SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opera 65 do pobrania. Można sprawdzić kto nas śledzi

Opera Software udostępniła nową, oznaczoną numerem 65, wersję przeglądarki internetowej Opera dla komputerów z systemem Windows, macOS i Linux. Pozwala ona teraz zobaczyć skrypty śledzące, które blokuje, a także wprowadza nowy wygląd paska adresowego, zakładek i historii.

Article

Przeglądarka Opera w swojej najnowszej wersji umożliwia wgląd w skrypty, które blokuje na każdej stronie. Dzięki temu użytkownicy są świadomi tego, jaka jest skala śledzenia ich zachowań w sieci.

Wraz z tą wersją Opera daje użytkownikom większą kontrolę, pozwalając im dokładnie zobaczyć, które skrypty śledzące blokuje przeglądarka.

Narzędzie blokujące skrypty śledzące można włączyć w ustawieniach Opery "Łatwa konfiguracja" lub w "Ustawieniach przeglądarki". Po uruchomieniu funkcjonalności na pasku adresowym pojawia się ikona tarczy. Po kliknięciu w nią można zobaczyć liczbę zablokowanych elementów, a teraz także listę z nazwami blokowanych skryptów śledzących. Tę funkcję można swobodnie włączać i wyłączać dla poszczególnych stron.

Moduł blokujący skrypty śledzące opiera się na liście "EasyPrivacy Tracking Protection List". Działa on podobnie do wbudowanej w Operę funkcji blokowania reklam, opierając się na liście znanych skryptów śledzących i blokując je. Jak zapewniają twórcy przeglądarki, po uruchomieniu nowa funkcjonalność może przyspieszyć ładowanie stron internetowych nawet o 20 proc., a przy włączonej funkcji blokowania śledzenia i uruchomionej wbudowanej blokadzie reklam Opery, użytkownik może liczyć na poprawę prędkości korzystania ze stron nawet o 76 proc.

W najnowszej odsłonie Opery przeprojektowany został także pasek adresu przeglądarki. Nowy rozwijany pasek adresu przyciemnia aktualnie otwartą stronę internetową. Przeprojektowano też sposób wyświetlania sugestii. Po wpisaniu słowa-klucza przeglądarka wyświetli sugestie w oparciu o strony z historii przeglądarki, a także elementy "Szybkiego Wybierania". Opera wyświetla teraz w pierwszej kolejności tytuły stron, a następnie hiperlinki. Witryny wyświetlane na pasku adresu stały się też bardziej rozpoznawalne, ponieważ pojawiają się na pasku wraz ze swoim logo. Można też szybko uzyskać dostęp do poprzednio odwiedzanej strony, wpisując jedynie słowo kluczowe.

Opera wprowadziła także zmiany w wyglądzie zakładek i historii wyszukiwania. Oba elementy są teraz dostępne z pozycji paska bocznego przeglądarki, stanowiąc na nim oddzielne elementy.

Przeglądarka internetowa Opera 64 jest dostępna do pobrania tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opera 65 do pobrania. Można sprawdzić kto nas śledzi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl