SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange buduje nowe centrum danych w Łazach pod Warszawą

Orange Polska rozpoczął budowę nowego centrum przetwarzania danych. Obiekt zlokalizowany w Łazach pod Warszawą ma być ośrodkiem data center przeznaczonym zarówno dla Orange, jak i partnerów biznesowych operatora. Uruchomienie centrum przewidziano na jesień 2021 roku.

Article

Orange Polska poinformował o rozpoczęciu budowy nowego data center o nazwie Warsaw Data Hub. Obiekt ma być gotowy do użytku jesienią 2021 r. To efekt podpisanej w sierpniu br. umowy z generalnym wykonawcą –  firmą Warbud SA.

Nowoczesność i ekologia

Nowe centrum przetwarzania danych powstaje w Łazach, w granicach aglomeracji warszawskiej. Według zapowiedzi będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa i rozwiązań proekologicznych, jak np. stacje ładowania samochodów elektrycznych. Orange zapewnia, że projekt i budowa Warsaw Data Hub będzie podlegała certyfikacji zgodnie z normą EN 50600 klasa 3.

Czytaj także: Orange Polska zajmie się obsługą telekomunikacyjną TVP

- Zapotrzebowanie rynkowe na nowoczesne data center stale rośnie. Naszym zdaniem ten trend będzie się utrzymywał, zwłaszcza w kontekście przyspieszonej cyfryzacji wielu dziedzin biznesu i radykalnego wzrostu transferu danych w sieci, któremu sprzyja także wprowadzanie standardu 5G - zaznacza w komunikacie Julien Ducarroz, prezes Orange Polska. - Warsaw Data Hub to kolejne, już czwarte centrum przetwarzania danych Orange w Polsce. Powstaje tu 1600 m2 bezpiecznej i nowoczesnej przestrzeni dla naszych klientów biznesowych, ale też dla najistotniejszych systemów telekomunikacyjnych i informatycznych samego Orange. Pozwoli to znacząco wzbogacić naszą ofertę kolokacyjną, usług sieciowych i chmurowych. Rozbudowując nasz potencjał, pamiętamy o środowisku. Centrum w Łazach będzie m. in. wyposażone w  instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MW.

Operator zakłada, że Warsaw Data Hub stanie się kluczowym dla regionu i jednym ze strategicznych obiektów Orange Polska. Wyposażony zostanie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa fizycznego, przeciwpożarowego i technicznego. Zasilany będzie z dwóch niezależnych przyłączy energetycznych.

Każda z komór posiadać będzie własny agregat z zapasem paliwa, pozwalającym na 72 godziny nieprzerwanej pracy. Każda z komór stanowić będzie też niezależny „byt” technologiczny, z własnymi systemami: zasilania energetycznego, wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego wykorzystano zaawansowane systemy wczesnej detekcji pożaru oraz system gaszenia gazem.

Budynek chroniony będzie przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. technologie laserowe i biometryczne, ochronę fizyczną, a całość infrastruktury technicznej nadzorowana będzie przez system monitorowania środowiska technicznego i dyżurnych centrum utrzymania, nadzorujących Warsaw Data Hub w trybie 24/7.

W drugim kwartale 2020 r. Orange Polska osiągnął przychody w wysokości 2,828 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 2,5 proc. W okresie pierwszych sześciu miesięcy br. przychody operatora po wzroście o 1,7 proc. zamknęły się kwotą 5,632 mld zł.

Czytaj także: Orange namawia do recyklingu telefonów. 15 milionów urządzeń w 10 lat

Dołącz do dyskusji: Orange buduje nowe centrum danych w Łazach pod Warszawą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl