SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Roman Młodkowski dyrektorem strategii i komunikacji w Operatorze Chmury Krajowej

Roman Młodkowski objął funkcję dyrektora strategii i komunikacji w Operatorze Chmury Krajowej, spółce uruchomionej niedawno przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski.

Roman Młodkowski, foto: TVN / Bartosz Krupa / East NewsRoman Młodkowski, foto: TVN / Bartosz Krupa / East News

Utworzenie Operatora Chmury Krajowej zostało zapowiedziane przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski w październiku ub.r. Stwierdzono wtedy, że nowa firma będzie oferowała polskim przedsiębiorcom i administracji publicznej w modelu subskrypcyjnym usługi przechowywania i przetwarzania danych.

W lutym br. zarejestrowano spółkę Operator Chmury Krajowej, jej prezesem został Michał Potoczek (wcześniej był menedżerem w DXC Technology i HP), a wiceprezesem - Adam Sekuła (wcześniej m.in. dyrektor departamentu infrastruktury i aplikacji IT w PFR, dyrektor departamentu telekomunikacji w PKO BP i wiceprezes Inteligo Financial Services).

Natomiast stanowisko dyrektora strategii i komunikacji w Operatorze Chmury Krajowej objął Roman Młodkowski.

Młodkowski przez ostatni rok był związany z firmą konsultingową New Story. Przedtem przez dwa lata pracował w Grupie Onet- RAS Polska, kolejno jako dyrektor pionu biznesu i finansów oraz dyrektor programowy polskiej edycji „Forbesa”.

Od 1997 roku do 2013 roku Roman Młodkowski był związany z Grupą TVN. Początkowo prowadził „Fakty”, potem kierował redakcją biznesową TVN24, a następnie kanałem TVN CNBC. Prowadził też kilka programów, m.in. „Fakty Ludzie Pieniądze”. Po rozstaniu z Grupą TVN krótko był doradcą zarządu Gremi Business Communication.

PKO BP pierwszym klientem Operatora Chmury Krajowej

Tydzień temu Operator Chmury Krajowej poinformował, że zaczął świadczenie usług dla PKO BP. Bank korzysta z oferowanego przez spółkę outsourcingu środowiska testowego w oparciu o model IaaS (Infrastructure as a Service, infrastruktura serwerowa jako usługa), co ma przyspieszyć realizację procesów testowania i wdrażania innowacji oraz obniżyć ich koszty.

- Pod koniec kwietnia na Mazowszu oficjalnie ruszą trzy niezależnie serwerownie zbudowane w referencyjnej architekturze chmurowej, które już teraz PKO Bank Polski wykorzystuje do przyspieszania procesów wytwarzania i testowania oprogramowania. To punkt startowy rozwoju usług chmurowych m.in. dla sektora finansowego w Polsce. Pierwszy region chmury jest już gotowy na przyjęcie nowych klientów - opisał Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP.

- Jesteśmy gotowi świadczyć usługi także dla kolejnych klientów, z którymi prowadzimy już zaawansowane rozmowy. Współpraca jest pierwszym testem potwierdzającym naszą sprawność operacyjną, która została osiągnięta w ciągu zaledwie 3 miesięcy od formalnego powstania spółki - zapowiedział Michał Potoczek. Zaznaczono, że firma prowadzi zaawansowane rozmowy o współpracy z ponad 10 podmiotami spośród grona największych polskich przedsiębiorstw.

Ponadto Operator Chmury Krajowej podpisał umowy z 5 partnerami. Asseco Data Systems, Accenture i DXC Technology mają pomagać klientom spółki w tworzeniu strategii wykorzystania usług chmurowych i przyspieszenia transformacji cyfrowej oraz w projektach migracji do usług chmurowych, natomiast Asseco Poland i Sygnity będą wspierać w opracowywaniu szczegółowych rozwiązań informatycznych koniecznych do przeniesienia zasobów do chmury.

Operator Chmury Krajowej nawiązał też współpracę z Exatelem i Krajową Izbą Rozliczeniową dotyczącą obsługi bezpiecznych centrów danych na Mazowszu. Dla obu firm oznacza to podniesienie stopnia wykorzystania posiadanych przez nie zasobów. Dla OChK oznacza to z kolei możliwość świadczenia usług w najbardziej optymalny sposób, z najniższymi możliwymi wydatkami na nakłady kapitałowe (CapEx) na wczesnym etapie istnienia firmy.

Dołącz do dyskusji: Roman Młodkowski dyrektorem strategii i komunikacji w Operatorze Chmury Krajowej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brodzki
Uwarzam, rze to najlepszy w Polsce, jeśli nie w Europie, ekspert od tego tematu. Chmura jest bardzo potrzebna w dokładnej prognozie pogody, a ostatnio telewizje mają z tym problem.
odpowiedź
User
Olo
Własny biznesik nie wyszedł to trzeba pójść na państwowe? A taki wielki fan Balcerowicza, zwolennik wolnego rynku, niewidzialnej ręki i prywatyzacji wszystkiego to był. Ale to było w czasach pracy w TVN :-) Podwładnym już współczuję ...
odpowiedź
User
zed
Z wielkich planów nici, więc pora na państwowe koryto. Upadek.
odpowiedź