SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oprocentowanie lokat bankowych coraz niższe, średnio poniżej 3,5 proc.

W pół roku przeciętna stawka na rocznych depozytach skurczyła się o blisko 2 pkt proc. Najlepsze lokaty pozwalają aktualnie zarobić niewiele ponad 4 proc. w skali roku.

Marcowa obniżka stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (o 0,5 pkt proc. do 3,25 proc.) okazała się wodą na młyn banków, które od sześciu miesięcy bezustannie obniżają oprocentowanie depozytów. Średnia stawka na kwartalnych depozytach wynosi 3,33 proc. wobec 3,83 proc. w marcu br. Przeciętne oprocentowanie lokat półrocznych spadło w miesiąc o 0,53 pkt proc. do 3,36 proc., zaś depozyty roczne dają zarobić 3,46 proc., tj. o 0,55 pkt proc. mniej. Tyle samo (po spadku o 0,44 pkt proc.) wynosi średnie oprocentowane lokat dwuletnich.

Przeciętne stawki lokat są o 1,22-1,74 pkt proc. mniejsze niż w kwietniu ubiegłego roku, najmocniejszy spadek zaliczyły depozyty 6- i 12-miesięczne. Natomiast od październikowego szczytu oprocentowanie kwartalnych lokat spadło o 1,48 pkt proc., półrocznych – 1,8 pkt proc., rocznych – 1,96 pkt proc., a dwuletnich o 1,39 pkt proc.

Przeciętne oprocentowanie brutto depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł
 
Źródło: Open Finance, stan na 4 kwietnia 2013 r.

W kwietniu po raz pierwszy udało się zaobserwować – typową dla okresów relatywnie niskich stóp procentowych – sytuację, w której średnie oprocentowanie rośnie wraz z wydłużeniem terminu zapadalności depozytu. Można więc wyciągnąć wniosek, że banki prawdopodobnie nie spodziewają się dalszych cięć stóp procentowych (a na pewno tak głębokich, jak w marcu) i powoli będą dążyć do zagwarantowania sobie długoterminowego finansowania stosunkowo tanimi depozytami.

Spadki stóp procentowych wykorzystują wszystkie banki, bez wyjątku. Najlepsze lokaty dają więc zarobić niewiele powyżej 4 proc. w skali roku, a założenie wielu z nich dodatkowo wymaga otwarcia rachunku osobistego, wpłacenia nowych środków lub spełnienia innych warunków określonych w warunkach promocji.

Najwyżej oprocentowaną jednomiesięczną lokatę oferuje Idea Bank, który nowym klientom płaci 6 proc. w skali roku. Na depozycie można jednak ulokować wyłącznie 10 tys. zł. Podobne ograniczenia stawia Meritum Bank, który oferuje najlepszą trzymiesięczną lokatę na 5,5 proc. Stawka ta dostępna jest tylko dla klientów otwierających ROR i lokujących nie więcej niż 20 tys. zł. Rachunku osobistego wymaga także najwyżej oprocentowany depozyt sześciomiesięczny znajdujący się w ofercie FM Banku. Właściciele ROR-u lub konta oszczędnościowego w tym banku zarobią 4,3 proc., natomiast klienci bez rachunku o 0,1 pkt proc. mniej.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Lokata 1 M na 5 tys. zł

Idea Bank

6%

Getin Bank

5,75%

Meritum Bank

4,2%

PBP Bank

3,75%

Alior Bank

3,5%

Alior Sync

3,5%

Invest Bank

3,5%

Lokata 3 M na 5 tys. zł

Meritum Bank

5,5%

BGŻ Optima

5,0%

neoBANK

4,8%

PBP Bank

4,25%

Idea Bank

4,2%

Inteligo

4,2%

Lokata 6 M na 5 tys. zł

FM Bank

4,3%

Meritum Bank

4,2%

Toyota Bank

4,2%

Getin Bank

4,1%

Idea Bank

4,1%

źródło: Open Finance, stan na 4 kwietnia 2013 r.

Najwyższe oprocentowanie lokat rocznych oraz dwuletnich także oferuje FM Bank. Płaci on odpowiednio 4,4 i 4,5 proc. w skali roku i po 0,1 pkt proc. mniej dla klientów bez rachunku osobistego lub oszczędnościowego. 4,5 proc. na dwuletnim depozycie oferuje także Meritum Bank, lecz jest to lokata ze zmiennym oprocentowaniem (co kwartał) ustalanym w oparciu o stawkę WIBOR 6M.

Najwyższe stawki depozytów 12- i 24- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Lokata 12 M na 5 tys. zł

FM Bank

4,4%

Toyota Bank

4,35%

Meritum Bank

4,2%

Bank BPH

4,1%

Getin Bank

4,1%

Invest Bank

4,1%

Lokata 24 M na 5 tys. zł

FM Bank

4,5%

Meritum Bank

4,5% z

Santander Consumer Bank

4,4%

Credit Agricole

4,1%

Eurobank

4,1%

Toyota Bank

4,1%

źródło: Open Finance, stan na 4 kwietnia 2013 r.

Przegląd aktualnych ofert bankowych lokat uwidacznia, że przybywa instytucji, które oferują depozyty ze stawką poniżej 3 proc. w skali roku. Ranking banków, które płacą nawet mniej niż 2 proc. na lokacie składałby się z co najmniej ośmiu (na 35 monitorowanych) instytucji.Michał Sadrak, Open Finance

Dołącz do dyskusji: Oprocentowanie lokat bankowych coraz niższe, średnio poniżej 3,5 proc.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pompiarz
To jest dopiero lichfiarstwo.Oprocentowanie kont coraz niższe ale za to oprocentowanie kredytów coraz wyższe.
Prezesi banków i ich mocodawcy nie dadzą sobie pomniejszyć ich nadmiernych dochodów. Pospólstwo i tak za wszystko musi zapłacić. Tylko jak ma spłacić jak wszystkich wysyłają na saksy jako łamistrajków a tylko nieliczni z tamtąt wracaja, przeważnie Ci co im się nie udało?
odpowiedź
User
Kusznier
Oprocentowanie kredytów też spada - takie jest prawo (maksymalne, nominalne odsetki nie mogą być większe niż czterokrotność stopy lombardowej NBP, która przecież też maleje).
odpowiedź