SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Opłata audiowizualna najwcześniej w 2015 r. Także za komputery, tablety i komórki

Jest już pewne, że opłata audiowizualna, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny wejdzie w życie nie wcześniej niż w styczniu 2015 roku, a jej koszt wyniesie mniej więcej 10 zł na gospodarstwo domowe.

<!-- 0.5092s -->

Mimo że wcześniej pojawiały się informacje o tym, że opłata audiowizualna może zostać wprowadzona już w styczniu 2014 roku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało oficjalnie, iż realny termin wprowadzenia nowych regulacji to początek 2015 roku. Powód: potrzebna jest wystarczająca ilość czasu na wdrożenie przepisów nowej ustawy medialnej oraz przygotowanie najbardziej odpowiedniego sposobu pobierania opłaty (więcej na ten temat).

Pod uwagę brane są dwa warianty pobierania opłaty audiowizualnej. Będzie można ją płacić wraz z rachunkiem za prąd lub według przygotowywanej bazy polskich gospodarstw domowych. - Nowe regulacje w sprawie pobierania opłaty audiowizualnej nie powinny nakładać na obywateli zbyt dużych obowiązków ani naruszać ich prywatności. Wybrany wariant powinien zapewnić efektywny oraz tani sposób poboru - poinformowało wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy medialnej, zniesiony zostanie obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Obowiązujący w tej chwili abonament rtv uzależniony jest od liczby zarejestrowanych odbiorników. Opłata audiowizualna zakłada, że każde gospodarstwo będzie płacić za możliwość odbioru programu mediów publicznych, niezależnie od liczby i rodzaju posiadanych odbiorników. Wyniesie ona mniej więcej 10 złotych (więcej na ten temat).

Wg resortu przepisy, które nakładają dzisiaj takie obowiązki na obywateli, są nieskuteczne i anachroniczne. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego 97,9 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada, co najmniej, jeden odbiornik telewizyjny.

"Należy zauważyć, że w przedstawionych wyżej statystykach zostały uwzględnione jedynie telewizory. Tymczasem do odbioru programów radiowych i telewizyjnych wykorzystywane są dzisiaj nie tylko tradycyjne odbiorniki, ale także komputery, tablety i telefony komórkowe. W praktyce może to oznaczać, że również w tych gospodarstwach domowych, w których nie ma odbiorników telewizyjnych, znajdują się urządzenia umożliwiające odbiór programów" - podano.

Obawy dotyczące znacznego przesunięcia w czasie wprowadzenia opłaty audiowizualnej wyrażał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl już Jan Dworak, przewodniczący KRRiT. - Proces legislacyjny związany z wprowadzeniem opłaty audiowizualnej może potrwać dość długo. Decyzje są w rękach ustawodawców, a KRRiT wesprze każdą inicjatywę zmierzającą do stworzenia stabilnej sytuacji w mediach publicznych. Chciałbym, aby nowy system finansowania mediów publicznych został wprowadzony z początkiem 2015 roku. Mam jednak świadomość, że ze względów formalnych, związanych m.in. z długim okresem potrzebnym na konsultacje ustawy oraz jej uchwalenie, może być to termin trudny do realizacji - mówił nam w niedawnym wywiadzie Jan Dworak (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opłata audiowizualna najwcześniej w 2015 r. Także za komputery, tablety i komórki

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pięknisia
Apel do Ministerstwa Cyfryzacji oraz do KRRiT - szybko uruchomić MUX-4 dla TVP // TVP-Sport, TVP-Seriale, TVPHD, TVP-ABC, TVP-Film, itd...// oraz MUX-5 dla nadawców komercyjnych //Tele-5, Stopklatka, TVFilm, TVM1=TVTrwam2, TVR, lokalni-TVOdra,TVT, itd...//. JEŚLI WSZYSCY MAMY PŁACIĆ OBOWIĄZKOWY ABONAMENT = PODATEK TO ŻĄDAM WSZYSTKICH KANAŁÓW TVP W NAZIEMNEJ TV CYFROWEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedź
User
Podatek od wszystkiego
Abonamentu radiowo- telewizyjnego nie place bo nie odczuwam takiej potrzeby. Z tego artykuły wynika, że każdy będzie musiał płacić tylko za co? Media są zależne dlatego wole informacje z niego zależnych źródeł czyt. Internet. Nie długa to wprowadza podatek od oddychania. Straszne ale prawdziwe
87 19
odpowiedź
User
NIE NIE NIE
dla machlojek PO. Żadnej kolejnej daniny dla tych nieudaczników. Wybierzmy PiS w kolejnych wyborach.
84 88
odpowiedź
User
Burak
A gdzie poszanowanie wolności obywatela ? Może ktoś używa TV do grania na konsoli, oglądania filmów DVD albo filmów online.... to samo tyczy się komputera... vide rozwiązanie Brytyjskie, wystarczy zadeklarować że się nie ogląda, przychodzi kontroler weryfikuje czy faktycznie i wszytko odbywa się z poszanowaniem konstytucyjnych wolności obywatela !!!
70 16
odpowiedź
User
linka
Zdrojewski - spadaj na szczaw! Sam sobie płać za Kraśki, Lisy, Młynarskie i inne dziennikarzyny i ich durnowate programy. Żadnych pieniędzy na to dziennikurestwo! To ściek medialny, mielenie ozorem na temat matki madzi i innych pierdów, sam se oglądaj te debilne programy. Zakoduj tę durna telewizję, to zobaczy dworak, braun i inne cwaniury, kto ich będzie oglądał - zasila mopsy, to zobaczą jak to jest być bez pracy.
odpowiedź