SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Optymalna ścieżka ograniczenia przez Polskę deficytu sektora finansów publicznych

Polska ścieżka ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych jest optymalna, wynika ze środowego komentarza wiceministra finansów Ludwika Koteckiego do stanowiska Komisji Europejskiej wobec zaktualizowanego Programu Konwergencji na lata 2010-2012.

Optymalna ścieżka ograniczenia przez Polskę deficytu sektora finansów publicznych

"Polska ścieżka ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych jest optymalna biorąc pod uwag realizację kliku kluczowych celów. Z jednej strony pozwoli nam na przeprowadzenie ambitnego programu inwestycji infrastrukturalnych skumulowanych w latach 2010 - 2011 (stąd gwałtowne ograniczenie deficytu po 2011 roku), z drugiej zapewni przyspieszenie wzrostu gospodarczy przy stopniowym, ale konsekwentnym ograniczeniu deficytu" - czytamy w komentarzu Koteckiego.

Wiceminister finansów zwraca uwagę, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia naszą strategię wyjścia z problemów fiskalnych jako zbyt ambitny program konsolidacji finansów, sugerując bardziej ostrożne schodzenie z deficytem w perspektywie 2014-2015 roku, a Komisja Europejska krytykuje nas za zbyt wolne działania w tym samym obszarze.

"W tym kontekście, nasze założenie ograniczenia deficytu poniżej 3% w roku 2012, a najdalej w 2013 (przy realizacji scenariusza alternatywnego) wydaje się najbardziej racjonalne. Chciałbym podkreślić, że najlepszym recenzentem polityki gospodarczej rządu jest rynek, a więc popyt na polskie obligacje, wycena ryzyka czy napływ kapitału zagranicznego do Polski" - podsumował Ludwik Kotecki.

W środę KE oceniła, że Polska powinna szybciej konsolidować finanse publiczne, by ograniczyć deficyt do 3% PKB w planowanym terminie 2012 r. Komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zarzucił Polsce, że konsolidacja koncentruje się w ostatnim roku programu, a projekcja deficytu jest obarczona znacznym ryzykiem z powodu dość optymistycznych założeń wzrostu i braku konkretnych środków, by osiągnąć konsolidację.

Przesłany przez Polskę w lutym do KE zaktualizowany program konwergencji zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9% PKB w 2012 r. Rząd przygotował jednak także "scenariusz alternatywny", który zakłada, że polski PKB w latach 2010-2012 rośnie wolniej niż planowano i wówczas ograniczenie deficytu do 3% PKB nastąpiłoby rok później, w 2013 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Optymalna ścieżka ograniczenia przez Polskę deficytu sektora finansów publicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl