SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

OPZZ apeluje do premier Kopacz o abolicję dla osób zwolnionych z płacenia abonamentu rtv

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje o wprowadzenie abolicji dla osób, które nie złożyły deklaracji o prawie do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. - KRRiT w ramach swoich kompetencji informuje rząd o pilnej konieczności zmiany prawa - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Sławomir Rogowski, członek KRRiT.

fot. Shutterstock.com Article

W przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl stanowisku, OPZZ podkreśla, że w ostatnich miesiącach Poczta Polska nasiliła działania związane z dostarczaniem monitów wzywających do zapłaty zaległego abonamentu rtv. Dotyczy to również osób, które są zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu (m.in. inwalidzi, osoby mające ponad 75 lat, bezrobotni), ale nie dopilnowały formalności związanych ze zgłoszeniem tego faktu. Aby to zrobić należy w urzędzie pocztowym przedstawić dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia z opłat rtv wraz z dowodem osobistym oraz złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia.

Związkowcy podkreślają, że osobom zwolnionym z opłacania abonamentu trudno pojąć, dlaczego muszą składać dodatkowe potwierdzenia czy deklaracje.  - Tymczasem niedopełnienie formalności skutkuje postępowaniem dyscyplinarnym. Istnieje możliwość odwołania się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wiele osób nie zna tej możliwości. Ponadto premier Donald Tusk wielokrotnie wskazywał, że abonament jest archaiczny i wkrótce zostanie zastąpiony innym rodzajem opłaty - przypomina OPZZ.

Organizacja stoi na stanowisku, że rząd powinien wprowadzić abolicję dla osób, które nie dopełniły obowiązku złożenia deklaracji o zwolnieniu z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. - OPZZ apeluje do premier Ewy Kopacz o to, aby w stosunku do osób uprawnionych do niepłacenia abonamentu odstąpiono od  postępowania, umarzając ich zobowiązania - pisze w piśmie OPZZ.

Sławomir Rogowski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który jest odpowiedzialny za pobór abonamentu, mówi portalowi Wirtualnemedia.pl, że KRRiT od początku swojej kadencji (czyli od ponad czterech lat) podnosi w debacie publicznej problem konieczności zmiany systemu poboru opłaty abonamentowej.

- Wskazuje między innymi na niesprawiedliwość obecnie funkcjonującego systemu, który uderza w osoby starsze gorzej sytuowane, niejednokrotnie chore, które kiedyś zarejestrowały odbiorniki, ale w jakimś momencie życia zaczynają mieć problem z jego opłacaniem. Zwracaliśmy również uwagę, że egzekucja choć odbywa się w ramach porządku prawnego uderza w osoby, które ukończyły 75. rok życia, a nie dopełniły obowiązku złożenia odpowiednich zaświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłaty - mówi Sławomir Rogowski.

Rogowski podkreśla, że KRRiT w ramach swoich kompetencji informuje zarówno parlamentarzystów, rząd jak i inne gremia o pilnej konieczności zmiany prawa w tym zakresie. - Wszystkie te trudne sytuacje skłaniają nas też do prowadzenia stałej kampanii informacyjnej skierowanej do opinii publicznej - dodaje członek Krajowej Rady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: OPZZ apeluje do premier Kopacz o abolicję dla osób zwolnionych z płacenia abonamentu rtv

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Thalib
Niech wprowadza dekodery tak jak polsaty i inne nc plusy. ciekawe ilu wtedy będzie chętnych do płacenia za to g*wno jakie pokazują w telewizji publicznej.
27 10
odpowiedź
User
J3
Ścigają dziadków za to, że posiadają telewizory...
21 10
odpowiedź
User
ani grosza
Każdy telewizor DVBT posiada złącze CA dostępu warunkowego, zatem jaki problem płacących abonament wyposażyć w moduł i kartę i zakodować sygnał, naprawdę skończmy tę hipokryzję i zabawę w media publiczne na koszt nas wszystkich - płacisz, oglądasz, nie płacisz masz tylko komercję.
18 10
odpowiedź
User
zszokowany
Nie płaćmy również abonamentów na telefony komórkowe, stacjonarne, platformy cyfrowe TV a może jeszcze ZUSu i podatków. Jeżeli tak to niech Pani Kopacz wszystko nam przebaczy nawet długi bankowe. Bajer na temat tych co nie mają na to pieniędzy jest dobry tyle tylko co z tymi co płacili. Ja płacę całe życie ponad 30 lat i kolejny raz w Polsce chcą mi uświadomić tą propozycją że lepiej być cwaniakiem, bo jak widzę głównie te osoby nie płacą. Przykro mi jest, bo śmieją się te osoby ze mnie z mojej naiwności (uczciwości). Dla tych których nie stać jest możliwość wyrejestrowania i nieoglądania a jeżeli tego nie zrobiły to odwołanie się a odpowiednie służby TVP mogą po zbadaniu odwołania mogą się pozytywnie ustosunkować i dług umorzyć (oni powinni zadecydować czy są w stanie obejść się bez tej wpłaty a wg prawa im się to mależy). Z tego co słyszełem tak jest i nie jest najgorzej. Swoją drogą to Państwo (Rząd wraz z Sejmem) powinno zadecydować czy telewizja powinna być płatna czy nie.
11 22
odpowiedź