SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Opowieść o wywózkach na Sybir najlepsza na Konkursie Grand PiK 2022

Cezary Galek z Polskiego Radia Zachód został zdobywcą Nagrody Grand PiK 2022 za utwór „Opowieści babci Leonardy”.

Gala Konkursu Grand PiK 2022 w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu (fot. Radiopik.pl) Article

Nagrodę Grand PiK 2022, ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, przyznano Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód, autorowi utworu „Opowieści babci Leonardy”, „za fascynującą opowieść o wywózkach na Sybir i tułaczkach Polaków w XX wieku z perspektywy młodego pokolenia rodziny i głęboką dokumentację tematu”. Laureat nie ukrywał swojego zaskoczenia, bowiem - jak podkreślił - konkurencja była bardzo wysoka. - W konkursie było prawie 30 dzieł, więc było z czego wybierać. Dziękuję jury za zwrócenie uwagi na formę - na, to co udało mi się zrobić w tym reportażu, a może przede wszystkim na temat, bowiem więź babci i wnuczki, która przez lata spisywała relacje babci - to wszystko dało świadectwo niezwykłych losów Polaków - powiedział Galek.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego trafiła do Aleksandry Głogowskiej z Radia Dla Ciebie - autorki utworu „Pora gniewu”, za – jak uzasadniało jury - „twórcze przywołanie, w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, niedokończonego, jedynego dramatu poety” oraz do Marcina Nierubca - kompozytora muzyki do utworu „Pora gniewu”, „za wyjątkową muzykę inspirowaną tekstem rękopisu”.

Jury przyznało trzy Nagrody Specjalne (ufundowane przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego). Otrzymali je: Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za utwór „Nasza kołysanka”, Michał Słobodzian z Polskiego Radia PiK za utwór „Mamo, to nie Twoja wina” oraz Dorota Sokołowska z Polskiego Radia Białystok za utwór „Pyszna historia”.

Nagrodę im. Michała Jagodzińskiego, ufundowaną przez Polskie Radio PiK, otrzymały Anna Łoś i Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków za utwór „Zygmunt czyli sub una campana”, a nagrodę rzeczową ufundowaną przez wojewodę kujawsko-pomorskiego - Samuel Baron z Polskiego Radia Katowice za utwór „Belfer z Ulicy”. Były też wyróżnienia (fundatorzy to spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Wodociągów w Aleksandrowie Kujawskim oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy) – dla Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za utwór „Prawie-Teksas ojczulka Łukasiewicza” i Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok za utwór „Cień wojny”.

Nagroda Główna Konkursu Akademicki Grand PiK 2022, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, została przyznana Klaudii Leśniak, Aleksandrze Malatyńskiej, Mai Marandzie, Agacie Nalepie, Julii Niewoli, Sarze Sikorze z Katedry Dziennikarstwa Uniwersytetu Łódzkiego – autorkom utworu „Na pełnym morzu”, a wyróżnienie - Marcelinie Bociek z Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Uroczysta Gala Konkursu Artystycznych Form Radiowych odbyła się w czwartek (9 czerwca) w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Dołącz do dyskusji: Opowieść o wywózkach na Sybir najlepsza na Konkursie Grand PiK 2022

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Po co
A co w jury robila kumpela Kamińskiej?..
2 4
odpowiedź
User
brave
Kumpela? Na tej zasadzie każdy pracownik były i obecny Radia Białystok jest kumplem botoksowej.
3 2
odpowiedź