SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operator Plusa sprzedał spółkę nieruchomościową. 300 mln zł za pasmo 900 MHz

Na początku sierpnia Polkomtel, operator sieci telekomunikacyjnej Plus (grupa Cyfrowy Polsat), sprzedał innej spółce Zygmunta Solorza za 63,7 mln zł firmę Centrum Szkolenia i Zarządzania Nieruchomościami. Natomiast za korzystanie przez kolejne 15 lat z częstotliwości w paśmie 900 MHz zapłacił 300,3 mln zł.

Wojciech Mecwaldowski w spocie PlusaArticle

100 proc. udziałów Centrum Szkolenia i Zarządzania Nieruchomościami zostało sprzedane przez Polkomtel spółce Embud 2, jednemu z wehikułów inwestycyjnych Zygmunta Solorza (biznesmen kontroluje właścicielsko tę firmę poprzez spółki Bithell Holdings i Argumenol Investment Company).

Centrum Szkolenia i Zarządzania Nieruchomościami od 19 lat administruje kilkuset nieruchomościami należącymi do Plus Banku. W ub.r. było to 376 mieszkań (o łącznej powierzchni użytkowej 13,4 tys. metrów kwadratowych) i 99 miejsc postojowych. W ub.r. spółka zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych z 3,08 do 3,2 mln zł i spadek zysku netto ze 119,4 do 102,4 tys. zł. W sprawozdaniu wyliczyła, że osiągała wpływy „z zarządzania mieszkaniami i lokalami użytkowymi (wynagrodzenie prowizyjne) jak również zwrotu części kosztów ogrzewania oraz refakturowania poniesionych kosztów za zimną i ciepłą wodę oraz usługi związane z końcowym rozliczaniem zdawanych lokali mieszkalnych”.

To kolejna transakcja, w efekcie której Polkomtel wycofuje się z segmentu nieruchomościowego. W sierpniu 202 roku za 49,2 mln zł kupił 100 proc. udziałów dwóch spółek zarządzających kompleksem hotelowym Ossa niedaleko Rawy Mazowieckiej. We wrześniu ub.r. sprzedał je firmie Embud 2 za 121,2 mln zł (licząc ze spłatą zaciągniętej przez nie pożyczki).

300 mln zł za pasmo 900 MHz

10 lipca Polkomtel otrzymał decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przedłużeniu operatorowi o kolejne 15 lat, do końca 2038 roku, rezerwacji częstotliwości w paśmie 900 MHz. Dwa tygodnie temu telekom zapłacił za to Skarbowi Państwa 300,3 mln zł.

Operator prolongował kolejne z użytkowanych częstotliwości. Na początku stycznia zapłacił 847 mln zł za korzystanie przez dalsze 15 lat, do końca 2037 roku, z częstotliwości w paśmie 1800 MHz.

Polkomtel, tak samo jak pozostali trzej główni operatorzy telekomunikacyjni, złożył wstępne oferty w ogłoszonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji na cztery częstotliwości z pasma 3,6-3,8 GHz do internetu 5G. Firma na początku sierpnia wpłaciła 180 mln zł wymaganego wadium.

Przedmiotem aukcji są cztery bloki po 100 MHz w paśmie 3400-3800 MHz, na które zwycięzcy dostaną 15-letnie rezerwacje. Cena wywoławcza każdego wynosi 450 mln zł. Ogłaszając aukcję w drugiej połowie czerwca, UKE zapowiedział, że procedura potrwa 150 dni.

Cała grupa Cyfrowy Polsat, do której oprócz Polkomtelu należą m.in. Telewizja Polsat, Netia i Eleven Sports, w drugim kwartale br. zwiększyła wpływy sprzedażowe o 1,9 proc. do 3,29 mld zł, a jej zysk netto skurczył się z 282,7 do 8,1 mln zł, głównie wskutek 300 mln zł kosztów finansowych.

Dołącz do dyskusji: Operator Plusa sprzedał spółkę nieruchomościową. 300 mln zł za pasmo 900 MHz

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Mogliby zmienić w reklamach tego aktorzynę marnego. Niech przynajmniej udają, że zależy im na klientach.
odpowiedź