SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange i Ericsson przetestują 5G do łączności z dronami. Partnerem Instytut Łączności

Orange Polska, Ericsson i Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy zawarły umowę w sprawie testów systemu łączności z dronami z wykorzystaniem sieci 5G. Zastosowanie nowej technologii w sterowaniu bezzałogowymi pojazdami latającymi ma usprawnić komunikację z nimi i zmniejszyć opóźnienia do poziomu pojedynczych milisekund.

Article

Orange Polska i Ericsson od kilku miesięcy współpracują przy testach sieci 5G. Pierwsze próby tego typu rozpoczęto w marcu ub.r. w Zakopanem, z kolei we wrześniu obaj partnerzy uruchomili 9 stacji bazowych 5G na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału w testach zostali wówczas zaproszeni klienci używający smartfonów Orange Neva Jet obsługujących nową technologię.

Teraz poinformowano, że Orange Polska, Ericsson i  Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy zawarły umowę dotyczącą testów wykorzystania sieci 5G do komunikacji z dronami oraz sterowania tymi urządzeniami.

W ramach prób jedna stacja bazowa 5G zostanie uruchomiona na obiekcie należącym do Instytutu Łączności. Będzie korzystała z częstotliwości testowych udostępnionych przez UKE. Jak zapowiadają partnerzy projektu posłuży on do opracowania metod komunikacji z dronami oraz scenariuszy ich zastosowań z wykorzystaniem sieci kolejnej generacji. Według planu nowe rozwiązanie pozwoli osiągać prędkości połączeń powyżej 1 Gb/s, a zastosowane rozwiązania techniczne ograniczą opóźnienia do poziomu pojedynczych milisekund.

– Instytut Łączności-PIB posiada status Digital Innovation Hub – 5G (DIH-5G) – informuje w komunikacie Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego. - Współpraca z Ericsson i Orange Polska w obszarze sieci 5G jest dla Instytutu ogromnie ważna gdyż umożliwia praktyczną weryfikację i dalszy rozwój posiadanych kompetencji. Posiadanie dostępu do tak nowoczesnej instalacji stwarza możliwość realizacji wielu testów i badań najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, nowych usług planowanych w sieciach 5G oraz metod pomiarowych PEM.

Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska przyznaje, że zaplanowane testy związane z wykorzystaniem dronów to kolejny etap prób dotyczących zastosowań biznesowych nadchodzącej sieci 5G.

Według zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji w 2020 r. pierwsze komercyjne sieci 5G mają zostać uruchomione w wybranych miastach w Polsce. W połowie grudnia 2019 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie aukcji częstotliwości do sieci 5G.

Orange Polska wypracował w trzecim kwartale 946 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL), o 22,4 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrosła też liczba klientów internetu i usług mobilnych. Operator zakończył wrzesień z 979 tys. klientów usług telewizyjnych, w tym 495 tys. klientów IPTV i 484 tys. klientów telewizji satelitarnej (DTH).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange i Ericsson przetestują 5G do łączności z dronami. Partnerem Instytut Łączności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl