracyjnym, a jego głównym celem jest zrozumienie perspektywy różnych stron rynku. KIM oczekuje, że badanie dotyczące tematyki fake newsów dostarczy wiedzy i informacji m.in. na temat: postrzegania zjawiska fake newsów, ich wpływu na życie społeczne, ekonomiczne, kulturalne i gospodarcze, analizy umiejętności oceny przez odbiorców mediów informacji prawdziwych od nieprawdziwych, wpływu fake newsów na ocenę mediów, rozgraniczenia typów mediów jak media społecznościowe, informacyjne, kulturowe, ekonomiczne, społeczne, czy zdrowotne i ich wpływu na rozpowszechnianie fake newsów.

Badanie ma mieć charakter jakościowy i będzie realizowane z wykorzystaniem trzech technik zbierania danych: desk researchu połączonego z etnografią w internecie, panelu eksperckiego – z twórcami rynku mediów – autorytetami z dziedziny mediów, dziennikarzami, influencerami, zajmującymi się tematyką informacyjną, kulturową, ekonomiczną, społeczną i zdrowotną oraz 40 pogłębionych wywiadów indywidualnych online (IDI online) z użytkownikami mediów poprzedzonych pracą domową w formie dzienniczka, uzupełnianego przez cztery pełne dni. 

Uczestnikami biorącymi udział w badaniu będą: kobiety i mężczyźni w podziale na grupy wiekowe: młodzież 16-18 lat, studenci 19-24 lata, startujący w życie / młodzi dorośli 25 – 33 lat, dojrzali pracujący 34 – 45 lat, pracujący 46-55 lat, przyszli seniorzy 56-65 lat, emeryci 65 lat i więcej, korzystający z różnych źródeł informacji – telewizja, radio, internet oraz social media, nieodrzucający żadnego z mediów, mieszkańcy różnych wielkości miejscowości.

Dołącz do dyskusji: Openfiled zajmie się badaniem fake newsów dla KIM

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl