SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange i T-Mobile oddzielnie wystartują w przetargu na 1800 MHz

PTK Centertel (należący do grupy Telekomunikacji Polskiej operator sieci Orange) oraz Polska Telefonia Cyfrowa (PTC, operator sieci T-Mobile) planują start w sygnalizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przetargu na częstotliwości z pasma 1800 MHz, wynika z wypowiedzi przedstawicieli spółek. Operatorzy wystartują w nim oddzielnie.

Orange i T-Mobile oddzielnie wystartują w przetargu na 1800 MHz

"Apelujemy do UKE o jak najszybsze ogłoszenie przetargu na1800 MHz, w którym chcemy wystartować i jego transparentne zasady" - powiedział wiceprezes TPSA Piotr Muszyński na konferencji poświęconej spółce NetWorks!

Muszyński podkreślił, że w przetargu nie wystartuje NetWorks!, które jest spółką techniczną. PTK Centertel nie połączy też swoich sił z PTC - przedstawiciele obu spółek podkreślają, że pomimo współpracy przy zarządzaniu siecią, Centertel i PTC nie dzielą się własnością i pozostają właścicielami własnej infrastruktury i częstotliwości.

NetWorks! to spółka powołana przez TPSA oraz PTC do zarządzania infrastrukturą ich sieci mobilnych. W joint-venture obie firmy mają po 50% udziałów. Po podpisaniu umowy w sprawie współpracy TPA podała, że  spodziewa się po niej ok. 1 mld zł "korzyści dla wolnych przepływów pieniężnych" do 2015 r. oraz ok. 0,2 mld zł oszczędności rocznie w kolejnych latach.

Na podstawie umowy spółki będą odpłatnie świadczyć wzajemnie usługę dostępu, polegającą w szczególności na zapewnieniu funkcji nadawania sygnału radiowego na rzecz drugiej strony, w celu obsługi ruchu generowanego przez użytkowników drugiej strony. W zależności od warunków prawnych i technicznych, współpraca będzie mogła obejmować także współkorzystanie z posiadanych częstotliwości.

W czwartek przedstawiciele PTC, TPSA oraz Networks! poinformowali, że ostatecznie spółka będzie zarządzała siecią 10 tys. stacji bazowych współdzielonych przez Orange i T-Mobile. Oznacza to, że w praktyce spółki zmniejszą całkowitą liczbę swoich stacji łącznie o ok. 3 tys. Mimo to jakość sieci ma się znacząco poprawić dzięki modernizacji stacji.

Spółki już przeprowadziły przetarg na sprzęt. W jego rezultacie Huawei dostarczy 72% sprzętu, a pozostałe 28% - Nokia Siemens Networks.

"Pierwsze lokalizacje pojawią się już w II kw. tego roku. Rozpoczynamy od średniej wielkości miast leżących poza obszarem miast Euro 2012" - powiedział członek zarządu PTC Milan Zika.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange i T-Mobile oddzielnie wystartują w przetargu na 1800 MHz

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl