SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange dostarczy internet światłowodowy w południowej Polsce. Ma umowę z Tauronem

Orange Polska oraz Tauron zawarły umowę, w ramach której operator będzie dostarczał użytkownikom łącza światłowodowe na bazie sieci stworzonej przez dostawcę energii. Usługa będzie kierowana do mieszkańców południowej Polski i obejmie zasięgiem ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych.

W pierwszej połowie czerwca br. Orange Polska i operator kablowy Inea rozszerzyły współpracę w zakresie wykorzystania sieci światłowodowej Fiberhost. Dzięki nowemu porozumieniu, światłowody Fiberhost zostaną doprowadzone do blisko 100 stacji bazowych Orange w Wielkopolsce.

Orange z Tauronem w południowej Polsce

Teraz poinformowano o umowie zawartej pomiędzy Orange Polska i firmą Tauron. Dzięki tej współpracy, Orange Polska planuje zyskać dostęp do sieci obejmującej ponad 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce południowej, w województwach dolnośląskim, śląskim i małopolskim.

Czytaj także: TVP 4K i nowe kanały w ofercie telewizyjnej Orange

Według planu łącza dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych wybuduje Tauron Obsługa Klienta w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC3).

Drugie tyle operator hurtowy podłączy na zasadach komercyjnych, w ramach tzw. dogęszczania sieci. Sieć dostępowa budowana jest w 90 proc. z wykorzystaniem podbudowy słupowej linii energetycznych.

– Dzięki współpracy obu firm mieszkańcy woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego będą mogli korzystać z superszybkiego internetu. Kolejne gotowe zasięgi na sieci telekomunikacyjnej Taurona będą udostępniane do sprzedaży w następnych miesiącach – wyjaśnia w komunikacie Leszek Chwalik, wiceprezes zarządu Tauron Obsługa Klienta.

– To kolejny przykład współpracy, dzięki której Orange Polska zwiększa dostępność swoich usług światłowodowych bez niepotrzebnego dublowania infrastruktury. Obecnie w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się ponad 5 mln gospodarstw domowych w całej Polsce, z czego około 20 proc. właśnie na sieciach udostępnionych w ramach współpracy z innymi operatorami – zaznacza z kolei Tomasz Kowal, dyrektor rozwoju współpracy regionalnej Orange Polska.

Zgodnie z zapowiedzią pierwsi klienci operatora będą mogli skorzystać z usług na nowo udostępnionych sieciach jeszcze w czerwcu br. Większość gospodarstw domowych objętych zasięgiem to budynki jednorodzinne. Światłowodowy internet dotrze do mieszkańców m.in. w gminach: Bochnia (Wiejska), Brzesko, Driwna, Łapanów, Trzciana, Żegocina w województwie małopolskim.

Czytaj także: UOKiK stawia zarzuty Orange Polska, chodzi o dodatkowo płatne usługi

W pierwszym kwartale br. Orange Polska zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 4,1 proc. do 2,92 mld zł, zysku operacyjnego z 88 do 116 mln zł i wyniku netto z 38 mln zł straty do 39 mln zł zysku. Liczba abonentów mobilnych telekomu zwiększyła się o 6,5 proc., a klientów internetu światłowodowego - o 38,1 proc.

Dołącz do dyskusji: Orange dostarczy internet światłowodowy w południowej Polsce. Ma umowę z Tauronem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edek
Kiedy gmina Szczurowa
0 0
odpowiedź
User
Sadza
Kiedy w Woli Przemykowskiej
0 0
odpowiedź