SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OPZZ apeluje do premier Kopacz o abolicję dla osób zwolnionych z płacenia abonamentu rtv

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje o wprowadzenie abolicji dla osób, które nie złożyły deklaracji o prawie do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. - KRRiT w ramach swoich kompetencji informuje rząd o pilnej konieczności zmiany prawa - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Sławomir Rogowski, członek KRRiT.

fot. Shutterstock.comArticle

W przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl stanowisku, OPZZ podkreśla, że w ostatnich miesiącach Poczta Polska nasiliła działania związane z dostarczaniem monitów wzywających do zapłaty zaległego abonamentu rtv. Dotyczy to również osób, które są zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu (m.in. inwalidzi, osoby mające ponad 75 lat, bezrobotni), ale nie dopilnowały formalności związanych ze zgłoszeniem tego faktu. Aby to zrobić należy w urzędzie pocztowym przedstawić dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia z opłat rtv wraz z dowodem osobistym oraz złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia.

Związkowcy podkreślają, że osobom zwolnionym z opłacania abonamentu trudno pojąć, dlaczego muszą składać dodatkowe potwierdzenia czy deklaracje.  - Tymczasem niedopełnienie formalności skutkuje postępowaniem dyscyplinarnym. Istnieje możliwość odwołania się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wiele osób nie zna tej możliwości. Ponadto premier Donald Tusk wielokrotnie wskazywał, że abonament jest archaiczny i wkrótce zostanie zastąpiony innym rodzajem opłaty - przypomina OPZZ.

Organizacja stoi na stanowisku, że rząd powinien wprowadzić abolicję dla osób, które nie dopełniły obowiązku złożenia deklaracji o zwolnieniu z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. - OPZZ apeluje do premier Ewy Kopacz o to, aby w stosunku do osób uprawnionych do niepłacenia abonamentu odstąpiono od  postępowania, umarzając ich zobowiązania - pisze w piśmie OPZZ.

Sławomir Rogowski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który jest odpowiedzialny za pobór abonamentu, mówi portalowi Wirtualnemedia.pl, że KRRiT od początku swojej kadencji (czyli od ponad czterech lat) podnosi w debacie publicznej problem konieczności zmiany systemu poboru opłaty abonamentowej.

- Wskazuje między innymi na niesprawiedliwość obecnie funkcjonującego systemu, który uderza w osoby starsze gorzej sytuowane, niejednokrotnie chore, które kiedyś zarejestrowały odbiorniki, ale w jakimś momencie życia zaczynają mieć problem z jego opłacaniem. Zwracaliśmy również uwagę, że egzekucja choć odbywa się w ramach porządku prawnego uderza w osoby, które ukończyły 75. rok życia, a nie dopełniły obowiązku złożenia odpowiednich zaświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłaty - mówi Sławomir Rogowski.

Rogowski podkreśla, że KRRiT w ramach swoich kompetencji informuje zarówno parlamentarzystów, rząd jak i inne gremia o pilnej konieczności zmiany prawa w tym zakresie. - Wszystkie te trudne sytuacje skłaniają nas też do prowadzenia stałej kampanii informacyjnej skierowanej do opinii publicznej - dodaje członek Krajowej Rady.

Dołącz do dyskusji: OPZZ apeluje do premier Kopacz o abolicję dla osób zwolnionych z płacenia abonamentu rtv

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Thalib
Niech wprowadza dekodery tak jak polsaty i inne nc plusy. ciekawe ilu wtedy będzie chętnych do płacenia za to g*wno jakie pokazują w telewizji publicznej.
odpowiedź
User
J3
Ścigają dziadków za to, że posiadają telewizory...
odpowiedź
User
ani grosza
Każdy telewizor DVBT posiada złącze CA dostępu warunkowego, zatem jaki problem płacących abonament wyposażyć w moduł i kartę i zakodować sygnał, naprawdę skończmy tę hipokryzję i zabawę w media publiczne na koszt nas wszystkich - płacisz, oglądasz, nie płacisz masz tylko komercję.
odpowiedź